Zorlu Görevlerin Üstesinden Gelen Kadınlar: Başak ile Tanışın

11 Ekim 2017

GE, 2020 yılına kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi teknik alanlarda 20.000 kadını istihdam ederek şirket içinde kadın-erkek sayısında %50-%50 eşitlik sağlamayı ve meslekler üzerindeki baskın cinsiyet rollerini yok etmeyi amaçlıyor. Bunun için de başarılı GE kadın mühendislerinin hikayelerini bu konudaki paydaşı BinYaprak ile GE Türkiye Blog okuyucularına ulaştırıyor. Bugün sizi GE’nin Türkiye Teknoloji Merkezi mühendislerinden Veri Bilimi ve Analitiği Lideri Başak Yüksel’le tanıştırmak istiyoruz.

Başak, matematiğe olan ilgisinin küçüklükten beri olduğunu ve hiç eksilmediğini belirtiyor. Dolayısıyla Başak kendi yolunu çizerken, bu ilgisinin bir uygulama alanını bulmaya çalışıyor ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü tercih ediyor. Matematik onun bu tercihinde yönlendirici olduğu için ilgilendiği alanın üzerine daha da gidiyor ve aynı zamanda çift ana dal programı ile aynı üniversitede matematik bölümünü de bitiriyor. Kendi ilgi alanlarının peşinden gitmesi, onun başarıları destekliyor ve yine ODTÜ’de master ve doktora programlarında da kontrol ve robotik alanlarında tamamlıyor. Doktora sonrası çalışmaları içinse Başak, Japonya’ya gidiyor ve Tokyo‘da Mitsubishi için AR-GE çalışmaları yapıyor, veri bilimleri üzerine çalışmalar yapıp ülkesine dönüyor.

Başak bugünse GE Havacılık’ta uçak motorlarının daha öngörülebilir olması üzerine çalışıyor. Onun veri bilimi konusundaki uzmanlığı sayesinde uçak motorlarındaki sensörler hangi parçanın ne zaman bakıma ihtiyacı olacağını ya da ne zaman arıza çıkarma ihtimalinin olduğunu, bütün bunlar olmadan çok daha önce haber veriyor ve havacılık alanındaki verimlilik artıyor. Yani artık dünyanın her yerinde giderek azalan uçak rötar sürelerinde, daha ekonomik olan uçak biletlerinde Başak’ın, bir GE kadın mühendisi olarak çok büyük bir payı var.

Başak mühendislik yeteneklerinin yanında sosyal duyarlılığıyla da GE içerisinde öne çıkan bir isim ve kadınların gelişimini hızlandırmak için GE‘de kurulan bir üyelik ağı olan Kadın Çalışan Ağı’nın aktif bir üyesi. Bu organizasyon kadın çalışanların liderlik ve iş becerilerini geliştirmesi için fırsatlar yaratıyor, finans, liderlik, sunum becerileri ve kariyer gelişimi gibi çeşitli toplantılar düzenliyor. Ayrıca Başak, GE’nin düzenlediği Kızlar Kodluyor gibi kız çocuklarının veri bilimine, mühendisliğe ilk dokunuşlarını sağlayan etkinliklerde de aktif roller üstleniyor.

Başak kendi kariyerini nasıl çizdiğini, kariyerinin önemli noktalarını sizlere ilham olması için anlatıyor. Umuyoruz ki onun hikayesi gelecekte daha fazla kadının kariyeri için teknik rolleri seçmesinde onlara cesaret verecek.

Yorumlar

  1. Öncelikle zekana hayran kaldim normalde insanlar odtü gibi bir okula giremezken sen enzor sayilan böllümlerini engelsiz bitirebilmisin yetmemis bir okadarda yuksek lisans yapmissin allah hirsini azmini yoketmesin simdi devrim niteligindeki buluslarinla kendine ve ülkemize katkilarinizi bekliyoruz senin icin aselsan daha dogru bir secim olmazmiydi demek icinden gecmekle beraber senin kendi adina dogru yerde olacagindan Eminim azmin hic eksilmesin Başak

  2. Selamlar;
    Bir kız çocuğu babası olarak sizin gibi azimli, kararlı ve başarılı insanların varlığını görmek ve hissetmek Ülkemin geleceğinin emin ellerde olduğunun kanıtıdır. Sağlık ve başarı dolu günler dileklerimle.
    Dünyada her şey kadının eseridir.(Mustafa Kemal Atatürk)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir