Zorlu Görevlerin Üstesinden Gelen Kadınlar: Aybike ile Tanışın

25 Ekim 2017

GE’nin havacılık alanında üretim ve onarım teknolojileri, malzeme, tasarım ve yazılım geliştirmek üzere oluşturduğu Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC) 17 yılı aşkın süredir Türkiye’de bu görevleri başarıyla yerine getiriyor. TTC, havacılık alanındaki gelişmiş laboratuvarı ile GE’nin dünya üzerinde sadece 6 adet olan merkezlerinden biri ve bugüne kadar bu merkezde 5 milyondan fazla saat mühendislik gerçekleştirildi.

Türkiye Teknoloji Merkezi’nin sorumlulukları bu kadar büyükken tabii ki sıradan bir kişinin bu dev yapıyı yönetmesi beklenemez. Bu zorlu görevin üstesinden başarılı bir şekilde gelen kişi ise Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay. Uçak mühendisi olan Aybike Molbay, Türkiye’de henüz uçak mühendisliğinin ne kadar geçerli bir meslek olduğunun sorgulanabileceği bir dönemde, kadın uçak mühendisi olarak kariyerine başlıyor. Yani onun kendine zorlu bir kariyer hedefi seçtiği ve bazı tabuları yıkmaya kararlı olduğu baştan belli oluyor çünkü ne yazık ki mühendislik gibi teknik alanlar mesleki cinsiyet rollerinin baskın olarak hissedildiği alanlar. Ancak bu durum değişmek üzere. Aybike Molbay, “Özellikle kızımın arkadaşları eve gelip gittikçe, benim mesleğim üzerine ilgi duymaya başladılar. Sınıfta kızıma mesleğime dair birçok soru sorup konuya çok ilgili yaklaşıyorlar.” diyor. Bu durum tabii ki Aybike Molbay için gurur verici çünkü kızı da onun mesleğini her geçen gün daha fazla takdir ediyor. Ayrıca Aybike Molbay’ın kişisel görüşü ve GE’nin bu konudaki vizyonu bu konuda birleşiyor: Kadınların çalışma hayatına daha fazla katılımı.

Aybike Molbay
Aybike, bir yönetici olarak kadınların çalışma hayatına katılması için destek oluyor.

Aybike Molbay, kadınların çalışma hayatına daha fazla katılımı için ve özellikle teknik rollerde daha fazla kadın bulunmasıyla mesleklere yapışan cinsiyet rollerinin yok olması için kurumlara ciddi görevler düştüğünü belirtiyor. Özellikle yöneticilerin bu konuda hassas olmalarının ve bunu kurumun kültürüne dönüştürmelerinin, sorunun çözümü için olumlu olacağını belirtiyor.

GE ise uzun süredir bu konuda aktif olarak çalışıyor. GE’nin 2020 yılı hedefi olarak kendine belirlediği amaç 20.000 kadın çalışanı teknik rolle istihdam etmek ve çalışan oranında %50-%50 kadın-erkek oranını yakalayabilmek. Şimdilik bu hedef için alınacak daha çok yol var ancak bu görev, Aybike Molbay gibi yöneticiler sayesinde imkânsız değil.

Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay, hikayesini kadınlara ilham olması için paylaşıyor. O yaparsa, siz de yaparsınız.

GE’nin belirlediği zorlu 2020 hedefindeki paydaşlarından biri de BinYaprak ve bu yapı “Şirketler çalışanlarına söz versin, ilham yolculukları çeşitlensin” mottosuyla çalışan kadınların hikayelerini binlerce kadına ulaştırıyor. GE mühendislerinden Ezgi, Banu ve Başak’ın hikayelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.