Yüksek Enerji Verimliliği Sağlayan Tesis: Greenville

24 Haziran 2015

wuup

GE Power&Water’ın Greenville tesisi, ağır yük gaz türbinleriyle enerji üretiminde yüksek verimli ve yüksek güvenilirlikli tasarıma, modern üretime ve yaratıcı gelişmelere adanmış bir alan.

GE, 1968’den bu yana Greenville iş dünyasında yer alıyor. Tesis, 30 dönümlük bir alanda 250 çalışanla faaliyete başladı. Şu anda 3000’den fazla çalışanı ve 144 dönümü üretim alanı olmak üzere 167 hektarlık arazisiyle dünyanın en büyük gaz türbini tesisi olma özelliğini taşıyor.

Üretim faaliyetlerine ek olarak alanda Power & Water Mühendislik, Enerji Üretimi Mühendisliği ve Yenilenebilir Enerjiler Mühendisliği’nin merkez binaları da bulunuyor. Dünyanın en iyi mühendislerinden bir grup 15,5 dönümlük Gaz Türbini Teknoloji Merkezi’nde çalışıyor. İkinci bir mühendislik merkezi olan 20,5 dönümlük modern Gaz Türbini Teknoloji Laboratuarı, dünyanın en gelişmiş yanma laboratuarı olma özelliğini taşıyor.

 • Test tesisinde 200 saat çalışan bir birim, alanda bir yıl boyunca çalışan 500 birimden daha değerli.
 • Test tesisindeki 9HA.01 gaz türbini 200’ün üzerinde ateşleme saati ve 40 ateşlemeli başlangıcı geride bıraktı.
 • Test tesisindeki 9HA.01 gaz türbini, 1000 yüksek performanslı spor arabanınkine denk 500.000’den fazla beygir gücünden fazlasını üretebiliyor.
 • Test tesisinde, 9HA.01 elektrik üretmek yerine saatte 11770 kilometre hızda veya F3 dereceli bir fırtınanın 10 katı hızda sıcak hava üflüyor.
 • Test tesisi, üç farklı lokasyonda 150 mühendise destek verebiliyor.
 • Yaklaşık 000 sensör ve cihaz, geçerlilik sınaması sırasında gaz türbininin tüm faaliyet unsurları ve bileşenleri hakkında veri topluyor.
 • Test sırasında devamlı olarak 000’den fazla veri akışı sağlanıyor.
 • Gaz türbini testi sırasında 5 terabayt veri toplanmaktadır, bu da ABD Kongre Kütüphanesindeki basılı koleksiyonun yarısına eşdeğer bir bilgi anlamına geliyor.
 • 2017’de HA gaz türbinleri için 800 saatin üzerinde test yapılması planlanıyor.
 • Test tesisinin büyüklüğü yaklaşık 4 dönüm.

Greenville tesisi, Enerji Üretim Hizmetleri’nin küresel ağı içindeki en büyük onarım tesisine de ev sahipliği yapıyor. Fabrika ve onarım merkezi, yerinde mühendislik desteği ve 40 yıldan fazla gaz türbini inşa etme deneyiminin kazandırdığı uzmanlığı daha da ileriye taşıyor.11

Dünyanın en büyük ve en güçlü değişken hızlı, değişken yüklü, şebeke dışı gaz türbini test tesisi

Ayrıca arazi üzerindeki bu 200 milyon dolarlık tesis içinde değişken hızlı, değişken yüklü, şebeke dışı testlerle GE’nin gaz türbinlerinin tam ve aşırı yüklenme durumunda geçerlilik sınaması yapılıyor. Tam kapasiteyle gerçek hayat şebeke ortamını kopyalayabilen tesis, 50 ve 60 Hz gaz türbinlerini sahada görülen normal enerji santrali koşullarının çok ötesinde test ediliyor. Bu sınama düzeyi GE’ye çeşitli işletme koşulları altında türbin performansı hakkında çok değerli bilgiler sağlıyor.

GE’nin İleri Üretim Tesisi, rüzgar türbinleri, ağır yük gaz türbinleri, dağıtılmış enerji gaz motorları, nükleer enerji hizmetleri ve su arıtma dahil olmak üzere Power & Water şirketleri için yaratıcı, ileri seviye üretim süreçleri geliştirme ve hızlı prototipleme üzerinde çalışan bir kuluçka merkezi olarak konumlanıyor. Power & Water işletmesi, mevcut GE Power & Water Greenville tesislerinde yeni teknikler ve üretim süreçleri geliştirmek suretiyle ürünlerini her zamankinden daha hızlı bir şekilde tasarlamak, test etmek, çoğaltmak ve pazara sunmak imkanı bulacak.

12

Enerji Üretimi Ürünleri

Zengin bir yenlilik ve teknoloji liderliği geçmişine sahip olan GE Enerji Üretimi Ürünleri, verimli, temiz ve uygun maliyetli yakıt dönüşümüyle enerji elde etme konusunda dünya çapında endüstri lideri. Yüz yıldan fazla bir süredir GE gaz türbini, buhar türbini, jeneratör geliştirme konusunda araştırma ve geliştirmeye yatırım yapıyor. GE enerji üretimi ürünleri küçük, endüstriyel birleşik üretimden yüksek verimli, şebeke ölçeğinde enerji santrallerine varıncaya dek farklı ölçeklerde uygulamaların hizmetinde bulunuyor. 120’den fazla ülkede kurulmuş bir milyondan fazla megawatt’lık bir kapasiteyi temsil eden 10.000’den fazla gaz ve buhar türbini jeneratör birimi kurulu sistemiyle ürünlerimiz müşterilerimizin başarıları için ihtiyaç duydukları güvenilirliği ve performansı sergiliyor.

Dünyanın en büyük ve en verimli ağır yük gaz türbini

GE’nin HA yüksek verimli, hava soğutmalı gaz türbinleri, H-sınıfı içinde endüstri lideridir. Basitleştirilmiş bir hava soğutma mimarisi, ileri seviye malzemeler ve kanıtlanmış işlevsellik ve güvenilirlik sayesinde, MW başına en düşük yaşam döngüsü maliyetine sahipler. Bu yüksek enerji yoğunluklu gaz türbininin oluşturduğu ölçek ekonomisi en az %61’lik kombine çevrim verimliliğiyle birleştiğinde, yakıttan elektrik elde etme konusunda en uygun maliyetli çözümleri sunarak işletmecilerin gittikçe artan dinamik enerji taleplerini karşılamaya yardımcı oluyor.

 • 4500 adet, 500 gigawatt kurulu güç
 • Kombine çevrimdeki tek bir 9HA.01 gaz türbini 600 MW veya 600.000 eve yetecek enerjiyi üretebilir.
 • 01, 392.000 kg ile yaklaşık bir Boeing 777 veya 75 yetişkin fil ağırlığındadır.
 • 01’deki son kanadın ucu saatte 1.900 km hızla hareket etmektedir, bu ses hızının 1,5 katıdır.
 • 01 kompresörü, gezi balonunu 10 saniyede şişirecek hızda hava üfler.
 • Süper alaşımlı monokristallerden yapılmış 9HA türbin kanatları 1600 °C’lik sıcaklıklara dayanabilir.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.