Yine, Yeni, Yeniden: GE Türbinlerinden İkinci Dünya Rekoru!

22 Mayıs 2018

Elektriğin ilk dönemlerinde, alternatif akımın saniyede yaptığı dalgalanmalar olarak adlandırılan güç frekansı çok düzensizdi. Dağıtım sistemleri 16 2/3Hz ve 133 1/3Hz aralığında çalışırlardı. Daha sonra 1891’de, önde gelen bir Alman kuruluşu Avrupa’daki standardı 50Hz olarak belirledi. Bu arada ABD de Japonya‘nın 1896’da Tokyo’da 60Hz’lik bir tesis kurması üzerine, Japonya’nın bazı bölümlerinde olduğu gibi, 60 Hz’i tercih etti. Bununla birlikte bu iki frekans GE’nin iki ayrı Guinness Dünya Rekoru kırmasına yardımcı oldu.

Geçen ay, 7HA olarak bilinen gelişmiş bir GE türbini kullanan Japonya’daki Chubu Electric Power‘ın Nishi-Nagoya fabrikası Block 1, dünyanın en verimli kombine çevrim santrali unvanını kazanmak için yakıt enerjisinin %63.08’ini elektrik enerjisine dönüştürdü.
2016 yılında ise Fransa’nın Bouchain şehrinde bulunan EDF Energy‘nin tesisi, %62.22 net verimlilikle GE’nin 9HA türbin modelini kullanarak 50hz kategorisinde aynı unvanı kazandı. Dolayısıyla GE’nin HA türbinleri, dünyanın her iki ucunda da en verimli enerji santrallerine güç sağlamasıyla tanınıyor.

Guinness tarihinde yer edinmekten daha değerli ve anlamlı olan nokta ise Nishi-Nagoya’nın, Japonya‘da yaklaşık 2.7 milyon konuta elektrik tedarik edecek olması.

Geçen yıl sonunda tamamen çevrimiçi hale gelen Chubu Electric, daha hafif ve taşıması daha ucuz olan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile çalışan en son GE türbinleriyle, 40 yıllık bir elektrik santralinin yerini aldı.

Gücünü 4 türbinden alan (3’ü GE‘nin HA gaz türbinleri ve biri Toshiba buhar türbini) yeni enerji tesisi gerçekten çok güçlü. Tam kapasitede şebekeye 1,188 megawatt iletebiliyor.

Buna ek olarak, 7HA’nın hızlı yüklenme yeteneği de Japonya’nın elektrik şebekesini çeşitlendirmeye devam etmesinde kilit faktör oynuyor. Ülke, son yıllarda elektrik için kullanılan güneş enerjisi miktarını da ikiye katlayarak, yenilenebilir kaynaklara büyük yatırımlar yaptı. Chubu Electric Başkanı Satoru Katsuno bu gelişmelerle ilgili olarak: “Sürekli yenilik arayışımızın Guinness Dünya Rekoru başarısına yol açtığına inanıyoruz.” dedi.

Nishi-Nagoya’nın türbinleri GE‘nin büyüyen Guinness Dünya Rekorları ödül koleksiyonuna katılıyor. 16 yıl önce, GE dünyanın en güçlü jet motoru unvanını GE90-115b ile kaptı. (Karbon alaşımlı fan kanadı hala Modern Sanat Müzesi’nde bir sanat eseri olarak sergileniyor.) Ve 1966’da iki J47-19 jet motoru dünyanın en hızlı kendiliğinden itişli lokomotifine hız vererek rekorlar kitabına girmiştir ki bu rekor günümüzde hala korunuyor.

Ama GE’nin ulaşmak istediği asıl başarı, dünyanın daha fazla yerine temiz ve uygun maliyetli enerji sağlayabilmek. Dünyanın dört bir yanında tam kapasite hizmet veren 21 HA enerji santrali bulunuyor ve yıl içerisinde HA teknolojisine sahip daha fazla santralin de operasyona girmesi planlanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.