“Yepyenilenebilir” FLEXINVERTER Teknolojisi ABD’den Sonra Türkiye’de!

5 Ekim 2021

GE, yenilenebilir enerji için yepyeni teknolojiler üretmeye devam ediyor ve bu teknolojilerden biri ABD’den sonra ilk kez Türkiye’de!

Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan ilk Türk Solar YEKA ihalesinin bir parçası olan Karapınar Güneş Enerjisi Santrali, GE‘nin ABD dışında FLEXINVERTER* teknolojisini uyguladığı ilk proje oldu. GE Yenilenebilir Enerji ve Kalyon tarafından gerçekleştirilen proje, Uluslararası Enerji Ajansı‘na göre, ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılmasını teşvik eden faaliyetleri sürdürmesine ve 2017-2027 döneminde 10 gigawatt (GW) güneş enerjisi kapasitesini devreye almasına yardımcı olacak. Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan projenin Aralık 2022’ye kadar ticari faaliyete geçmesi bekleniyor. 

Yenilenebilir enerji üretimi için GE tarafından geliştirilen yepyeni FLEXINVERTER* teknolojisi, GE‘nin Yenilenebilir Hibritler FLEX portföyünün önemli bir bileşeni. Dağıtılabilir, yeşil MWh’ler sunmak için birden fazla uygulama aracılığıyla müşteri ihtiyaçlarını çözmeyi amaçlayan sistem; şebeke ölçeğinde güneş enerjisi ve depolama uygulamaları için güvenilir, uygun maliyetli, tak-çalıştır tipi, fabrikada entegre güç dönüştürme platformu sunmaya yardımcı olan, akıllı bir çözüm sağlıyor, yatırım ve işletme giderlerini azaltmaya ve daha güvenilir santral performansı sağlamaya yardımcı oluyor. 

Projede aynı zamanda yerel istihdam ve tedarik zinciri açısından da fırsatlar barındırıyor. Bu noktada GE, montaj yapılarının ve DC kablolarının Türkiye’de, yerel olarak üretilmesini sağlıyor. GE‘nin Şebeke Çözümleri işletmesinin Gebze’deki üretim tesisi de güneş enerjisi inverteri sistemindeki entegrasyon için gerekli olan trafoları üretecek.

Kalyon tarafından konu hakkında şu açıklama yapıldı: “Türkiye’nin bu dev yenilenebilir enerji projesinde GE ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Güneş enerjisi alanındaki derin uzmanlığıyla bizi destekleyen GE ile birlikte 267 MW’ı başarıyla devreye aldık ve Faz 1 çalışmalarımızı tamamladık. Ayrıca, Faz 2’yi (1080 MW) devreye alma faaliyetlerimizi de çok yakında başlatacağız. Pandeminin getirdiği zorluklara rağmen GE, çok iyi bir iş çıkararak Faz 1 için ekipmanımızı planlanan şekilde ticari işletme tarihine yetiştirebilmemizi sağladı.” 

GE Yenilenebilir Enerji Yenilenebilir Hibrit CEO’su Prakash Chandra ise proje ile ilgili olarak “Türkiye’de güneş enerjisi için muazzam bir potansiyel var ve bu potansiyel daha fazla doğal enerji kaynağını şebekeye güvenilir şekilde ve şebeke ölçeğinde entegre etmeye yardımcı olacak akıllı çözümlerle ele alınabilir. Bu projelerde Kalyon ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz ve Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji sunma fırsatı için sabırsızlanıyoruz” dedi.

.

GE Yenilenebilir Enerji Başkanı Jerome Pecresse de Türkiye’nin Hibrid Enerji konusunda geleceğini parlak olarak değerlendiriyor. Eylül ayı başında Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Pecresse, ülkemizin güneş ve rüzgarla kutsanmış olduğunu ifade ederek, yenilenebilir enerji alanında orta ve uzun vadede Türkiye pazarı hakkında oldukça iyimser olduğunu açıkladı. 

http://gold.ajanspress.com.tr/linkpress/z8dM7yVB6XRuASvXmWrZyA2/?v=2&s=26879&b=797453&isH=0

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.