Yenilikçilik Barometresi

8 Mayıs 2013

General Electric, GE Küresel Yenilikçilik Barometresi’nin sonuçlarını açıkladı.

Dünya genelinde 25 ülkede gerçekleştirilen “GE Yenilikçilik Barometresi” sonuçları, gelecekte ortaya çıkacak farklı inovasyon çeşitlerinin Türk şirketlerinin performanslarını olumlu yönde etkileyeceğini ortaya koydu.

GE tarafından bağımsız araştırma ve danışmanlık şirketi StrategyOne’a yaptırılan araştırma, Türkiye’nin de dâhil olduğu 25 ülkeden yaş ortalaması 43 olan 3100 üst düzey yöneticinin görüşlerini içeriyor. ‘Yenilikçilik Barometresi’, dünya çapındaki şirket yöneticilerinin, ülkelerinin geliştirdiği inovasyon çerçevesini nasıl gördüğünü ortaya koymasının yanı sıra, inovasyonu desteklemek için en etkili politikaları da gözler önüne seriyor.

 

İnovasyon stratejileri geleceği belirleyecek

Araştırmaya göre inovasyona yatırım yapmak isteyen şirketlerin odaklanması gereken öncelikler; mevcut ürün ve hizmetlerin iyileştirilmesi, daha uygun fiyatlı ürün ve hizmetler sunmak ve kârlılıklarını artırmak için yeni iş süreçleri geliştirmeleri olarak ortaya çıkıyor. Araştırmaya göre; Türk şirketlerinin gelecekteki performanslarını etkileyecek en önemli faktörlerden biri inovasyon stratejileri olacak.

Türkiye CEO’su Canan Özsoy, araştırmanın Türkiye bulgularının inovasyonun stratejik önemini açıkça ortaya koyduğunu söyledi ve hızla büyüyen Türkiye’nin küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırmak için inovasyon faaliyetlerini de aynı hızla yürütmesi gerektiğini vurguladı.

ANKETTEN ÇIKAN SONUÇLARA GÖRE;

  • GE Yenilikçilik Barometresi anketine katılan üst düzey Türk yöneticilerin yüzde 92’si inovasyonu stratejik bir öncelik olarak görüyor.
  • Araştırmaya katılan Türk yöneticiler, gelecekte farklı inovasyon türlerinin Türk şirketlerinin performansını belirleyeceğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 60’ı yeni iş modellerinin geliştirilmesinin gelecekteki performansı etkileyeceğini belirtiyor.
  • Katılımcıların yüzde 92’den fazlası KOBİ ve bireylerin de en az büyük şirketler kadar yenilikçi olabileceğini düşünüyor.
  • Katılımcıların yüzde 67’si, karar mercilerinin eğitim müfredatını şirketlerin ihtiyaçlarına daha uygun hale getirmesini bekliyor. (Küresel ortalamadan tam 23 puan daha yüksek)
  • Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından birine göre, fikri mülkiyetin korunması yasal düzenlemeler açısından hükümetin önündeki en önemli mücadele alanı olarak görülüyor.
  • Fikri mülkiyetin güçlü bir şekilde korunmasının Türkiye’nin daha fazla Ar-Ge yatırımı çekmesine katkıda bulunacağı vurgulanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.