Yenilenebilir Enerji Rüzgârı Bergama’dan Esiyor: 300 Yeni İstihdam

25 Nisan 2019

GE Yenilenebilir Enerji bünyesinde yer alan LM Wind Power, bugün 2017 yılında faaliyete geçirdiği Bergama’daki rüzgâr türbin kanadı üretim tesisinde istihdam etmek üzere ilave 300 çalışanı daha işe alacağını duyurdu. Bu tesis, artan kapasitesi ve büyüyen iş gücü ile Avrupa ve Asya dâhil, dünya çapındaki pazarlara türbin kanadı ihraç ederek artan küresel rüzgâr enerjisi talebine cevap verecek.

LM Wind Power Bergama Tesisi’ni büyütme kararı alan GE Yenilenebilir Enerji, bugün Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, LM Wind Power Bergama Fabrika Müdürü Ozan Mamay, LM Wind Power Avrupa Operasyon Başkanı Jesper Sørensen ve Bergama’nın yerel yöneticilerinin katıldığı tören ile tesisin üretim kapasitesini artıracak yeni binanın temel atma törenini gerçekleştirdi.

Temmuz 2017’de açılan Bergama Tesisi, LM Wind Power’ın dünya çapındaki 15’inci ve GE Yenilenebilir Enerji bünyesine geçtikten sonra açılan ilk tesisi oldu. Bugün, yüzde 26’sı kadın olmak üzere 450 çalışan bulunan tesiste, 2020 yılında çalışan sayısının 700’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor. Etkinlikte söz alan Jesper Sørensen, bölgede kalifiye ve teknik iş kolları yaratmaya katkıda bulunmaktan büyük heyecan duyduğunu söyledi.

İş için açılan yeni pozisyonlar, tüm bilgi birikimi ve deneyim seviyesine açık. Her yeni çalışan LM Wind Power’ın “Mükemmellik Merkezi” eğitim programında rüzgâr türbini kanadı konusunda eğitim görecek, ürünlerin kalitesini ve böylece son kullanıcı memnuniyetini artırmayı sürekli hale getiren altı haftalık teorik ve pratik eğitim programına katılacak. Yeni başlayanlar aynı zamanda tüm dünyadaki LM Wind Power tesislerindeki uzmanlardan mentorluk desteği de alacaklar.

Tesisteki çalışanların önemli bir kısmının Bergamalı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Bergama Fabrika Müdürü Ozan Mamay, şehrin sosyal ve ekonomik gelişiminin bir parçası olmaktan ve bu yıl bu çevrede daha da fazla iş alanı yaratmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bergama’nın binlerce yıllık geçmişe sahip tarihi bir kent olduğunu dile getiren Mamay, artık Bergama’nın rüzgâr türbini kanadı üretimi ile de tarihte yerini alacağını söyledi.

Bugün aynı zamanda tesiste yeni bir binanın inşaatına da başlandı. Bu tesis, özellikle kanat kalıplama sonrası olmak üzere tesisin üretim kapasitesini artıracak. İnşaatın bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.