Yenilenebilir Enerji Hedefi İçin Dost Bir Adım Daha

23 Haziran 2016

GE, rüzgâr gücüyle yenilenebilir enerji elde eden Dost Enerji ile yeni bir iş birliği yaptı. İzmir’deki yeni Bergama Rüzgâr Enerji Santrali için 21 adet GE 3.2-103 ve 1 adet GE 2.75-103 rüzgâr türbini GE tarafından tedarik edilirken bu türbinlerin kanat ve kule üretimi de Türkiye’de yapılacak. Anlaşma sayesinde çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji elde edilirken, türbinlerin üretim süreci de istihdam sağlayacak.

dfs

Endüstriyel internetin gücü ile rüzgârın değişkenliğine göre konumlanabilen ve birbirleri ile iletişime geçerek optimize olabilen akıllı türbinler, yerli üretim kanatları ile Bergama rüzgârından 70 MW enerji üretimi sağlayacak. Bu da Türkiye’nin 2023 yılına kadar rüzgâr enerjisi alanında 20 gigavatlık (GW) toplam kapasiteye ulaşmak ve birincil enerjinin yüzde 30’unun yenilenebilir kaynaklardan elde etmek yönündeki hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacak.

GE 2,5-2,85 MW filosunun güçlü performansını temel alan ve orta ile yüksek rüzgâr hızına sahip sahalar için tasarlanan bu türbinler, 70 ile 98 metre arasında değişen kanat göbek yüksekliğinin sağladığı esneklikle tepe yüksekliğinin sınırlandırıldığı sahalarda yüzde 5’lik üretim artışı sağlıyor.

_19C9950

Dost Enerji ile yapılan anlaşma kapsamında; kurulum ve devreye alma hizmetlerini sunacak olan GE, 5 yıl boyunca servis ve bakım çalışmalarını da gerçekleştirecek. Ocak 2017’de kurulumun başlayacağı tesis, Mayıs 2017’de de yenilenebilir enerji üretimine başlayacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.