Yeni Yazılım, Doktorlara Atletlerin Sağlığını Takip Etme Olanağı Sağlıyor

28 Şubat 2018

Kış Olimpiyatları Şubat ayı ile birlikte başladı. Atletler kayakla atlamadan alp disiplinine kadar birçok farklı alanda birbiriyle yarıştılar. Ancak bu Olimpiyatlarda yarışan sadece atletler değildi. Yeni bir yazılım da bu olimpiyatlarda atletlerle birlikte yarıştı.

Kasım ayında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Güney Kore’deki Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları için yeni kızak pistinde bir test gerçekleştirdi. Test sırasında atletlerin büyük bölümü kaza yaptı. Kaza ve buz yan yana gelince garip durmasa da, Atlet Yönetim Çözümü (AMS) yazılımına göre kaza yapan atletlerin büyük çoğunluğu pistin aynı noktasında sorun yaşıyordu. Pist incelendiğinde kaza yoğunluğunun yaşandığı noktada sert bir soldan sonra hemen sert bir sağ dönüş geldiği görüldü. Elde edilen verilerin çokluğu sayesinde bu tür problemlere hızlıca çözüm üretilebiliyor.

AMS yazılımı sayesinde atletler, eğitmenler ve diğer personeller olimpiyatlar boyunca Olimpiyat Köyü dâhil 16 farklı yarış alanını gezdikçe, tıbbi bilgileri de onlarla birlikte hareket ediyor. IOC ortaklığıyla GE Sağlık tarafından tasarlanan bu yazılım, doktorların Olimpiyat katılımcılarının sağlık, konum ve sportif verilerine erişebilmesini ve tedavilerini takip edebilmesini sağlıyor.

IOC ve tıbbi personel sadece atletlerin yarış sırasındaki verilerini incelemiyor elbette. Salgın hastalıklar, toplu yaralanmalar ve hızlı reaksiyon gerektiren diğer tıbbi sorunları izlemek için de AMS sistemi kullanılıyor. Örneğin Olimpiyat Köyü’nde aynı katta kalan bir sürü sporcu aynı bulaşıcı hastalığı kapıp sonra bunu tüm köye yayabilir. Oyunları düzenleyen IOC, toplanan veriler sayesinde böyle sorunları önceden tespit edip hastalıkların yayılmasını engelleyebilir.

Ayrıca Güney Kore, ABD ve Birleşik Krallık halk sağlığı kurumları da bu bilgilere erişebiliyor ve sporcuları üzerinde tıbbi takip yapabiliyor.

Yazım hatalarının önüne geçebilmek için kâğıt kullanılması yasaklandığından, doktorların Olimpiyatlarda kullanabileceği tek tıbbi kayıt sistemi AMS. Ayrıca AMS’in bulut tabanlı olması sayesinde 500’den fazla doktor ve antrenör ister yamaçlarda, ister klinikte, isterse yerel bir hastanede olsunlar, bir bilgisayar veya tablet aracılığı ile verilere erişebilir ve yeni veriler girebiliyor.

GE Sağlık ortaklığında geliştirilen AMS yazılımı, IOC’nin ve sağlık ekiplerinin Olimpiyat katılımcılarının tıbbi verilerini toplamasına ve tedavilerinin yapılmasına yardımcı oluyor.

AMS sistemi, Olimpiyatların Güney Kore’de yapılmasından dolayı dil sorunları yaşamamak için Asya, Kiril ve Arap karakterler de kullanarak 9 farklı dilde hasta kayıtlarının görüntülenmesine olanak sağlıyor. İngilizce “düşme” (fall) kelimesinin “sonbahar” (fall) kelimesine dönüşmesine neden olacak bir çeviri hatası olmasın diye de tıbbi sorunların 9 dilde eşleşebildiği evrensel numara kodları kullanılıyor.

IOC ve GE Sağlık’ın ortaklığı Pyeongchang’dan çok daha önce başladı. Rio’daki 2016 Olimpiyat Oyunları’nda doktorlar, sporcuların tıbbi durumlarını izlemek için yine GE Sağlık’ın elektronik tıbbi kayıt sistemlerinden biri olan “Centricity Practice Solution” yazılımını kullandılar. Bu Olimpiyat Oyunları sırasında yüzücülerin gözlerinin tahriş olması yüzünden sürekli kliniklere başvurduğunu gören yetkililer, havuzdaki klor seviyesi yüzünden bu sorunun ortaya çıktığını fark ettiler ve organizatörleri uyararak çözüm üretilmesini sağladılar.

Yazılım geliştiricileri 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için var olan sisteme analitik özellikler eklemeye devam edecekler. Hedefleri ise sağlık ve emniyetle ilgili daha fazla veri toplamanın yanı sıra, egzersiz ve kalp atış verilerini giyilebilir aletler aracılığıyla toplamak ve bu verileri eğitim ve rekabet alanında kullanmak. Böylece ortaya çıkan yeni AMS yazılımı sadece Olimpiyatlarda değil, profesyonel spor liglerinde de yararlı hale gelebilecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.