Yeni Sanayi Devrimi ile Yeni Üretim Dalgası

29 Şubat 2016

Yaşama ve çalışma biçimlerimizi kökten değiştirmesi beklenen Dördüncü Sanayi Devrimi, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF)  tartışıldı. Çeşitli sektörlerden işadamları, yeni yüzyılın kapısını aralayacak yeni teknolojileri ve şirketlerin bunlara nasıl adapte olacaklarını konuştu.

Dördüncü Sanayi Devrimi tabii ki sadece üretim araçlarının otomasyonu ile sınırlı değil. Aynı zamanda bu sistemler aracılığıyla her geçen gün daha çok insan birbirine bağlanıyor, iletişime geçiyor. Dolayısı ile Dördüncü Sanayi devrimine hem şirketlerin, hem de bireylerin hazır olması gerekiyor.

Dördüncü Sanayi Devrimi’ni Anlamanın 5 Yolu

1. Dördüncü Sanayi Devrimi yeni bir üretim dalgası ve büyüme kaynağı yaratacak. Kaynakların tüketiminden çok, verimli biçimde kullanılmasının ön plana çıkacağı bu yeni dönemde inovasyon ile çevre kaygıları ön plana çıkacak ve fosil yakıt tüketimi asgariye düşecek.

Fransız Riviera’sında kullandığımız dünyanın ilk akıllı solar panelleri

2. Dördüncü Sanayi Devrimi, dijital, fiziki ve biyolojik evreni birbirine yakınsıyor. Dijitalleşme yararlı yazımların kullanımının ötesine geçti, analizle işletmenin beyni haline geldi. Ancak yeni sanayi devrimi asıl değişimi, insanla fiziki çevre arasındaki ilişkide hissettiriyor. Sensörler, ölçüm cihazları ve kameralarla donatılmış nesneler, internet aracılığıyla birbiriyle ilişkiye girerek insanların çevresinin farkına varmasını sağlıyor.

3. Yeni sanayi devriminin kazananı belli değil. Yeni üretim biçimi elbette siyasi, ekonomik ve kültürel sonuçlara yol açacak. Hükümetler, iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinin yapıları önemli ölçüde değişecek ve güç el değiştirecek. Bunun ne yönde olacağını ise tarafların yeni bir sanayi devrimine hazırlık düzeyi belirlenecek.

arm_medium

4. Dördüncü Sanayi Devrimi emek ve eğitim alanlarında da köklü değişikliklere yol açacak. Mevcut işgücü yapısında istihdamın yüzde 47’si işini robot ve otomasyon sistemlerine kaptırma riski ile karşı karşıya bulunuyor. Buna karşılık Dördüncü Sanayi Devrimi iş vasıflarını değiştirirken, eğitimi de bu vasıflara doğru yöneltiyor.

5. Teknoloji değişirken bizi de değiştiriyor. Dördüncü Sanayi Devrimi insanlara yeni bir dizi etik norm getiriyor. Bunların başında dayanışma, paylaşım ve fikri mülkiyet haklarına saygı geliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.