Yeni MR Teknolojisi Hasta Deneyimine Nasıl Dönüşümler Sağlıyor?

19 Eylül 2019

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) taraması pek çok hastada rahatsızlık, kaygı ve bazen de korku hisleri uyandırıyor. Şimdi yeni bir koil teknolojisi, radyologların güvenilir tanılar için net görüntüler elde etmesine yardımcı oluyor.

MR taramaları sırasında teknisyenler, radyologların görüntülemekte olduğu vücut bölgesinden gelen elektromanyetik dalgaları yakalayan veya dinleyen bir “RF Bobini” kullanıyor. Bu rijit bobin, hastanın vücudundan gelen sinyalleri tespit ederek bunları görüntülere dönüştüren bir anten gibi işlev görüyor; ancak bu bileşenler genellikle hem hastalar hem de teknikerler için büyük yer kaplayan, ağır ve rahatsız edici olabiliyor.

AIR teknolojisi bobinleri, tıpkı rahat bir battaniye gibi insan vücuduna uyum sağlamak üzere tasarlanıyor. Ultra esneklik için tasarlanmış yenilikçi bir iletken materyal içeren bobinler, mükemmel görüntü kalitesi için hastalara daha yakın konumlandırabilmek üzere hafif ve esnek bir yapıda üretiliyor.

Fairfax, Virginia’daki Fairfax Radiological Consultants’ta MR Eğitim ve Teknik Geliştirme Bölümü’nün yöneticisi olan Tom Schrack (ARMRIT, MRSO), “Bu teknolojiyi, en başından beri etkileyici buluyoruz. Son derece hafif, rahat ve esnek. Eskiden kullandığımız büyük, rijit koillerle kıyasladığımızda, bu büyük bir değişiklik. Daha önce büyük ve geniş abdomen bobinleriyle taramaya giren hastalardan AIR Bobininin çok daha rahat olduğu yorumunu aldık” diyor. Fairfax, bir süredir SIGNA Architect MR tarayıcısı üzerinde AIR Teknolojisine sahip bobinlerini kullanıyor.

Yeni bobin tasarımı, geleneksel bobinlerden %60 daha hafif ve farklı hasta ebatlarına uyum sağlıyor; 48 kanallı baş bobini, prematüre bebeklerden profesyonel sporculara kadar, hastaların %99,9’una uyacak şekilde tasarlanmış. Ultra hafif ve esnek tasarımı, teknikerin bu ekipmanları  hasta üzerinde konumlandırmasını kolaylaştırıyor.

Bu yenilikçi iletken materyal sinyal alım gücünü (SNR olarak da adlandırılır), penetrasyon derinliğini ve görüntü kalitesini iyileştirmek için her bir bobin elemanını hasta anatomisine daha yakın konumlandırmak amacıyla tasarlandı. Schrack, “Daha sürecin başındayken, SNR’de gelişme kaydettiğimizi fark ettik. Tipik olarak kullandığımız büyük, rijit batın bobinine  kıyasla, AIR Teknolojisine sahip yeni bobininin bize daha yüksek SNR sağladığını aşikârdı.” diyor.

Bu çözüm ile artık başta uzun kemiklere ve kalçaya ilişkin kas-iskelet görüntülemeleri olmak üzere daha hızlı taramalarla daha net görüntüler elde edilebiliyor.   

Diğer tarama türlerinde, Schrack daha keskin görüntüler için tarama süresini sabit tutarak uzaysal çözünürlüğü artırdı. Schrack, yağ baskılama görüntülerinde, tarama serisi süresini dört dakikadan iki dakikaya indirdikleri yönünde bir tahminde bulunuyor. Yağ baskılama görüntülerinde, uzaysal çözünürlüğün artış gösterdiğini de fark etmişler. Schrack, ders kitaplarında anlatılacak kadar kaliteli görüntüler yakaladıklarını belirtiyor.

Fairfax Radyoloji‘nin MSK radyologları da bu teknolojiyi son derece etkileyici buluyor. Kalça, brakiyal pleksus ve uzun kemik görüntülemesi gibi belirli incelemelerde de artık AIR Teknolojisine sahip bobin ile çalışmak istiyorlar.

AIR Teknoloji bobinleri, dekuplaj olarak adlandırılan ve esnek koilin kendi üzerine katlanmasıyla sinyal kaybına ve taramanın kesintiye uğramasına neden olan yaygın bir esnek koil sorununu da büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Bu duruma, özellikle koillerin vücut bölgesinin etrafına sarıldığı bacak, kalça ve omuz görüntülemelerinde sık rastlanıyor.

Schrack, “Söz konusu anatominin bobine sarıldığı vakalardaki avantaj, üst üste binen bobinlerin dekuplaja neden olmaması. Bu son derece önemli bir teknolojik gelişme.” diyor ve ekliyor: “Anatomiyi adeta bir sandviç gibi sarabiliyor ve bunu yaparken hiçbir kaygıya kapılmıyorsunuz. Bu bizim hayatımızı kolaylaştırıyor ve taramaların çok daha hızlı tamamlanmasını sağlıyor.”

AIR Teknolojisi bünyesinde iki otomatik tekniği birleştiriyor; bobin seçimi için AIR Touch ve otomatik kesit yerleştirme için AIRx.

AIRx; gereksiz manuel adımları azaltmaya yardımcı olmak üzere kesitleri otomatik olarak “planlayan”, Beyin MR taramasına yönelik, yapay zekâ tabanlı ve otomatik bir iş akışı aracı. Schrack, AIR Teknoloji bobinleri ve AIRx entegrasyonu sayesinde, operatörün artık doğru bobin elemanı kombinasyonunu seçme konusunda endişelenmesi gerekmediğini vurguluyor. “Bobin elemanlarını seçmek veya seçimini kaldırmak için zaman harcamanız gerekmiyor. Operatörün tarama planına bağlı olarak, sistem en iyi kapsama alanı ve SNR için tam olarak gereken bobin elemanı konfigürasyonunu otomatik olarak devreye sokuyor.”

AIR Touch, AIR Teknolojisi Bobinleri ile MR sistemi arasında köprü işlevi gören akıllı bir bobin konumlandırma ve seçme aracı. Bobin elemanının, hastaların her biri ve taranacak her anatomik alan için özel ve benzersiz olarak otomatik seçilmesine imkân tanıyor.

AIR Touch sisteme koilin ne zaman bağlandığını bildirir ve teknikerin tek bir dokunuşla hastayı işaretlemesini mümkün kılıyor. Eskiden, bobini ortalamak için ve ardından işaretleme işlemi için masaya iki kez dokunulması gerekirken, artık sistemde koil merkezinin neresi olduğu tanımlamak gerekmiyor. Sistem, konumlandırma serisi için bu işlemi kendisi yapıyor. Bu yüzden artık işaretleme için masa tarafını bir kez seçmek yeterli oluyor.

Schrack bu ileri teknolojinin, MRG görüntülemenin geleceği olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu gerçekten çığır açan bir yenilik. AIR Teknoloji Bobinleri bu endüstriyi değiştirecek.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.