Yeni Jenerasyon Proje Liderleri Listesi’nde GE’li bir isim: Arman Köklü

14 Eylül 2020

İşimizi en iyi şekilde yapmak, elbette hepimizin görevi ancak GE çalışanlarının sevdikleri bir misyon daha var: İlham olmak ve rol model oluşturmak! GE’de kariyerine yeni başlayanlara, gelecekte STEM rolleri için bugünden kolları sıvayıp çalışmaya başlamış olanlara ya da yeni jenerasyon tüm çalışanlara ilham olabilecek bir örnek, yine GE’den geldi. Project Management Institute’un; sanat, siyaset, teknoloji gibi farklı alanlarda insanların hayatını olumlu yönde etkileyen projelerde görev alan isimlere yer verdiği Future 50 listesinde, GE İsviçre Gaz Enerjisi Proje Direktörü Arman Köklü de yer alıyor. Listede yer alabilmenin olmazsa olmaz 6 önemli kriteri var. Bunlar; öğrenme kültürünü beslemek, hızlı adaptasyon ve ilerleme, takımdaki diğer oyuncuların düşüncelerine değer verme, empati kurabilme, büyük amaca bağlılık ve tekrara düşmeden öğrenerek ilerleyebilme olarak sıralanıyor. 

“Bu listede yer almak, gurur ve ilham verici oldu.”

Project Management Institute’un Future 50 listesinde yer almanın kendisi için gurur ve ilham verici olduğunu söyleyen Köklü, “Enerji alanında görev yaptığım farklı projelerde aldığım sorumluluklar sayesinde bu listede yer alıyorum.” diyor. PMI’ın kendisine bu listede yer vermesi ile ilgili, genç yaşta Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada görev almasının etken olduğunu söylüyor ve ekliyor: “100’ü aşkın rüzgâr, gaz ve buhar türbinini devreye alarak ABD, Kanada, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, Umman ve Gana gibi ülkelerde milyonlarca insana güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde GE Teknolojileri vasıtasıyla enerji sağlamamızın bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum.”

Köklü, görev aldığı son projenin lokasyonu olan Afrika’nın, dünya popülasyonunun yüzde yirmilik bir bölümünü temsil ettiğini söylüyor.  Bu yüzde yirmilik nüfusu ise, ne yazık ki aynı zamanda toplam dünya nüfusunun sürekli ve güvenilir enerjiye erişimi olmayan yüzde ellilik kısmına denk geldiğini belirtiyor. Köklü, “GE olarak üstlendiğimiz projelerle bu oranı aşağıya çekebilmek çok büyük bir motivasyon kaynağı. İşim gereği dünyanın farklı coğrafya ve kültürlerinde birçok insanın hayatına olumlu yönde katkıda bulunan projelerde yer alabiliyorum” diyor.

GE Türkiye’de geçen 7 yıl… 

“Mesleğimin temel taşlarından biri olan Proje Yöneticiliğinin temellerini, GE Türkiye bünyesinde aldığım görev ve eğitimlerle attım. Aynı zamanda bu süreçte GE’nin global enerji problemlerine getirdiği teknoloji çözümleri hakkında da derin ve detaylı bilgi sahibi oldum.” diyen Köklü, bu mesleki ve teknolojik bilgiler ışığında bir kariyer oluşturabilmesinde GE Türkiye’de edindiği tecrübelerin büyük katkısı olduğunu söylüyor.

“Da Vinci Gibi Düşünmek”

Başarılı olmak için zekâ ve beyin gücünü aynı anda ve doğru şekilde kullanmanın çok önemli olduğunu söyleyen Köklü, Leonardo Da Vinci gibi olaylara 3 farklı perspektiften bakarak krizleri çözüme kavuşturuyor. Köklü, “Problemlere ve krizlere, dünyanın artık fazlasıyla kaotik bir yer olduğunu kabul ederek ve en iyi planlanmış stratejilerin bile anlamsız kalabileceği gerçeğiyle yüzleşerek yaklaşmak, çok farklı perspektiflerden görebilme yetisini de beraberinde getiriyor.” diyor. Farklı perspektiflerden yaklaşarak bilginin ışığında sürekli ve hızlı bir şekilde data odaklı kararlar alabilmenin, sadece iş hayatına değil makro ölçekte insan hayatına çok olumlu etkide bulunduğunu düşündüğünü söylüyor ve ekliyor: “Yakın zamanda, özellikle pandemi sürecinde, insan sağlığından taviz vermeden insanlara enerji sağlayabilmek yolunda birçok kriz ve problemle karşılaştık ve bu yaklaşım bunları aşmamızda bize hep yardımcı oldu.”

Gençlere tavsiye…

Köklü,Zaman içerisinde öğrendiğim şeylerden birisi de bazen çırak gibi mütevazı ve bilgiye aç kalabilmenin en az bir meslekte ustalaşmak kadar zor ve faydalı olduğudur.” diyor. “İnsanlar, hayat boyu sürecek bir keşif ve öğrenme merakı elde ederek hem kendisini hem de etrafındakileri bilginin ışığıyla daha kolay aydınlatabilir.”

Bununla birlikte esnekliği, adaptasyonu ve sürekli öğrenmeyi içselleştiren bir yaklaşımla fikirlerinizi gerçekliğe dönüştürebilirsiniz tavsiyesini veren Köklü, bu özelliklerin her sektörde ve hayatın her alanında anlamlı olduğunu düşündüğünü belirtiyor. 

Arman Köklü Hakkında:

Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Arman Köklü, yüksek lisansını Almanya Brandenburg Teknik Üniversitesi’nde Güç Mühendisliği ve Sürdürülebilir Enerji Desteği alanlarında çift ana dal yaparak tamamladı. 2013 yılında Proje Yönetimi Liderlik Programı ile GE’ye katılan Köklü, iki yıllık rotasyonel program süresince GE bünyesinde farklı ülke ve iş kollarında birçok projede görev aldı. GE Gaz Enerjisi Sistemleri, Buhar ve Yenilenebilir Enerji Servisleri iş kollarında, Amerika’da New York ve Almanya’da Salzbergen gibi GE merkezlerinde tecrübe edindikten sonra Türkiye’ye dönen Köklü, sonrasında GE Gaz Enerjisi Sistemleri bünyesinde Proje Müdürü olarak göreve başladı. Bu dönemde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde farklı GE teknolojilerinin kullanıldığı Enerji Santrali projelerini yöneten Köklü, şu anda İsviçre’de GE Gaz Enerjisi bünyesinde Proje Direktörü olarak EMEA bölgesinde kurulmakta olan yeni santral projelerini yönetiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.