Yeni Fikirler Yeni İşler Ödüllendirildi!

2 Ocak 2015

yeni-fikirler-yeni-isler-2014

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından, Teknopark İstanbul ve DEPARK işbirliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen ve GE’nin de sponsor olduğu Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nın büyük Final Töreni 8 Kasım’da ODTÜ’de gerçekleşti.

2015 yılından bu yana daha da gelişerek gelenekselleşen Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasında bu yıl Genel, Bilişim ve Savunma Sanayii Kategorilerine GE (General Electric) sponsorluğunda Enerji ve Sağlık Kategorileri eklendi. Böylelikle yarışmacılar beş ayrı kategoride yarışma imkanına sahip oldu.

Onuncu yılında başvuru sayısı rekor seviyelere ulaşan Yeni Fikirler Yeni İşler’de 1353 başvuru içerisinden toplamda 43 girişimci ekip ikinci aşamaya kalarak girişimcilik ve iş modeli eğitimi aldı ve birbirinden değerli mentorlar eşliğimde iş fikirleri üzerine düşünme fırsatı buldular. Eylül ayında yapılan jüri sunumları sonucu finalistlerin belirlendiği Yeni Fikirler Yeni İşler’de genel kategoride beş, Bilişim kategorisinde dört, Savunma Sanayii kategorisinde dört, Enerji ve Sağlık kategorilerinde  beş iş fikri 8 Kasım 2014 tarihinde gerçekleşen büyük finalde izleyici grubunun karşısına çıkarak sunumlarını yaptı. Sunumların ardından, jüriler karar salonlarında projeleri değerlendirirken izleyiciler de stantları ziyaret ederek, birbirinden yaratıcı girişimcileri ve yenilikçi iş fikirlerinin daha yakından tanıyabildiler.

Aynı gün yapılan final değerlendirmelerinde ödüller sahiplerini buldu. Bu yıl 100.000 TL değerindeki büyük ödüllerin yanı sıra, her bir kategorinin jüri tarafından belirlenen en iyi ekiplerine 25.000 TL değerindeki ABD kampına katılım ödülü verildi. Bununla birlikte Yeni Fikirler Yeni İşler’in onuncu yılı kapsamında verilen ödüllerin tamamı 2 milyon TL’yi buluyor.

Enerji ve Sağlık Kategorilerinin Birincileri: BTech ve B&G Tech Ekipleri

Bu yıl ilk kez GE’nin kategori ana sponsorluğunda açılan Enerji ve Sağlık Kategorilerinde Büyük Ödüller BTech ve B&G Tech ekiplerine verildi. Enerji Kategorisi’nde yarışan B&G Tech ekibi, kesintisiz ve ölçeklendirilebilir alternatif biyoenerji kaynağı üretecek bir iş fikri ile başarı gösterirken, Sağlık Kategorisi büyük ödülü sahibi olan BTech ekibi ise Biyobozunur İmplantlar  adlı projeleri ile 3D yazıcı teknolojisini kullanarak kişiye özel implantlar tasarlıyor. Enerji ve Sağlık kategorisinde büyük ödül sahibi olan Btech ve B&G tech ekipleri aynı zamanda özel ödül kapsamında ABD kampına da katılacaklar.

Enerji Kategorisi kapsamında verilen bir diğer ABD Kampı Özel Ödülü YEDAŞ’ın desteği ile YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu tarafından Li-Fi Teknoloji adlı ekibe verildi. Yarışmanın işbirliği kuruluşlarından Teknopark İstanbul tarafından takdim edilen 25.000 TL değerindeki diğer ABD Kampı Özel Ödülünü ise İdrar örneklerinden prostat kanseri tanı kiti geliştiren Exodiag almaya hak kazandı.

Genel Kategori Büyük Ödülü, yarışmanın yıllardır ana sponsorluğunu üstlenen Elginkan Vakfı’nı temsilen Elginkan Vakfı Genel Müdürü İlhan Üttü tarafından 2C ekibine verildi. Arıların neslinin tükenmesine sebep olan Amerikan yavru çürüğü hastalığına çözüm üretmek için kolları sıvayan 2C ekibi ABF Kit adlı projesi ile aynı zamanda 25.000 TL değerindeki OSTİM ABD Kampı Özel Ödülü’nün de sahibi oldu. Genel Kategori’de verilen diğer ödül olan Arçelik ABD Kampı Özel Ödülü ise kısa sürelerde deşarj olan bataryaların kullanım süresinin arttırmayı hedefleyen Grafentek ekibine verildi.

Granfantek, Savunma Sanayii kategorisinde 100bin TL Ödül Kazandı

Genel kategori dışında Savunma Sanayii ve Enerji kategorilerinde de yarışan Grafentek ekibi Savunma Sanayii kategorisinde ise 100.000 TL’lik büyük ödül kazandı. Savunma Sanayii ABD Kampı özel ödülü, Aselsan tarafından AIV Labs ekibine takdim edildi.

Bilişim Kategorisinde bu yıl birincilik ödülü TEB Genel Müdür Vekili Turgut Boz tarafından profesyonellerin yoğun bir şekilde katılım sağladığı etkinliklerde, kişilerin yakın çevrelerinde bulunan diğer kişilerin iş tabanlı geçmişlerini görüntüleyerek ikili görüşmeler gerçekleştirebilecekleri mobil bir uygulama geliştiren Chain ekibine verildi. Chain ekibi ayrıca yine yarışmanın işbirliği kuruluşlarından biri olan DEPARK’tan ABD Kampı Özel Ödülü’ne de layık görüldü. 25.000 TL değerindeki Microsoft ABD Kampı Özel Ödülü’nü ise Testlance ekibi aldı.

Girişimcilik konusunda birbirinden öneli isimlerin ve ekosistemin paydaşlarını oluşturan girişimcilerin, yatırımcıların, finans kuruluşlarının, kamu ve özel sektörden temsilcilerin ve Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin katılım gösterdiği final töreni ile Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi Ankara’da bir araya gelmiş oldu.

Etkinliğin açılış konuşması ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar tarafından yapıldı. Prof. Dr. Ahmet Acar açılış konuşmasında ülkelerin gelişmesinde inovasyonun ve girişimciliğin önemini vurgulayarak, 10 yıldır bu amaca hizmet eden Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasına ve maddi manevi tüm destekçilerine teşekkürde bulundu.

Yeni Fikirler Yeni İşler yarışması hakkında değerlendirmede bulunan GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, girişimciliğin Türkiye’nin gelişimindeki öneminin altını çizdi. GE’nin yerel inovasyonu destekleme hedefi ile çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Özsoy, “Türkiye’nin gelişmesi, rekabet gücünü artırması ve ilerlemesi için yeni iş fikirleri ve inovasyonun büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu doğrultuda, ‘Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’ kapsamında ODTÜ ile işbirliği yapmaktan ve bu başarılı gençlerimize yenilikçi projelerde destek olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. GE Türkiye olarak ülkemizde yerel inovasyon kültürünü desteklemek ve geliştirmek amacıyla işbirlikleri yapmaya devam edecek ve 2015 yılında da Türkiye İnovasyon Merkezi’mizi açacağız” dedi.

YFYİ Hakkında

2005 yılından bu yana genç girişimcileri destekleyen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması 10. yılında 50’den fazla kuruluşun desteğiyle farklı sektörleri, üniversiteleri işbirliği ve güç birliğinde buluşturdu. Her geçen yıl kendini yenileyen ve geliştiren YFYİ, sağladığı destekler ile genç girişimcilerin iş kurma süreçlerini başlatmakta, geliştirmekte ve büyütmektedir. Yaklaşık bin kişinin heyecan ve ilgiyle takip ettiği final töreninde ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar,  Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan, Elginkan Vakfı Müdürü İlhan Üttü,  OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın,  Aselsan Genel Müdürü Faik Eken,  Arçelik A.Ş Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Sağır, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erhan Yalçın, TEB Genel Müdür Vekili Turgut Boz, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Dr. İsmail Arı, General Electric Türkiye Stratejik Yatırımlardan Sorumlu Direktörü Erdoğan Çeşmeli, YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu ve DEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Özgören de zirveyi izleyen isimler arasında yer aldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.