Yeni Dönemden Ne Bekliyoruz: Barometreden 4 Temel Bulgu

17 Mart 2016

5. GE Küresel İnovasyon Barometresi’nin açıklanmasının ardından, yeni bir inovasyon dalgası ile gelen Dördüncü Sanayi Devrimi’ne ve üretimden çalışma biçimlerimize kadar birçok şeyi değiştirecek yeni döneme ilişkin bakış açıları da şekilleniyor. Barometre sonuçlarına bakıldığında, yeni dönemin algılanışına dair dört temel bulgu göze çarpıyor.

BigIdea_FutureOfWork_Final

1. Devrim Beklentisi 

Hem yöneticiler hem de yurttaşlar yeni dönemle birlikte gelen ileri üretim tekniklerinin, sanayide radikal bir değişim yaratacağını düşünüyor. Yöneticilerin %68’i ve yurttaşların %64’ü bu konuda oldukça iyimser.

Yöneticiler ve yurttaşların büyük bir çoğunluğu, yeni dönemin istihdam üzerinde olumlu sonuçlar yaratacağını düşünüyor. Ayrıca yöneticiler, akıl ve makinanın iş birliği içerisinde olacağı yeni dönemde, iş güvenliğinin güçleneceği konusunda da olumlu görüş belirtiyor.

BigIdea_Collaboration_Final

2.  Yeni Modellere ve Teknolojilere Açığız

Barometre sonuçlarına göre artık yöneticilerin %61’i, karar alma süreçlerinde Büyük Veri’yi kullanıyor. Ayrıca yöneticiler iş birliği yaparak olumlu finansal sonuç alınabileceği konusunda da %77 gibi oldukça yüksek bir oranla iyimserler. İnovasyon için yapılan iş birliklerinin doğuracağı kayıp ve kârı paylaşmak için ise %68’lik bir kısım hazır.

Ayrıca, barometre sonuçlarına bakıldığında gelişmekte olan ülkeler, 4. Sanayi Devrimi konusunda gelişmiş ülkelere göre daha fazla beklenti içerisinde.  Özellikle Asya piyasaları en heyecanlı ve meraklı kesimi oluşturuyor.

BigIdea_DigitalDarwinism_Final

3. Ezber Bozan İnovasyon

Yöneticiler çağa ayak uydurmak için radikal değişimler yapılması gerektiğini söylese de, aslında bütün piyasaların tercihi aşamalı inovasyon modeli. Ancak çağa uyduramayan şirketleri silip süpürebilecek olan “Dijital Darwinizm” düşüncesi de birçok piyasayı korkutuyor. Bu noktada Türkiye için önemli bir istatistik karşımıza çıkıyor. Barometre sonuçlarına göre demode kalma korkusu ABD ve Kanada’da %88, Almanya’da %84 ve Rusya’da %82 iken, Türkiye’de sadece %62. Bu oranla Türkiye, barometrede incelenen 23 ülke içerisinde “Dijital Darwinizm” korkusuna en soğukkanlı duruşu sergiliyor.

BigIdea_Optimism_Final

4. Girişimci Ruh Aranıyor

Toplamda %57’lik bir kesim, şirketlerin temel faaliyetlerini koruyup aşamalı bir inovasyonu savunsa da, eylemsizlikten kaçınma anlayışı da yayılıyor. Şirket yöneticilerinin %81’i, start up kültürünün, her şirket için örnek model olabileceğini belirtiyor. Bu model aynı zamanda sadece mevcut ürün ve hizmetlerin geliştirilmesindense, piyasada ezber bozan ürünlerin yayılmasını ve çığır açan inovasyon tekniklerini tetikliyor. Bu noktada itici güç özel kuruluşlar olsa da, yöneticiler ve yurttaşlar kamu yöneticilerinin inovasyon süreçlerine destek olması konusunda beklentili. %57’lik bir kesim, yasal düzenlemelerin inovatif hareketleri desteklemediği konusunda fikir beyan ediyor. Ayrıca yurttaşların %64’ü, eğer inovasyonun önü açılacaksa, kişisel bilgilerini paylaşmaya hazır.

Takipte kalarak, Beşinci GE Küresel İnovasyon Barometresi’nin detaylarına dair detaylı incelemelerimizi görebilirsiniz. Barometreyi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.