Yeni Buz Devri Başlıyor: FirstBuild’in Tezgah Üstü Buz Makinesi Opal İle Tanışın

7 Ağustos 2015

tumblr_inline_ns7hou7LeQ1qzgziy_500

Bir ürünü yaygınlaştırmak uzun pazar araştırmaları ve maliyetli AR-GE çalışmaları anlamına geliyor. Fakat her ne kadar üst düzey çalışmalar yapılsa bile, tüketicilerin değişken zevklerinin, müthiş patlamalara yol açabilecek bir fikri daha raflarda yerini almadan eskitebilen bir güce sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor. Ancak bunun da üstesinden gelmeninbir yolu bulunuyor: Tasarım ve geliştirme süreçlerini hızlandırmak… İşte bu noktada FirstBuild’in yaptığı da buydu.

General Electric ve Local Motors’un birlikte yarattığı bu ortak girişim, yeni ürün geliştirme ve pazara giriş süreçlerini bu dönüşüm sayesinde hızlandırmış bulunuyor.

tumblr_inline_ns7htuY9ll1qzgziy_540

FirstBuild iki temele dayanıyor. Dünyanın her yerinden yaklaşık 7.500 katılımcının fikirlerini paylaştığı ve geliştirdiği bir websitesi, diğeri ise en iyi fikirlerin prototipe dönüştürülüp üretildiği Louisville Üniversitesi’nde bulunan bir mikro fabrika. FirstBuild’in Fikir Öncüsü Taylor Dawson ise içerde yer alan kitleyi, “Dünyanın farklı yerlerinden elektronik ve mekanik donanım tasarımlarını oluşturan, mühendislik prensiplerinden anlayan ve üst düzey ürünleri yaratan teknoloji dahileri ve hackerlar” olarak tanımlıyor.

tumblr_inline_ns7hueckBA1qzgziy_540

Firstbuild.com sitesi içerisinde çalışan ekip, ilk yıl 800’den fazla fikir üzerinde çalıştı ve 8 yeni ürün ortaya çıkardı. Bu ürünlerden sonuncusu da Opal adı verilen özel bir tezgah üstü buz makinesi oldu. Her ne kadar ilk etapta popülerliğini Amerika’nın güney eyaletlerinde elde etmiş olsa da bugün bir Ar-Ge ürünü olan ve yumuşak dokulu buz küpleri üretebilen Opal’in ürettiği buzlar, birçok restoran ve benzeri mekanlarda kullanılmaya başlandı. FirstBuild’in yöneticilerinden Natarajan Venkatakrishnan, Opal hakkında yapılan röportajda, “Tüketici anketlerinden öğrendiğimiz; insanlar küçük külçeler şeklindeki buz küplerini, yarım ay şeklindeki kalıplara tercih ediyorlar. Biz de bu nedenle küçük külçeler şeklinde buz üreten Opal’i ev tipi boyutunda üreterek Indiegogo üzerinde satışa sunduk ve pazardaki yerimizi aldık” diyerek yaşanan süreçten bahsediyor.

tumblr_inline_ns7huxAyXi1qzgziy_540

Ürün geliştirme, normal standartlarda 4 yıllık bir süreçten oluşurken, Opal’in tasarımı çok kısa bir zamanda tamamlandı. FirstBuild ekibi, kompakt küçük külçeler halinde buz üreten bir makine üzerinde çalışmaya başladığında henüz Mart ayıydı. Düzenlenen yarışmada toplam 30 farklı fikir arasından, yarışma başladıktan 1 ay sonra Meksika’dan katılan bağımsız bir tasarımcının fikri birinci oldu. Yarışma sonrasında çalışmalar hızlandı ve başarılı bir Ar-Ge çalışmasının sonucunda ilk prototip Temmuz ayının başlarında, FirstBuild’in mikro fabrikasında ortaya çıktı.

tumblr_inline_ns7hveCYEy1qzgziy_540

Taylor Dawson’ın Opal tamamlandıktan sonraki açıklaması ise, “Ürün konseptinin tamamlanmasından çalışabilir durumdaki ilk prototip üretimine kadar iki-üç aylık bir süreç yaşandı. Yıllarca sürebilecek bir projeyi, sadece aylar alan bir zaman diliminde tamamlamayı başardık” şeklindeydi. Ek olarak FirstBuild, Opal’i şimdiden benimseyen tüketicilere, talep ve üretim ölçeklerini baz alarak, gelecek yaz perakende versiyonunu da Indiegogo üzerinden sunmayı planlıyor. Yakın zamanda ülkemize de uğrayacağını düşündüğümüz bu ürünü kullanmayı planlayanlara serin bir yaz geçirmeleri dileklerimizle…

tumblr_inline_ns7hvvKmsv1qzgziy_540

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.