Yeni Bir Tıbbi Tarama Ağı, Kamu Sağlığı Hizmeti Sağlayıcılarının Hayat Kurtarmalarına Yardımcı Olacak!

4 Aralık 2019

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kamu sağlığı hizmeti olan NYC Health + Hospitals, adeta tıbbın mucize kurumu olarak görülüyor. Toplum sağlığı klinikleri, bakım evleri ve travma merkezleri gibi tesislerin yanı sıra 11 hastane ile toplamda 70 konumda hizmet veren kurum, New York’un beş ilçesini tıpkı bir güvenlik ağı gibi sarmış konumda. Her yıl burayı ziyaret eden 1 milyon hastanın çoğu ilk defa Amerika Birleşik Devletleri‘ne geliyor. Bunlardan bazıları evsiz, bazıları ise mahkûm kişiler. NYC Health + Hospitals/Bellevue‘de radyoloji şefi olarak görev yapan Dr. Ambrosino, buranın en değerli yanlarından birinin de “gidecek bir yeri olmayan insanlara yardım etmek” olduğunu belirtiyor.

Ambrosino, NYC Health + Hospitals ile gurur duysa da yaşanan zorlukların fazlasıyla farkında. Şu anda, NYC Health + Hospital/Coney Island‘daki bir travma doktoru, beyin cerrahisindeki bir iş arkadaşı ile beyin BT taraması hakkında görüşmek istediğinde travma personeli telefonla arayıp gördüklerini anlatmak veya hastayı derhâl ambulansa bindirip Manhattan‘a göndermek zorunda kalıyor. Ambrosino, Bellevue‘deki cerrahların elinde tarama kopyası olsa dahi genellikle dezavantajlı olduklarını söylüyor: “Her zaman doğru kararı veremiyorlar çünkü tüm bilgiye sahip olamıyorlar.”

Ambrosino, doktorların doğru teşhisi hızlıca koyabilmesi için klinik bilgileri net bir şekilde anlaması gerektiğini söylüyor. Taramalardaki ve sözel yorumlardaki kesin ve verimli olmayan farklılıklar ilgili alan üzerinde kritik karar almayı zorlaştırıyor.

Neyse ki NYC Health + Hospitals‘taki doktorlar ortak noktada buluşmak üzereler. Bu sonbaharda NYC Health + Hospitals, önümüzdeki 10 yıl boyunca tüm sistem çapında görüntüleme ekipmanlarını değiştirmek üzere GE Sağlık ile 224 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı; bu sayede şehir genelinde hem kurum hem de hastalar için standart hâle getirilmiş bir radyoloji deneyimi yaratmayı amaçlıyor. Artık NYC Health + Hospital/Bellevue‘deki beyin cerrahları, NYC Health + Hospitals/Coney Island‘daki kafa travmalı bir hastanın operasyona ihtiyacı olup olmadığına, sistem çapında diğer iş arkadaşlarının gördüğü ile tutarlı olan bilgisayar ekranına veya BT taramasına bakarak çok daha öz güvenli bir şekilde karar verebilecek.

Çoktan başlayan yenileme çalışması sayesinde önümüzdeki dört yıl içinde NYC Health + Hospitals, 230 tıbbi görüntüleme makinesiyle donatılmış olacak. Bunlar arasında MR, BT, PET, X-ışını ve tıbbi prosedürler sırasında kullanılan görüntüleme teknolojileri yer alıyor. Sistem genelindeki ekipmanları standart hâle getiren tek tip metodoloji ve tarama çıktıları, NYC Health + Hospitals/Bellevue’de çekilen abdominal bir BT taramasının NYC Health + Hospitals/Coney Island‘daki ile aynı olmasını sağlamaya yardımcı olacak. Bu süreklilik de doktorların daha hızlı ve daha doğru teşhis koymasını sağlayacak. Ambrosino, burada en hassas hastaların bile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en modern görüntüleme teknolojisine sahip olacaklarını vurguluyor ve ekliyor: “ Bu bile yeterince çok şey anlatıyor.”

Bu ileri teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak için GE Sağlık, düşük dozlu radyasyon görüntüleme kullanmak ve atan bir kalbin görüntüsünü daha net bir şekilde çekerek ilgili analizi elde etmek için, tarama verilerini değiştirmek gibi yeni yetenekler, klinisyenler ve teknisyenler yetiştirmeye başlamış durumda.

Ambrosino yeni teknolojiye geçmenin çok mantıklı olduğunu düşünüyor: “Eskiden başarılı tıp, çantanızı alıp hastanın evine gitmek, elini tutmak ve onu rahatlatmak için elinden geleni yapmak anlamına geliyordu; çünkü yapılabilecek çok da fazla bir şey yoktu. Ancak şimdilerde toplumun neredeyse unutmuş olduğu bu kesime bu düzeyde bir teknolojiyi sunabilmek gerçekten çok umut verici.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.