Yeni Bir Hibrit Araç İçin Garajınızda Yer Açın

23 Mayıs 2016

Birçok hibrit ve elektrikli araç yollarda yerini alsa da, bu araçların en yoğun olarak kullanıldığı ABD’de bile diğer araçlara göre oranı sadece %5. Hibrit araçlar örnek alınırsa, halen diğer araçlara göre %50 daha pahalılar. Bu da eğer gerçek anlamda bir maddi tasarruf bekleniyorsa, aracın çok uzun yıllar kullanılması demek oluyor. Ancak GE, Ford Motor Company ile birlikte daha uygun fiyata, daha verimli bir araç bataryası yapmak için kolları sıvadı.

DSC15691

Hibrit ve elektrikli araçlardaki bataryalar hücre adı verilen parçacıklardan oluşuyor. Genelde bir bataryada bu hücrelerden 76 adet bulunuyor. GE ve Ford Motor Company ise bu sayıyı 60’a indirip daha verimli bir yol bularak maliyetleri %15 oranında azaltmayı düşünüyor.

Daha küçük bir bataryadan 76 hücreli bir bataryanın sağladığı aynı enerjiyi almak, verimlilik adına büyük bir adım. Aynı zamanda bu ağır hücrelerin azalması sayesinde genel yakıt giderleri de otomatik olarak düşüyor. Yani 60 hücrelik bir batarya, optimum dengeyi sağlamakta anahtar olabilir. Bunu için de en iyi yol, tabii ki Predix sayesinde bataryanın bir dijital ikizini hazırlamak ve performans testlerinden geçirmek.

GEC_DigtialTwin_BB310_v07

Lithium-ion bataryalar 70’lerden beri hayatımızda olsa da bilim adamları halen bu bataryaların dolum ve boşalma süreçlerine dair yeni bilgiler ediniyor. Dijital ikiz bu noktada da bilim adamlarının kullanabileceği önemli veriler elde edilmesini sağlıyor.

GE ve Ford Motor Company üç yıldır bu konu üzerinde çalışıyor ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde final raporunu sunmaya hazırlar. Yapılan çalışma öyle detaylı bir şekilde hazırlandı ki, olası farklı hava koşullarında bataryanın vereceği tepkileri ölçmek için bütün çalışmalar farklı sıcaklıklarda tekrarlanarak raporlandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.