Yeni Bir Endüstriyel Şirket: GE, İnsanları ve Verileri Birbirine Bağlıyor – 1

5 Kasım 2014

Kimse gideceği yere geç kalmaz istemez. Ancak Atlanta ya da Chicago gibi yoğun bir havayolu ulaşım merkezinde, uçak inişlerindeki ufak bir gecikme bile aktarmaların kaçırılmasına ve oluşan domino etkisiyle bütün planların alt üst olmasına yol açabilir. Ulaşım İstatistikleri Bürosu sadece bu yıl içinde, ABD havayolu şirketlerinin 750,000’den fazla uçağının gecikmeli iniş yaptığını, uçuşların yüzde 25’inden fazlasının en az 15 dakika gecikmeli kalktığını ya da iptal edildiğini bildirdi. Gerek havayolları gerekse yolcular açısından bu gecikmelerin ekonomik maliyeti, milyarlarca dolardır.

GE Aviation iki yıl önce bu soruna çözüm getirmek üzere danışmanlık şirketi Accenture ile ortaklık kurdu. Taleris adlı ortak girişimleri bir Endüstriyel İnternet örneği olarak; uçaklar, hava trafiği, hava durumu ve diğer kaynaklarda yer alan sensörlerden gelen verilerle beslenen bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım, büyük bir iç hat havayolu şirketinin gecikme ve iptaller yaşanan uçuşlardan 1,000’inin önlemesine ve 165,000’den fazla yolcunun gidecekleri yere zamanında varmasına yardımcı olabilecek bir sistem. GE Baş Ekonomisti Marco Annunziata konuyla ilgili yeni raporunda, “Bağlantılı bir cihaz ya da bir makine tamamen yeni bir şeye dönüşür, çünkü karşılıklı bağlantılar tümüyle yeni boyutlara kapı açar. Dijital ile fiziksel olanı bütünleştirmek daha yeni yeni anlamaya başladığımız bir şekilde değer yaratımını hızlandırıyor. GE yeni bir tür endüstriyel şirket oluşturuyor.

GE geçtiğimiz üç yılda yazılım alanına 1 milyar $’dan fazla yatırım yaptı ve ABD, Avrupa ve Çin’de yazılım merkezleri açtı.

Annunziata, mühendislikteki kapsamlı uzmanlığı, endüstriyel tabanının genişliği ve Endüstriyel İnternete yönelik yazılım platformu Predix sayesinde; GE’nin insanlar, veriler ve makineleri birleştirmede benzersiz bir konumda olduğunu söylüyor. Yaklaşık 28.000 GE jet motoru, 21.000’den fazla GE lokomotifi ve de MRI ve CT tarayıcıları gibi 1,4 milyon GE sağlık hizmeti cihazı faal kullanımda.

Bu, özellikle birbirlerine bağlandıklarında ve Metcalfe Yasası olarak bilinen “ağ etkisini” tetiklediğinde, fayda sağlayan makine sayısını arttıracak demektir. 1980’lerde Amerikalı elektrik mühendisi Robert Metcalfe bir telekom ağının değerinin buna bağlı kullanıcı sayısının karesi kadar katlanarak arttığını söylemişti. O, telefonlardan bahsediyordu ama bu yasa bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve endüstriyel makineler için de geçerli durumda. Annunziata, “Birbirlerine bağlı donanımlar ile aynıçatı altındaki kolaylaştırıcı bir yazılımın eşzamanlı geliştirimi bir şirketin temel yapısını baştan tanımlıyor. ‘Fiziksel ve dijitalin’ birlikteliği GE’yi geleneksel bir endüstriyel ekipman üreticisinden, müşteri kazançlarını ve kârlılığını azamiye çıkartabilen ve çok kapsamlı hizmet verebilen bir müşteri çözümleri sağlayıcısına dönüştürüyor” diyor.

Geçmiş

2015-2030: Eğer bu yıllar arasında tüketici interneti ile endüstriyel internet zihinler ile makineleri kaynaştıracak şekilde bütünleşirse, dünyanın daha verimli işlemesi için, 7 milyardan fazla kişi ile 50 milyar aktif varlığı birbirine bağlama potansiyeline sahip oluruz.

Predix halihazırda; demiryollarından, doktor ekipmanlarını takip etmeye, bekleme sürelerini ayarlamaya, ilaç dozlarını takip etmeye ve çalışanlardan daha iyi faydalanmaya varan geniş bir yelpazede düzinelerce uygulamayı destekliyor.

Air Asia, Norfolk Southern ve Columbia Pipeline Group gibi müşteriler bu yazılımı giderlerini azaltacak ve kendilerini daha rekabetçi kılacak bir araç olarak benimsemiş durumda. Annunziata, GE’nin yazılım uygulamalarından bu yıl içinde 1 milyar dolar kazanmak hedefinde ilerlediğini ve “dijital-güdümlü endüstrilerin” geleneksel endüstriyel oyunculara kıyasla daha hızlı büyümeye ve daha yüksek kârlılığa ulaşacağını belirtiyor.

GE büyük veriyi haneler için de uyguluyor. Annunziata şirketin yeni ürünlerin geliştirilmesi ve müşteri taleplerine daha hızlı cevap verilmesi için araştırma, tasarım, mühendislik ve üretimi bütünleştirdiğini yazıyor. GE bu yaklaşımı Mükemmel Fabrika olarak adlandırıyor.

Annunziata son olarak, “Önceki çalışmalarımızda Endüstriyel İnternet ile ileri üretimin sadece bireysel makineler ve sistemleri dönüştürmekle kalmayıp; ölçek ekonomilerinin yapısını da değiştirdiğini, ekonomik ortamı dönüştürdüğünü ve üretim ile hizmetler arasındaki ayrımları bulanıklaştırdığınıöne sürmüştük. Benzer şekilde, dijital ile fizikseli bütünleştiren endüstriyel şirketler, çalışma biçimleri ve müşterileri ile hissedarlarına sağladıkları değer itibariyle çok farklı bir yapıya dönüşüyor.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.