Yazılımın Gücüyle Arkeolojik Keşif Yapmak

24 Ocak 2017

2012 yılında Berlin’de bir müze görevlisi olan Karen Lück, bir miktar aşınmış, küçük bir tarihi yazıtı Almanya’nın Wunstorf kasabasındaki GE Teknik Çözümler Merkezi’ne getirdi.

Lück, 3,6 santimetre uzunluğundaki ve 1,5 santimetre genişliğindeki 1600 yıllık bu yazıtın oldukça önemli bilgiler içerdiğine inanıyordu; ancak silindir şeklindeki yazıtın açılması, bu eski yazıtın parçalanmasına ve tekrar bir araya getirilememesine sebep olabilirdi. Dolayısı ile bu konuda teknolojinin yardımına ihtiyaç vardı. GE’nin laboratuvarında yer alan bir tomografi makinası ise tam bu işe uygun gibi görünüyordu. GE’nin geliştirdiği endüstriyel tipte bir tomografi cihazı ile taranan yazıt, dijital ortamda açılmış bir hale getirildi ve sonuç olarak 41 satırlık bu yazıt hasar görmeden okunabildi.

Sıradan medikal tarayıcılar düşük x ışını kullanımı sayesinde doktorların insan vücudunun içini görmesini sağlarken bu süreçte kullanılan tarayıcı çok daha gelişmiş, endüstriyel tipte bir tarayıcıydı ve taranan objenin 3 boyutlu bir modelini kusursuz bir şekilde gösterebiliyordu. Bu cihazın endüstriyel olarak kullanımı ise genelde havacılık ya da otomotiv endüstrileri için üretilen parçaları kontrol etmek içindi.

GE teknolojisinin bu şekildeki kullanımı, modern zamanın Indiana Jones’ları için oldukça önemli bir gelişme olmuştu. Öyle ki, bir grup Alman inşaat işçisi de Almanya’nın tarihi bir Sakson yerleşim bölgesinde inşaat çalışması yaptıkları sırada bir keşif yaptı ve çözüm yine modern teknolojideydi.

İşçiler oldukça eski olması muhtemel, işlenmiş bir metal parçası bulmuşlardı fakat bu metal parça bir taşın içine doğru ilerliyordu ve zarar görmeden çıkarılması pek mümkün görünmüyordu. Tarihi yazıta uygulanan aynı işlem, üzerinde sadece küçük bir metal parçası bulunan bu taşa uygulandığında GE Teknoloji Çözümleri Merkezi çalışanları ve arkeologlar yeni bir keşifle karşılaştı.

GE’nin gelişmiş tarama cihazı ile yapılan tarama sonrasında taşın içine hapsolmuş tarihi bir kılıç keşfedildi. Tarama teknolojileri yıllardan beri mumyalar üzerinde kullanılıyor. Gelişmiş 3 boyutlu tarama teknolojileri ise arkeolojik nesnelerin zarar görmeden detaylı bir şekilde incelenmesine izin veriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.