Yasemin’in İK Stajı ve Öğrendikleri

27 Ocak 2016

GEnious İnsan Kaynakları stajyerimiz Yasemin Yalçın, sizlerle deneyimlerini ve kazandığı yeni tecrübelerini paylaşıyor. Yasemin’e kariyerinde başarı dolu bir yolculuk dileriz.

GE, gelmeden önce de benim için hayal gibi bir şirketti. İnsan Kaynakları’nda başlamak ve kurumsal hayata giriş yapmayı böyle büyük ve köklü bir şirkette gerçekleştirmek benim için çok etkileyici ve öğretici oldu.

GE’ye başlamadan önce, büyüklüğünden dolayı bürokratik bir şirket olabileceğinden korkmuştum. Ancak girdiğim andan itibaren birlikte çalıştığım herkes beni geliştirmek, eğitmek ve bana yardım etmek için elinden geleni içtenlikle yaptı. Benim için stajımın en güzel yanı da bu oldu… Şirkete gelmek benim için bir yükümlülük değil öğretici bir serüven gibi olmuştu adeta.

Müdürüm Lale, en büyük destekçimdi. Benimle üstünde çalıştığı her işi paylaştı ve bana beklediğimden çok daha fazla görev ve yetki verdi. Bir stajyer olarak tek başıma bütün işe alım sürecini deneyimleme fırsatına sahip oldum. Teklif hazırlamaktan, mülakata girmeye kadar farklı süreçleri takip ettim. Bu süre zarfında, süreçlerin tamamının işlemesine yardımcı oldum ve bütün İnsan Kaynakları birimleriyle birebir çalıştım. Lale, çoğu işleyişin sorumluluğunu direk bana bıraktı ve GE yöneticileri benimle bir stajyer değil de bir çalışanmışım gibi birebir iletişime geçti. Bu bana hem sorumluluk alma bilincini hem de süreçlerin yönetimi becerilerini kazandırdı.

Aynı zamanda GE Türkiye, ağır bir hiyerarşinin olduğu bir şirket değil, üst düzey yöneticilere adıyla hitab edip, CEO ile birlikte yemek yiyebileceğiniz bir yer. Hatta CEO’muz tüm stajyerlerin ismini bilerek hitap ediyordu ve her fırsatta bizimle biraraya geliyordu.

GE’deki stajımda farklı departmanlarla iç içe çalışma fırsatı da buldum. Örneğin: Stratejik Yatırımlar Direktörü Erdoğan Çeşmeli ile de GE’nin çalışma prensibi olan Fastworks’ü yaymak adına birlikte bir proje gerçekleştirdik.

Benim için çok interaktif ve öğretici bir deneyim oldu GE’de çalışmak. Bu altı ayın sonuna geldiğim için çok üzülüyorum. Bu kadar süreyi birlikte geçirdikten sonra bir aile gibi olduk, zaten buradaki arkadaşlıklarımın bir kısmının kalıcı olacağına ve müdürümle ileride de görüşeceğime inanıyorum. GEnius stajyeri olmak, herkesin tecrübe etmesini tavsiye edeceğim bir deneyimdi.

Bana bu imkanı sağladığı için GE’ye çok teşekkür ederim. GE, mezun olacağım zaman kesinlikle başvuracağım şirketlerden biri oldu.

Yasemin Aslı YALÇIN

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.