Yapılmış En Detaylı Uçak Maketi

29 Haziran 2017

24 yaşındaki Luca Laconi’nin tam bir havacılık delisi olduğunu ve son yedi yılını ailesinin evinde oldukça detaylı bir Boeing 777 maketi yaparak geçirdiğini daha önce blogumuzda anlatmıştık. Eğer vaktiyle bu hikâye ilginizi çektiyse, şimdiki haberimize çok sevineceksiniz: 9. yılında, yani bugün Luca’nın çalışmasını artık bir video ile izleyebilirsiniz.

Luca’nın yaptığı maket, hidrolik borulardan koltuk arkası eğlence sistemine ya da yemek taşıyan araçlardan kabin ekibi için ayrılmış dinlenme alanlarına kadar her detayı içeriyor. Üstelik Luca, bugüne kadar üretilmiş en güçlü jet motoru olan ve bu uçakta bulunan GE90-115B motorunun da her detayını tek tek bu makete taşımış.

Maket üzerindeki her şey fonksiyonel olduğundan Luca aslında havacılığa dair ciddi bir bilgi birikimine sahip. Bu maketin yapılışı ancak mühendislik bilgileri ile mümkün. Bunun içinse Luca tabii ki bilgisayar çizimlerinden faydalanmış ve maketi hazırlarken kesimlerini bu çizimlerin çıktıları ile gerçekleştirmiş. Luca’nın söylediğine göre sadece motor kısmı bir aylık bir tasarım ve dört aylık bir montaj süresi gerektirmiş.

Sizi daha fazla bekletmeden Luca ve onun muhteşem maketi ile buluşturalım!

Yorumlar

  1. Emeğine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş hayalleri olanlar asla uyumaz.ibni Sina diyorki bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göceder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.