Yapay Zekâ Gerçek Sorunlara Karşı!

21 Şubat 2018

Dışarıdan bakıldığında, servis ekiplerini yönlendiren bir birimin işi, sorun yaşanan bir noktaya ekipleri yönlendirmekten ibaret olan basit bir işmiş gibi görünebilir. Oysa bu göründüğünden daha zorlu bir görev. GE Dijital’in ServiceMax İşletme Müdürü Scott Berg ise yaptıkları işin zorluğunu, “Şirketlerdeki görev dağıtıcılar, teknisyenlerle ilgili tüm geçmiş bilgileri akıllarında tutamazlar. Bu yüzden bizim kapasitemiz, 20 kişiyle ilgili not aldığımız kişisel bilgilere bağlı” diye açıklıyor.

Bu yıldan itibaren yapay zekâ bu zorluğu ortadan kaldırmaya başlayacak. Bu yeni sisteme “akıllı görev dağıtımı” adı veriliyor.

ServiceMax, dünya çapında hizmet yönetimi konusunda yazılımlar üretiyor ve 25 milyar dolarlık pazar payı ile bu endüstrinin lideri. ServiceMax araştırma ekibi şimdilerde teknisyenlerin her birinin çalışma geçmişlerini tarayarak operatörlerin doğru dağıtım elemanını seçmelerine ve hangi görevde kimin en hızlı ve en güvenilir olacağını tahmin etmelerine yardımcı olacak bir algoritma üzerinde çalışıyor.

Yeni yapay zekâ yazılımı, çoğu insanın aklında tutamayacağı ayrıntıları göz önüne alacak. Ayrıca teknisyenin becerileri, sahip olduğu zaman ve alana uzaklığı gibi diğer etmenleri de hesaba katacak. Ancak bu kolaylıkları sağlamaya başlamadan önce bu konseptin kanıtlanmaya ihtiyacı var.

GE, 2016 yılında ServiceMax’i satın aldığında şirket Schneider Elektrik ve Tyco gibi müşterilere sahipti. ServiceMax 1999’da kurulduğundan beri işletmelerin müşteri ilişkilerini yönetmelerine yardımcı oluyordu. Şirket müşterilerine saha hizmet yönetiminde daha hızlı hizmet verebilmek ve çalışanları koordine edebilmek için Salesforce’un bulut platformunda kendi yazılımını geliştirmeye başladı.

Bu uygulamanın çalışma prensibini şöyle örnekleyebiliriz: Diyelim Empire State Binası’nda bir klima bozuldu. Bakım ekipleri oraya vardıklarında yaptıkları şeyleri kaydetmek veya diğer ekip üyeleri ile konuşmak ve yaptıkları onarım için malzeme talep edebilmek için yanlarında ServiceMax’in uygulamasının yüklü olduğu bir tablet taşıyor olacaklar. Ayrıca binada daha önce yapılan diğer tadilatları ve binanın katlarını, havalandırma sistemlerini ve termostatların konumlarını gösteren bir şemaya da yine bu uygulama üzerinden ulaşabilecekler.

GE, endüstriyel internet için uygulama geliştirme platformu olan Predix’e ServiceMax’in temel yazılımını entegre etti. Ortaya çıkan yeni yazılım bu sayede çift yönlü hale geldi. Örneğin, endüstriyel internete bağlı bir rüzgâr santralindeki operatörler, türbinlerin ve jeneratörlerin ne zaman onarıma ihtiyaç duyacağını önceden tahmin edebilirler. Bunu mümkün kılan ise Predix’in Varlık Performansı Yönetim Modülü. ServiceMax uygulamasının onarım kaydetme özelliğinde elde edilen onarımla ilgili veriler ise yapay zekânın bu tarz durumlarda onarımın süresi, hangi parçaların gerektiği ve ne gibi bir uzmanlık istediği gibi bilgileri öğrenmesine yardımcı olacak.

Bu tür yazılımlarla hem işlerin daha az sorunla ilerlemesi sağlanabilecek hem de toplanan verilerle daha gelişmiş yazılımlar ve yepyeni bakış açıları kazanılabilecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.