O Yaparsa, Sen de Yaparsın!

25 Eylül 2017

GE, 2020 yılına kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi teknik alanlarda 20.000 kadın çalışan istihdamı hedefliyor. Çünkü kadınlar teknik rollerde çalışmaya başladıkça, mesleklerin de baskın cinsiyet yapısı değişmeye devam ediyor. Sadece erkeklerden oluşan bir üretim sistemi değil, toplumun tamamını kapsayan ve bütün potansiyelini ortaya çıkaran bir üretim modeli ortaya çıkıyor.

2020 yılına kadar 20.000 kadını teknik rollerde istihdam etmek ve bu sayede kadın-erkek eşitliği için çalışan sayısını dengelemek, kolay bir hedef değil. Üstelik bu hedefe sadece yeni iş alanları sağlandığında da ulaşılamıyor. Bu hedef için öncelikle teknik rolleri halen eğitim sürecinde olan öğrenciler için çekici kılmak ve bugüne kadar oluşmuş cinsiyetçi önyargıları kırmak gerekiyor.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. ÖzsoyKadınların halen istihdama katılımı erkeklere oranla maalesef daha düşük. Özellikle üst yönetim seviyesinde bu yüzde daha da azalıyor. Fakat dijital dönüşümün liderlik seviyesinde de kadın ve erkeklerin eşit olarak üretime katılmasına fırsat verdiğine inanıyoruz ve 2020 yılına kadar kadın-erkek oranında yüzde 50-50 temsili planlıyoruz. Bu hedefimizin gerçek olması için Türkiye’de de çalışmalar yürütüyoruz” diyor.

GE Türkiye’de, GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı ile bu amaçla çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bu zorlu hedefe ulaşmak için daha fazla paydaş gerekiyor ve GE’nin bu konudaki paydaşlarından biri de BinYaprak.

BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, “Bugün ilkokulda okuyan çocukların çalışacakları mesleklerin %65’i henüz icat edilmedi. Geleceğe dair belirsizlikler bu boyutta olsa da bildiğimiz tek şey, teknolojinin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer alacağı. Daha fazla kadının mühendislik ve teknik rollerde yer almasını, rol modellerin desteklenmesini bu nedenle çok önemsiyoruz. GE ailesine ve kadınlarına, ilham veren hikayelerini tüm samimiyetleriyle BinYaprak’ta paylaştıkları için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Başak Yüksel
GE’nin kadın çalışanları BinYaprak’ın “O yaparsa ben de yaparım!” mottosunun hakkını sonuna kadar veriyor.

BinYaprak, kadınlara seslenirken onlara dört önemli eylemi hatırlatıyor: İlham al, hayal et, keşfet, yola çık. Bu eylemler de halihazırda başarılı kadın GE çalışanlarının bulundukları noktaya ulaşana kadar kat ettikleri yolda uğradıkları duraklar. Kadınlara ilham olan paylaşımlarındaysa BinYaprak “O yaparsa ben de yaparım!” mottosunu kullanıyor. Biz de biliyoruz ki bizim başarılı kadın mühendislerimiz yapıyorsa, siz de yapabilirsiniz. Bu yüzden kadın mühendislerimizin hikayeleri BinYaprak ile sizlere ulaştırmak istedik. Onların yaşadığı zorlukları, aldıkları desteği, yollarını nasıl keşfettiklerini, başarıyı ve mutluluğu nasıl bulduklarını onlardan dinleyebilin diye…

“Zorlu Görevlerin Üstesinden Gelen Kadınlar” serisinin ilk kısmında GE Havacılık’ın dünyadaki altı merkezden biri olan ve Gebze’de yer alan GE Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC)’nde mühendislik yapan çalışan kadınlar görev alıyor. 17 yıldır havacılık ve gaz türbini teknolojisi üreten merkezde; uçak mühendisliği, yazılım, tasarım, katmanlı üretim konularda uzmanlaşmış kadın mühendislerin görüşleri ve deneyimleri, mühendislik seçimini yapmış ya da yapacak olan gençlere ilham olacak. Projenin devamında ise GE’nin sağlık, enerji, havacılık gibi farklı iş alanlarında çalışan kadın mühendisleri ve liderleri, fırsat eşitliğinin önemini vurgulayacak.

Ezgi Balkaş
GE kadın çalışanları blogumuzda yayınlanacak başarı hikayelerinde tüm kadınlara ilham verecek.

Zorlu görevlerin üstesinden gelen kadın çalışanlarımızın başarı hikayeleri çok yakında GE Türkiye Blog’da olacak. Bu arada BinYaprak’ı daha yakından tanımak isterseniz, aşağıdaki tanıtım videosuna bir göz gezdirebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir