Yalın Yönetim GE Saha Ekiplerinin Elektrik Santrali Bakımını İyileştirmesine Nasıl Yardımcı Oluyor?

21 Mart 2022

Harper’s Bazaar’a göre 1980’ler yeniden moda oldu ama endüstrinin bazı köşelerini zaten asla terk etmemişlerdi. GE‘nin saha hizmetleri şirketi FieldCore‘da Operasyon Direktörü olan Jeremiah Smedra, “Kimse 80’lerdeki gibi büyük saçlar yaptırmıyor ve vatka takmıyor; ancak bizim sektörümüzde her şey hala kalem ve kağıtla çözülüyor.” diyor. Smedra burada kesintilerin plana göre yapıldığından emin olmak için çizimler ve talimatlarla elektrik santrallerine giren bakım işçilerinden bahsediyor. Süreç eski ve zahmetli fakat Smedra ile meslektaşları bunu değiştirmek için görev başında.

Ekip, yalın yönetim anlayışı ve çalışan geri bildirimlerinden yararlanarak; saha ekiplerinin taşınabilir cihazlarda ihtiyaç duyduğu şeyleri ellerine alan Live Outage adlı bir yazılım ve sistem geliştirdi. Sistemi, ABD çevresindeki yaklaşık 15 enerji santralinde hizmet kesintileri için halihazırda kullandılar.

Smedra, uygulamanın çevrim süresini (tesisin bakım çalışmaları için kapatılması ile tekrar devreye alınması arasındaki süreyi) %30’dan fazla azaltabileceğine inanıyor. Örneğin, altı hafta süren bir kesinti, Live Outage ile yalnızca dört hafta içinde çözülebilir. Smedra, “Sistem, tüm bu karmaşık işler için doğru zamanda yapılacak doğru şeyi etkili bir şekilde iletmemize ve ardından doğru şekilde yapıldığını gerçek zamanlı olarak teyit etmemize ve belgelendirmemize olanak tanıyor.” diyor.

Elektrik santrallerinin bakımı, arabanızdaki yağı değiştirmekten biraz farklı. Gaz veya buhar türbinlerinin, elektrik jeneratörlerinin ve diğer ekipmanların planlı bakımı için belli dönemlerde birkaç hafta çevrimdışı olmaları planlanır. Smedra, “Her şey kapatılıyor ve tüm bu ekipmanı parçalara ayırıyoruz, bazı şeyleri değiştiriyoruz, bazı şeyleri ölçüyoruz, bazı şeyleri temizliyoruz ve sonra hepsini tekrar bir araya getiriyoruz.” diyor.

Bu iş kalbi zayıf olanlara göre değil. Gaz türbinleri on binlerce ton ağırlığında olabilir ve sayısız parça ve bağlantı parçası içerebilir. Bazı bileşenler, yapıldıkları metallerin erime noktasının üzerindeki sıcak ve sert koşullarda çalışır. Aynı zamanda, bir insan saçı genişliğinden daha az olan hareketli parçalar arasındaki boşluklarla, saat gibi birbirine uymaları gerekir. Smedra, “Yüzlerce görevin tamamlanması gerekiyor ve bunların her birinin bulundukları birime zarar verme, parçaya zarar verme veya kendinize zarar verme riski var.” diyor.

Sonuç olarak bu titiz çalışma; teknik özellikler, ekipman listeleri ve güvenlik protokolleri dahil olmak üzere ansiklopedik miktarda belge gerektiriyor. Live Outage’dan önce, ekiplerin genellikle hizmete çağrıldıkları teknolojiye özgü binlerce sayfayı toplaması, yazdırması ve ciltler halinde düzenlemesi gerekiyordu.

Smedra ve ekibi bu noktada prosedürleri standartlaştıracak ve dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir sahada en iyi uygulamaları ölçeklenebilir ve tekrarlanabilir hale getirecek bir dijital bir çözüm geliştirmek için yola çıktı.

Püf noktasının, işçiyi sistemin merkezine koymak olduğunu anladılar. “Elon Musk bir roket indirebiliyorsa, ters takla atan robot köpekler yapabiliyorsak, neden bir operatörün ihtiyaçlarını gerçekten karşılayan bir uygulama inşa etmeyeyim ve işlerini istedikleri şekilde yapmalarına yardımcı olmayayım?”

Her sahada işçiler, tümü Live Outage yüklenmiş, 20 adet hava koşullarına dayanıklı iPad ve iki adet 55 inç dokunmatik ekran kullanıyor. Talimatlar, her iş türü için kontrol listeleri halinde düzenleniyor. Smedra ve ekibi ayrıca parçaların nasıl göründüğünü ve belirli görevlerin nasıl gerçekleştirileceğini gösteren 3.000’den fazla yeni fotoğraf ve videoyu da sisteme dahil etti.

Uygulama, tamamlanması gereken yüzlerce görevin her birini ilerleme barlarıyla gerçek zamanlı olarak izliyor ve otomatik olarak bir günlük proje raporu oluşturuyor.

GE saha ekipleri, 2021’de 60’tan fazla ülkede, her biri yaklaşık iki ile altı hafta arası süren 600’den fazla büyük kesinti işini tamamladı. Smedra, Live Outage’in dünya çapında çeşitli gaz türbini teknolojilerinde kademeli olarak uygulanmasını bekliyor ve sistem gelişmeye devam ediyor çünkü uygulama içerisinde operatörlerin önerileri düzenli olarak toplanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.