Yakın Gelecekte Kardiyologlar Da Veri Bilimci Olacak

17 Temmuz 2018

Dr. James Tcheng, Duke Health’deki boş zamanlarında, kardiyoloji çözümlerine yönelik yazılımlar üzerinde çalışıyor.

Dijital inovasyon, kaliteli bir sağlık hizmetinin ayırt edici özelliği haline geldiği için Dr. Tcheng‘in hem biyoloji hem de teknolojiye olan yakınlığı büyük bir avantaj. Bu durum, endüstride yeni bir trende de ön ayak oldu. Artık klinisyenler, bir sağlık uzmanı olmanın yanı sıra veri bilimciler gibi düşünmeyi ve çalışmayı da öğreniyor.

Kendini bilgisayar kurdu olarak tanımlayan Dr. Tcheng, konuyla ilgili: “Duke’daki kariyerimle beraber ilk 17 ila 18 yılımı klinik çalışmalar alanına harcadım. Sonra birden fark ettim ki tüm bu bilimi geliştirebilir, bilimsel yöntemi takip edebilir, istediğim kadar kanıt ve bulgu elde edebilirim; ancak bu verileri paylaşmak için bilginin klinik süreçlere ve özellikle de bilgisayarlar gibi klinik sistemlere entegre edilmesi gerekiyor. Bu yüzden bilişim tarafına daha çok odaklandım.” diyor.

“Yazılımcı klinisyenler” fikrinin merkezinde klinisyenlerin hasta verilerini girdiği tümleşik bir süreç olan yapılandırılmış raporlama bulunuyor. Dr. Tcheng‘e göre yapılandırılmış raporlama; hasta verisi kapsamındaki farklı bağımsız verilerin, farklı sağlık uzmanları tarafından saptanmasına ve yönetilmesine imkân tanıyor. Böylece bilginin farklı amaçlar için yeniden kullanılmasını sağlarken, bakım ekibindeki diğer kişilerin gerektiğinde bilgi boşluklarını doldurmasına da yardımcı oluyor.

Dr. Tcheng: “Ekipteki üyelerin her biri belgenin belli bir kısmını tamamladığı zaman, bir prosedürü belgelemek için gereken süreyi en az %50 düzeyinde kısaltabiliyorsunuz ve nihai rapor çok hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Mantramız, bir kez veri elde edip tekrar tekrar kullanmaktır.” diyor.

Bu mantra sadece klinik uygulamada değil, günlük hayatta da anlam bulmaktadır. Uçak bileti rezervasyonlarınızda adresiniz, yolcu kimliğiniz veya kredi kartı numaranız gibi bilgilerin otomatik olarak doldurulduğunu ve bu sayede kazanabileceğiniz zamanı bir düşünün.

Türkiye’de ise Amerikan Hastanesi’nden Prof. Dr. Saide Aytekin’in de dijitalleşmenin kardiyologlara ne gibi destekler sunduğunu anlattığı Güzel Hayat programını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Hastaneler ve sağlık sistemleri için hâlihazırda sonuç veren bir yapılandırılmış raporlama aracı, GE Sağlık‘ın Centricity Cardio WorkFlow (CCW) adlı aracıdır.

Tüm modalitelerin verilerini tek bir kardiyoloji bilgi sistemine bağlayan CCW, kardiyologların hasta raporlarını daha az tıklama, daha az zaman ve daha az karmaşa ile belgelemelerini sağlar. Örneğin CCW, klinisyenlerin “tamamen normal” bir raporu doldurabildiği ve istisnalara göre belgeleyebileceği bir özellik içerir. Bu özellik sayesinde klinisyenler verileri girerken raporun nasıl göründüğünü izleyebilir, raporda neyin eksik olduğunu anlayabilir ve bu eksiklikleri giderebilirler.

Southeast Wisconsin’deki en büyük tıbbi bakım sağlayıcılarından biri olan Ascension Wheaton Franciscan, kardiyak kateterizasyon için hekim raporu dönüş sürelerinde, CCW kullanımı ile %92’lik bir azalma (7,5 saatten 30 dakikaya) gördü. Ayrıca bu araç, rapor dönüş süreleri içindeki dalgalanmaları günlük farklardan yalnızca iki saatlik süre farklarına indirmeye yardımcı oldu.

Küresel ölçekte kardiyovasküler hastalıklar (KVH), tüm ölümlerin %31’ini oluşturmaktadır. KVH, aldığı hayatların sayısına ilaveten inanılmaz maliyetlere de neden oluyor. Bu maliyetin 2030 yılında yaklaşık 1.044 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. Kardiyovasküler bakım için hastanelere başvuran hastaların hacmi dikkate alındığında, hastaları tedavi eden doktorların klinik bilgileri merkezi hale getiren ve verimliliği artıran araçlarla desteklenmesi son derece önemli.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.