Wi-Fi Teknolojisi de Havalanıyor

15 Temmuz 2016

GE’nin sponsor olduğu Istanbul Talks etkinliğiyle Türkiye’ye de gelen Sir Richard Branson’ın Virgin America Havayolu şirketi, yüksek hızlı interneti uçuş esnasında yolcularına sunmaya başladı. Netflix ile anlaşan havayolunun yolcuları, ViaSat’ın bir uydusu sayesinde uçuş sırasında online video ve film izleyebildiler. Şimdiyse bu anlaşma, Spotify ve New York Times’ı da içine alarak genişliyor ve artık özellikle uzun uçuşlarda internet bağlantısının standart olmasının önü açılıyor.

honeymooners-2-8610-1462809226-1_dblbig

Uçuş sırasındaki yüksek hız, internet bağlantısı kurabilmek için oldukça zorlu koşullar yaratıyor. Bu engeli aşmak içinse en uygun çözüm uydular. Virgin Amerika’nın anlaşma ile kullanmaya başladığı ViaSat’ın ViaSat1 uydusu, yeterli bant genişliği ile şu an için havadaki en iyi çözüm. Ayrıca ViaSat bu yıl içerisinde daha iyi sonuç vermesi beklenen bir uyduyu daha yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor.

Tabi ki havada internete bağlanmak sadece uydu göndermekle mümkün değil.  Uçak üzerinde bulunan alıcılar da bir o kadar önemli. Bunun için birçok firma tarafından oldukça hafif ve özel alıcılar geliştiriliyor. Öyle ki Panasonic, geliştirdiği ultra hafif alıcı sayesinde havayolu şirketlerinin yıllık 65.000$ tasarruf yapabileceğini belirtiyor. Bu tasarruf, sadece alıcının ağırlığının düşürülmesi sayesinde gerçekleşiyor. Hangi alıcıyı kullanacaklarını belirleyen havayolları, daha sonra hangi uçaklarına bu teknolojiyi entegre etmeleri gerektiğini belirlemeli. Birçok havayolu şu anda sadece uzun mesafe uçuşlarında kullanılan uçaklar için bu iyileştirmeyi gerçekleştiriyor.

shutterstock_399955852

Bu teknolojinin standartlaşma süreci ise uzun süreceğe benzemiyor. Uydu üreticisi Inmarsat’ın araştırmasına göre yolcuların %67’si, bu teknolojinin olduğu uçağı tercih etmeye hazır. Yani satın alma kararı üzerinde bu özellik oldukça etkili.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.