WGI ile GE, Yeni Eğitim Platformu Üzerinden Milyonlarca İnsana Okuma Yazma Öğretmeyi Hedefliyor

9 Eylül 2020

İçinde bulunduğumuz dijitalleşme çağında teknoloji, her konuda kendini göstermeye devam ediyor. Mobil uygulamalar sayesinde artık herkes tıpkı bir şef gibi yemek yapıyor, usta bir sanatçı gibi seramik eserler üretiyor, pilates ya da yabancı dil öğreniyor; fakat dünya üzerinde 700 milyonu aşkın sayıda insan hala okuma yazma bilmediği için bu uygulamaları kullanamıyor. Yalnızca bununla kalmıyor; bu kişilerin iş bulma, kariyer olanaklarını geliştirme veya yüksek eğitim alma olanakları da okuma yazma bilmedikleri için kısıtlanmış oluyor. Ayrıca, bu durum insanların ruh sağlığını da büyük ölçüde etkiliyor.

WGI ile GE, tüm dünyayı ilgilendiren böylesi önemli bir konu ile ilgili çalışmalara başladı ve tüm bu sorunlara çözüm sunmak için Lyra isimli uygulamayı hayata geçirdi. Geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamayla ise uygulama tabanlı yeni bir eğitim platformu olan Lyra’nın lansmanını yaptılar. WGI & GE iş birliğiyle geliştirilen Lyra, okuma ve yazma öğretmek için gelişmiş ses tanıma ve dokunmatik ekran analizi yapabilen yenilikçi teknolojilerden faydalanıyor.  Uygulamanın 26 modülü, okuryazarlık için kanıta dayalı sentetik fonetik yöntemini baz alıyor ve WGI’ın altı yıllık yüz yüze eğitim deneyiminin üzerine inşa ediliyor. Lyra’nın ilk olarak kullanıcılara İngilizce okuma yazmayı öğretmesi ve okuryazarlık becerilerine en çok ihtiyacı olan kişilere ücretsiz olarak sunulması planlanıyor.

Lyra uygulaması, uzay temalı arayüzüyle ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Uygulamanın adıyla da örtüşen temada, gökyüzünün en parlak takımyıldızı olan Lyra’ya yer verilmiş. Harf ve kelimeleri ekranda gösteren ve telaffuz eden uygulama, sonrasında kullanıcılardan bu harf ve kelimeleri sesli olarak söylemelerini istiyor. Ardından, güçlü ses tanıma teknolojisiyle yanıtları analiz ediyor. Uygulama ayrıca, telefonun dokunmatik ekranından da yararlanarak öğrencilerden çalıştıkları harf veya kelimeleri yazmalarını istiyor. Ardından sonuçları analiz ederek onlara doğru mu, yoksa yanlış mı yaptıklarını söylüyor.

WGI Yönetim Kurulu Başkanı, CEO’su ve Kurucusu Chance Wilson konuyla ilgili şunları söylüyor: “Hiçbir zaman yeterli sayıda öğretmen olmayacağını; ancak daha şimdiden yeteri kadar mobil cihaz olduğunu, üstelik bu cihazların okuryazarlık eğitiminden faydalanabilecek insanların ellerinde olduğunu fark ettik. Yeni öğretmenler bulmak ve yeni topluluklarda programlar başlatmak için hızla çalıştık, acil ihtiyacı düşünerek daha fazlasını yapmak istedik.”

Altı yıl önce henüz on dört yaşında bir ortaokul öğrencisiyken WGI’ı kuran Wilson, mümkün olduğu kadar fazla insanı okuryazar yapmak konusunda son derece kararlı. Wilson, öncelikle memleketi Baton Rouge, Louisiana’da yüz yüze dersler vererek işe başladı. Orada düzeni oturttuktan sonra ulusal ve küresel çapta etkili olacak planlar geliştirdi. Sonrasında ise GE’nin gönüllüler ve yazılım geliştiricilerinden oluşan küresel ağı üzerinden GE ile bir ortaklık geliştirme fırsatı buldu. Bugün Wilson ve GE, atılacak en önemli adımın çalışmalarını dijital dünyaya taşınması konusunda hemfikir.

GE Global’ın Başkanı ve CEO’su Nabil Habayeb bu ortaklığı destekliyor ve şunları söylüyor: “Bu uygulamanın tüm dünyada yaratabileceği etkinin potansiyelini gördüğümüz için GE olarak bu çabayı sonuna kadar destekliyoruz. Karantina altında yeni beceriler geliştirmeye ihtiyaç duyan birçok insanın olduğu bu günlerde Lyra, okuryazarlıkla ilgili kaynaklara erişimi çok az olan ya da hiç olmayan ve COVID-19 salgını ile daha da kötüleşen bu süreçte, eğitim hizmetinden yeterli ölçüde yararlanamayan toplulukların önemli bir talebini karşılayabilir.”


WGI ile GE, uygulamanın diğer dillerde okuryazarlık dersleri de verebilecek yeni sürümlerini geliştirerek bu iş birliğini devam ettirmeye hazır. Uygulama şu anda iki yılın üzerinde bir eğitim süresini kapsayacak şekilde İngilizce okuryazarlık dersleri sağlıyor ve gerek ana dil gerekse yabancı dil olarak İngilizce konuşan ancak bu dilde okuyup yazamayanlar için tasarlanmış. Uygulama şu anda Apple ve Android uygulama mağazalarından Lyra by WGI adıyla indirilebiliyor.
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.