Walmart ve GE’den tüm dünyayı etkileyecek enerji tasarrufu

19 Ağustos 2014

ge walmart

Sürdürülebilir enerji alanındaki çalışmalarına ecomagination taahhüdü kapsamında devam eden GE, dünyanın en büyük perakende satış şirketlerinden biri olan Walmart ile işbirliği yaptı. Walmart dünya çapındaki tüm mağazalarını enerji tasarruflu LED’lerle aydınlatacağını açıkladı. Bu işbirliğine yönelik ilk karar Ekim 2013’te açılışı yapılan Walmart’ın Ohio’daki mega mağazasında denenmek üzere alınmıştı.

Walmart’tan en büyük hacimli LED aydınlatma satın alması

Walmart, 2020 yılına kadar tüm perakende zincirinde, Walmart binalarında metrekare başına gereksinim duyulan kilovat saatlik (kWh) elektrik miktarını %20 oranında azaltmayı hedefliyor. GE ve Walmart’ın yenilikçi ve enerji tasarruflu aydınlatma çözümleri bulmak ve ölçeklendirmek adına öncülük ettikleri bu uygulama, bugüne dek Walmart’ın GE’den yaptığı en büyük hacimli LED aydınlatma satın alması olacak.

LED lambalar ile enerji tasarrufu

Walmart’ın her binasında ana satış katı toplam aydınlatma maliyetinin yaklaşık yüzde 90’ını oluştururken, bu uygulama sayesinde sadece ABD’de mağaza başına enerji tüketimi %5’in üzerinde azalacak. LED lambalar geleneksel aydınlatma armatürlerine kıyasla daha uzun kullanım ömrüne ve bakım masraflarında da önemli ölçüde tasarruf sağlama özelliğine sahipler.

Bu işbirliği sonucunda gelecek 10 yıl içinde gerçekleşmesi beklenen toplam enerji tasarrufu 327.360 ton büyüklüğünde karbondioksit emisyonuna karşılık geliyor.  Bu değer, 68.000’den fazla binek aracın yıllık sera gazı emisyonuna ya da yaklaşık 30.000 hanenin yıllık enerji tüketimine eşdeğer bir veridir.

GE aydınlatma teknolojileri

Walmart mağazalarında  LED aydınlatma kullanması, firmaya GE aydınlatmalarının kalite ve verimliliğini ölçme ve yapılacak LED yatırımının getirisini öngörme olanağı da tanıyor. Walmart mağazalarında çeşitli GE aydınlatma teknolojilerine yer verilecek ve tavan aydınlatmasında ağırlıklı olarak Lumination™ IS serisi armatürler kullanılacak. Bu armatürler, elektrik faturasında tasarrufu sağlıyor ve çevresel etkiyi azaltmaya yönelik GE’nin teknoloji çözümleri geliştirme taahhüdü olan ecomagination’ın da bir parçasını oluşturuyor. Hem ekonomik hem de çevre dostu diyebiliriz.

LED tavan aydınlatma ile %40 tasarruf

Walmart; ABD, Asya ve Latin Amerika’daki mağazaları ile İngiltere’de bulunan yeni mağazaları için enerji tasarruflu GE LED tavan aydınlatma armatürleri kullanacak. Yeni armatürlerin halen mağazalarda kullanılan aydınlatma ürünlerine göre %40 daha az enerji harcaması planlanıyor.

GE, yeni tavan aydınlatma sistemlerinin montajına Nisan ayı içinde Walmart’ın İngiltere’deki mağazalarında başladı. Walmart ve GE’nin 2014 yılında açılacak yeni mağaza sayısı ve önceki aydınlatma armatürleriyle karşılaştırıldığında elde edilecek toplam enerji tasarrufuna ait değerler hakkında öngörüsü: Brezilya’da %41, Orta Amerika’da %54-59, Çin’de %42, Meksika’da %45, İngiltere’de %45-51, ABD’de %15…

Konuyla ilgili olarak Walmart Stores, Inc. Başkan ve CEO’su Doug McMillon, “Uygun maliyetli ve yüksek kaliteli enerji tasarrufu sağlayan LED aydınlatma çözümleri bulmak ve uygulamak için çalıştık ve şimdi de GE ile birlikte bunların perakende endüstrisinde yaygın olarak kullanılan çözümlere dönüşebilmeleri için gayret sarf ediyoruz. LED aydınlatma, mağazalarımızın sahip olduğu enerji verimliliği modelinin ayrılmaz bir parçası; kapsamlı sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşabilmemiz için kilit bir rol oynuyorlar. En az bunun kadar önemli olan bir diğer faktör ise bu inovasyon çalışmaları sayesinde müşterilerimizin bizden bekledikleri düşük fiyatları sağlayabiliyor olmamızdır” diyerek görüşlerini belirtti.

Dünya çapındaki Walmart mağazalarının tamamen LED’lerle donatılması projesinin 2016 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor.

GE Global Başkanı ve CEO’su Jeff Immelt, işbirliğiyle ilgili olarak, “Çevre için birlikte çaba gösterdiğimiz Walmart ile uzun süreli ve başarılı bir ilişkimiz var. Walmart, perakende endüstrisinde enerji verimliliği konusunda öncü bir politika izliyor. Walmart’ın sahip olduğu enerji tüketimi konusundaki bilinç, firmanın elektrik tüketiminde büyük ölçüde maliyet avantajı kazanmasını sağlıyor. Walmart ile eskiye dayanan ilişkimize değer veriyoruz ve çevresel etkileri azaltma konusunda onlarla beraber çalıştığımız için gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Walmart ve GE, Walmart’ın ihtiyaçlarını karşılamak için aydınlatma ürünleri geliştirme alanında işbirliğine gitme konusunda zengin bir geçmişe sahip iki dev marka… Walmart perakende endüstrisinde LED sistemlerinin kullanımına öncülük eden ve 2003 yılında LED sinyalizasyon ürünlerini benimseyen ilk firmalardan biridir. Walmart, 2005 yılında ise piyasada bir ilk olan LED sistem kullanılan dondurucu dolaplarının kurulumu için GE ile birlikte çalışmıştı. Bunun yanı sıra Walmart, ABD ve yurtdışındaki mağazalarına ait araç park yerlerinde LED aydınlatma armatürlerinin kullanıldığı ilk işletmeler arasında yer aldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.