Uzaktan İzleme ve Tanılama Merkezi

22 Haziran 2015

atalanta

GE her gün dünyanın farklı yerilerindeki enerji üretim tesislerinden 30.000’den fazla işletim saati verisi topluyor ve bu veriler 100 milyondan fazla filo işletim saatini yansıtan 40 terabaytlık veritabanına ekleniyor.

ABD’de Atlanta, Georgia’daki İzleme ve Tanılama Merkezi’mizde 50’den fazla İzleme ve Tanılama mühendisinden oluşan bir ekip yılda 35.000’den fazla işletme alarmını inceliyor. Yıl boyu her gün 24 saat müşterilere tesislerinin güvenirliğini ve performansını geliştirmek konusunda yardımcı oluyor. Buna ek olarak, İskoçya, Fransa ve Hindistan’daki lokasyonlardan da bölgesel destek veriliyor.

Standart ve özel olarak uyarlanmış analiz araçlarının bir bileşimini kullanan ekip arıza yapan sensörlerden gaz türbini kompresör arızasına varıncaya kadar çeşitli sorunları teşhis ediyor. Ekip, yüz binlerce alarmı çözüme kavuşturmuş olmanın verdiği deneyimden yola çıkarak 60’tan fazla farklı arıza mekanizması için erken uyarı veren onlarca fizik temelli özel algoritma geliştirdi. Üstün fizik bilgisi ve istatistiksel yöntemlerin uygulanması sayesinde ekip algoritmaları sürekli olarak geliştiriyor ve böylece yanlış alarmları azaltarak arıza tespit olasılığını yükseltiliyor. Bu uzmanlık birikimi ve işlem kademelerinin yürütülmesindeki işletim kusursuzluğu müşteriler açısından 2014 yılında tahmini olarak 70 milyon dolardan fazla tasarruf sağladı.

OMV Samsun Kombine Çevrim Santrali’nde de bulunan özel bir odada, gaz türbininin en verimli koşullarda çalışabilmesi için ekranlardan izlenme gerçekleştiriliyor. Benzer ekranlar aynı şekilde Atlanta’daki İzleme ve Tanılama Merkezi’nde yer alıyor. Bir yandan da bu merkezden talip gerçekleştiriliyor ve OMV ile GE mühendislerine ayrıca uyarı ve bilgilendirmeler gerçekleştiriliyor.

OMV_GE_SQ_S-37

Merkezin Faydaları

Risk Azaltma: Temel nedenleri belirlemek ve planlanmamış hizmet dışı kalmalardan kaçınmak için kullanılan ileri analizler sayesinde iyileştirilmiş türbin güvenilirliği, erişimi, bakımı ve performansı elde edilir.

Hizmet Dışı Kalma Süresinin Azaltılması: 7/24 kurtarma desteği, GE’nin geniş türbin bilgisini endişeleri hızla gidermekte kullanır.

Veri Temelli Karar Alma: Çeşitli araçlar vasıtasıyla elde edilen geçmişe ait veriler, GE mühendislerinin başlıca performans göstergelerini değerlendirerek düzeltici eylem adımları ve iyileştirme önerileri sunmalarına imkan tanır.

Siber Güvenlik: İzleme ve Tanılama platformu müşterilere, tüm resmi ve kullanıcı mevzuat gereksinimlerini karşılayan güvenli bir veri bağlantısı sağlamak üzere yapılandırılmıştır. Güvenlik programının önemli başlıkları:

  • Elektronik Güvenlik
  • Sistem Güvenliği Yönetimi
  • Personel ve Eğitim
  • Fiziksel Güvenlik
  • Olay Raporlama ve Tepki Planlama
  • Kurtarma Planları

Yanma Dinamikleri İzleme (CDM): Dinamik inceleme ekipmanlarına sahip gaz türbini yanma sistemleri için gelişkin izleme. Tanısal alarmlar bozukluk algılama sayesinde ilave koruma sağlar.

Uzak Kuru Düşük NOx (DLN) Ayarlama: Ayar taleplerine olan tepki zamanını azaltır, temel olarak geçici yerinde ayarlama kitlerine ve bir DLN saha mühendisine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

724

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.