Üretimi Kanatlandıran Kadınlar

24 Ağustos 2021

GE Yenilenebilir Enerji’nin Bergama’daki iştiraki LM Wind Power, çok yakın zamanda 1111. rüzgar türbini kanadının üretiminin tamamlandığı duyurdu. Bu yönüyle LM Wind Power’ın Bergama üretim tesisi, şirketin gelişmekte olan rüzgar enerjisi pazarlarındaki büyümesine güzel bir örnek teşkil ediyor. Tesis aynı zamanda lokal olarak yüksek kalifiye çalışanlarla istihdam sağlamasıyla da öne çıkıyor. Bugün bu çalışanların %26’sı kadınlardan oluşuyor. İşte şimdi, bu tesiste üretimi kanatlandıran iki kadınla tanışacağız: Post Molding Montaj Operatörü, eski Milli Orienteering Sporcumuz Yasemin Özgüler ve Molding Operatörü Elif Aral.

Yasemin Özgüler görev tanımını “Amacını en iyi şekilde yerine getirecek bir kanat ortaya çıkarmak ve mutlu bir şekilde evime gitmek.” olarak belirtiyor. Böyle bir kanadın ortaya çıkması için gereken bütün profesyonel donanım, LM Wind Power’ın bünyesinde yer alan Mükemmeliyet Merkezi tarafından sağlanıyor. İşe alım sürecinde mülakatlardan geçen operatör adayları, bu merkezde 6 hafta süren bir eğitim sürecine katılıyorlar. Adaylara ilk hafta şirketin ve değerlerin tanıtımı, iş güvenliği ve departmanlar konusunda bilgiler veriliyor. Daha sonra tüm süreçler adım adım teorik olarak anlatılıyor ve bu eğitimin sonunda belirli sınavlar yapılıyor. Sınavı geçen operatör adayları pratik eğitim almaya başlıyor ve Mükemmeliyet Merkezi içerisindeki uygulama alanında kanat üretiminin inceliklerini öğreniyorlar. 

Özgüler’in kendi yaptığı görev tanımının ikinci kısmında yer alan “mutlu bir şekilde eve gitmek” kısmı ise üzerine düşünmeye değer olan noktalardan biri. Özgüler, “Doğaya, hayvanlara, insanlara zarar vermeyen bir enerji türü için üretim yapıyor olmak mutluluk verici.” diyor. Eve giderken ise yolunu kaybedeceğini hiç sanmıyoruz çünkü Yasemin Özgüler aynı zamanda doğada yön bulmayı temeline almış bir spor olan orienteering branşında eski bir milli sporcu. Bu hobisi hala devam ediyor ve şimdilik milli sporcu olarak yarışmasa da birçok müsabakada derece kazanmaya devam ediyor. Özgüler, “Sporla ilgili işimden destek görmek çok güzel, müsabakalar için izin gerektiğinde bile desteklendiğimi hissediyorum.” diyor.

Özgüler’in çalışan, eğitim almış bir kadın olarak bir de önemli mesajı var: “Ailem özellikle maddi sıkıntılardan dolayı okumamı pek desteklemiyordu. Ancak spor, bu noktada beni kurtardı. Beden eğitimi öğretmenim, orienteering geçmişim ve milli sporculuğum sayesinde burs alıp okuyabileceğim bir yol olduğunu bana gösterdi ve o yolu takip edip Beden Eğitimi Öğretmenliği lisansımı yapabildim. Bugün her fırsatta özellikle kız çocuklarını, bu tür fırsatları araştırmaları ve eğitimlerini diledikleri yönde tamamlamaları için destek oluyorum. İnternet üzerinden böyle bilgilere ulaşmak artık daha kolay, vazgeçmeden araştırmalılar.” diyor.

Bugün tanışacağımız, üretimi kanatlandıran ikinci isim ise Molding Operatörü Elif Aral. Aral da Özgüler gibi GE’nin ortaya çıkardığı lokal istihdam fırsatıyla Bergama’daki üretim tesisinde görev yapan bir Bergamalı. Dev bir türbin kanadının ortaya çıkışındaki neredeyse bütün aşamalarda yer alıyor. 

Aral, LM Wind Power’da çalışmakla ilgili “Çocukluğumdan beri kadın işi-erkek işi gibi bir ayrım görmedim. Ailem beni bu şekilde yetiştirdi ve bu konuda çok şanslıydım. Şimdi aynı bakış açısını kurumsal kültür haline getirmiş bir yerde çalışmak beni mutlu ediyor.” diyor.

Aslında ziraat mühendis olan ve okulun dağcılık kulübünde de aktif olduğunu belirten Aral, bugün hala hobileri için yeterli vakti LM Wind Power’ın vardiya sistemi sayesinde rahatlıkla bulabildiğini söylüyor. “Aileme ve evime yakınım. Bergama’da böylesine büyük bir yerel yatırımın bulunması ve dev bir üretimin gerçekleşiyor olması büyük bir şans. Bunun yanı sıra çevreye, tarıma, ürünlere zarar vermeyen bir enerji türünün üretimi için çalışıyor olmak da mutluluk verici. Bunu bir ziraat mühendisi olarak da gururla söyleyebiliyorum.”

Liseden birçok arkadaşıyla aynı yerde çalıştığını, kardeşinin de şimdi burada işe başladığını belirten Aral yerel istihdamın insanların ait hissettikleri yerlerden kopmadan yaşayabilmeleri için ne kadar önemli olduğuna da vurgu yapıyor.

Sadece LM Wind Power’da değil, GE’nin çeşitliliği esas alan çalışma kültürünün yayıldığı bütün noktalarda kadınlar üretimi kanatlandırmaya devam ediyor. Yerel istihdam ve çeşitliliğin gücüyle, sürdürülebilir bir gelecek o kadar da uzak değil.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.