Üretimde Endüstriyel İnternet Yaygınlaşıyor – II

15 Ocak 2018

Yazımızın ilk bölümünde Endüstriyel İnternet’in 2016 yılında oluşturduğu ekonominin boyutlarını incelemiştik. Bu yazımızda GE’nin oluşturduğu Endüstriyel İnternet ekosistemine göz atıyoruz.

Tedarik zinciri ve müşteri hizmetleri de Endüstriyel İnternet, bir diğer kullanım alanı olarak öne çıkıyor. GE, dünya genelindeki 500’ü aşkın fabrika ve üretim tesisinin milyarlarca dolarlık envanterini Endüstriyel İnternet’in olanakları sayesinde rahatlıkla yöneterek üretimi optimize ediyor ve milyonlarca dolar tasarruf gerçekleştiriyor.

Endüstriyel İnternet havacılık alanında güvenlik ve performans bilgilerinin en doğru şekilde alınmasına destek oluyor.

Endüstriyel İnternet bunun yanı sıra güvenlik, işçi sağlığı ve performansı, çevresel ölçümler, araç takibi gibi farklı kullanım alanları da bulunuyor. Örneğin, Avustralyalı Qantas Hava Yolları, pilotların daha verimli uçması ve karbon emisyonlarını azaltması yönünde veri sağlamak için GE Havacılık’ın uçuş verileri uygulamasını kullanıyor.

ABD merkezli finansal hizmetler şirketi JP Morgan Chase de şu an ABD’de 4500 civarında banka şubesinin enerji verimliliğini artırmak için GE’nin bir iştiraki olan Current ile devam eden bir işbirliğinin ikinci aşamasında. Bu sayede bugüne kadar 3000 şubeye LED aydınlatması yapıldı ve enerji tüketimi yüzde 50 oranında azaltıldı.

GE’nin Endüstriyel İnternet Platformu Predix, bütün bu olanakları üretim şirketlerinin emrine sunuyor. Endüstrinin ihtiyaçlarına yönelik ilk platform olan Predix, üreticilere üretim araçlarının her türlü verisini toplama, bulut bilgisayarlarda saklama, bu verileri analiz etme ve yenilikçi çözümler geliştirme imkânı sunuyor. Predix ile şirketler dünyanın herhangi bir noktasındaki ekipmanına ulaşabiliyor, detaylı ve sistematik bir şekilde karşılaştırıyor, analiz edebiliyor. Makineler operatörlerle ve diğer makinelerle gerçek zamanlı olarak konuşarak çalışmalarını optimize edebiliyor.

Predix’te 19.000 Uygulama Geliştirici

Dijital Sanayi dönüşümü dünyanın beklediğinden daha hızlı gerçekleşiyor. 2017 yılı itibarıyla 700’ü aşkın şirket GE ortaklığında, Predix platformu temelli dijital dönüşüm yolculuğu gerçekleştiriyor.

GE’nin Endüstriyel İnternet platformu Predix sayesinde verimli uygulamalar geliştiriliyor.

Predix şimdiden 19.000 uygulama geliştiriciyi kendi çevresinde toplayarak Dijital Sanayi için tek başına bir ekosistem yarattı. Bunun yanı sıra GE’nin işbirlikleriyle birlikte bu ekosistem çok daha geniş bir hale geliyor. Dijital Sanayi uygulamaları ve çözümlerinde GE; Accenture, AT&T, Capgemini, Cisco, Deloitte Digital, Infosys, Intel, Genpact, SoftBank, Softtek, TCS, Vodafone ve Wipro gibi dünya devleriyle partnerlik yapıyor. Bu sayede Predix için her geçen gün endüstrileri daha da verimli hale getirecek uygulamalar üretilmesi sağlanıyor.

2017’nin sonlarında San Francisco’da gerçekleşen Minds+Machines etkinliğinde GE, Predix’in yeni bir özelliği olan Predix Edge’i sundu. Bu sayede yeni sistem, veri analizini direkt olarak veri topladığı makinanın üzerinde yaparak çok daha kısa sürede analiz sonucunu makinanın işleyişine uygulayıp verimlilik için çok daha hızlı bir refleks gösterebilecek. Üstelik bu sistem bir rüzgâr türbinine, yani dev bir yapıya ya da bir drone üzerine, yani küçücük bir makinaya da kurulabilecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.