Üretimde Endüstriyel İnternet Yaygınlaşıyor – I

9 Ocak 2018

Endüstriyel İnternet harcamaları, 2016’da 178 milyar dolara ulaştı. Yazımızın ilk bölümünde Endüstriyel İnternet uygulamalarının imalatta hangi kalemlerde yoğunlaştığına ve dağılımına odaklanıyoruz.

Üretimde gerçekleşen dijital dönüşümle birlikte, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. IDC tarafından 2017 yılı başında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, 2016 yılında imalat sektöründeki endüstriyel nesnelerin interneti harcamaları 178 milyar dolara ulaştı. Bu sayede imalat, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti pazarının en büyük müşterisi konumuna ulaştı.

Endüstriyel İnternet’in faydalarının ortaya çıkması, dijital dönüşüm yolculuğuna çıkan şirketlerin sayısını artırıyor. GE’nin tahminlerine göre, Endüstriyel İnternet sayesinde ortaya çıkan verimlilik artışı, 10 trilyon dolar ila 15 trilyon dolar, yani ABD’nin bugünkü gayrisafi milli hasılası kadar bir kazanç getirecek.

Pazar Giderek Büyüyor

Verizon tarafından yapılan araştırmada üreticilerin yüzde 66’sının Endüstriyel İnternet’in rekabet avantajı açısından “kritik önemde” olduğunu söylemesi, pazarın önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğini gösteriyor.

IDC araştırmasına göre imalat, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti harcamaları konusundaki liderliğini 2020 yılına dek aralıksız sürdürecek. Örneğin, Asya Pasifik bölgesinde Endüstriyel Nesnelerin İnterneti harcamalarının üçte birine yakını imalat sektöründe gerçekleşecek.

Peki, Endüstriyel İnternet’in imalat açısından kritik önemi nereden geliyor? Verimlilik, otomasyon, müşteri odaklılık, veri kullanımının ve analiz sistemlerinin sağladığı rekabet avantajlarından sadece birkaçı.

Rekabet Avantajı Getiriyor

Endüstriyel İnternet kullanan şirketlerin yüzde 78’i müşteri tercihlerini ve beklentilerini daha iyi anlayabildiğini ve karşılayabildiğini söylüyor. Yüzde 66’sı riskleri daha iyi görebildiklerini, operasyonlarını ve varlıklarını koruyabildiklerini belirtiyor. Yüzde 61’lik bir kesim ise ürün ve hizmetlerinin kalitesini artırdığını ifade ediyor.

GE tarafından gerçekleştirilen araştırma da benzer şeyler anlatıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 80’i Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin şirketleri ve sektörleri dönüştüreceğine, yüzde 86’sı rekabet avantajı getireceğine inanıyor.

Üç Temel Kullanım Alanı

Böylesine büyük avantajlar sağlayan Endüstriyel İnternet, imalatta üç temel alanda fark yaratıyor: Üretim operasyonları, varlık yönetimi ve bakım, saha hizmetleri. Bunların arasında üretim operasyonları başı çekiyor. 2016 yılında gerçekleştirilen Endüstriyel İnternet harcamalarının 102 milyar doları üretim operasyonlarına gidiyor.

Endüstriyel İnternet, ham madde temininden lojistiğe kadar uzun bir zincirden oluşuyor. Veri analizi, bulut bilişim, robot teknolojileri ve yapay zekâdan yararlanan Endüstriyel İnternet, işte bu farklı süreçleri entegre ederek verimlilikte olağanüstü bir artış sağlıyor.

Entegrasyon Olanağı

Endüstriyel İnternet çözümlerini üretim teknolojilerine uygulayan üreticiler, diğer üreticilere göre daha optimize ve daha hızlı kararlar alıyor ve alınan bu kararları hem personeline hem de çalışanlarına daha hızlı iletebiliyor. Cihazlar birbirine bağlandığında, oluşturulan veriler, her cihazın kendi verisini ürettiği yazılımlar aracılığıyla birbirlerine yüksek hızlı internet desteğiyle hızla aktarılıyor ve ortaya çıkan verilerden alınan sonuçlara bakarak daha hızlı ve en etkili kararların alınabilmesi sağlanıyor. Alınan bu kararlar, yine bu sistemler ile hem iş başındaki personele hem işi takip eden yöneticiye hem de bütün cihazlara aktarılarak, senkronize bir çalışma ortamı sağlanıyor.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti; hata ve sorunların önüne geçme, işleyişi düzenleme ve denetim altına alma gibi üretimin daha verimli işlemesini sağlayan tüm detayların takibini kolaylaştırıyor.

Endüstriyel İnternet’in en büyük avantajlarından biri ERP, PLM, CRM gibi sistemleri entegre etmesi. Bu bütüncül yaklaşımın yüzde 26’ya varan verimlilik artışı sağlaması bekleniyor.

Ekipmanlar da Çalışanlar da Daha Verimli

Dijital dönüşüm sadece ekipmanların değil, çalışanların da verimini artırıyor: Örneğin uçak üreticisi Airbus, sadece fabrikalarında Endüstriyel İnternet teknolojileri uygulamakla kalmıyor, aynı zamanda çalışanlarının imalatta kullandıkları aletlere de bu teknolojileri uyguluyor. Yani geleceğin fabrikalarını kurarken geleceğin işçilerini de oluşturuyor. Geleceğin fabrikasında çalışacak işçiler, bir görevi değerlendirmek için tablet veya akıllı gözlük kullanabiliyor ve daha sonra bu bilgileri robotlara aktarabiliyor.

Bu entegre anlayış sadece verimlik getirmekle kalmıyor, şirketlere esneklik kazandırarak müşteri beklentilerinin daha hızlı karşılanmasını sağlayarak kârlılığı da artırıyor.

Dijital dönüşümün fark yarattığı alanlardan biri de varlık yönetimi ve bakım. Uygun maliyetli kablosuz sensörlerin, kolay bulut bağlantısının ve veri analizlerinin yaygınlaşması, varlık performansını daha da geliştiriyor. Bu araçlar, verilerin kolayca sahadan toplanmasına ve gerçek zamanlı olarak hayata geçirilebilir bilgilere dönüştürülmesine olanak sağlıyor. Bu da daha iyi iş kararları ve geleceğe yönelik karar verme süreçleriyle sonuçlanıyor. Endüstriyel İnternet varlıkların durumunu an be an takip ederek olası sorunları ve arızaları henüz ortaya çıkmadan tespit edebiliyor. Bu sayede plansız arızalar minimuma inerken, bakım ve onarım giderleri de azalıyor, üretim kapasitesi artıyor.

Endüstriyel İnternet’in bu alandaki temel işlevleri şunlar:

– Gerçek zamanlı izleme ve süreçlerin kontrolü,

– Özel iletişim ve internet teknolojileri ile akıllı makineleri, akıllı sensörleri, akıllı denetleyicileri görevlendirme,

– Yüksek hassasiyetli otomasyon ve kontrol sayesinde güvenlik ve güvenilirliği en üst seviyeye çıkartmak.

Örneğin, Latin Amerika’nın en büyük demir yolu tabanlı lojistik operatörlerinden biri olan Rumo, Brezilya’da demir yolu üzerinde 2.000 kilometreden fazla çalışan trenlerin yakıt verimliliğini artırmak için GE Ulaşım’ın Seyahat Doktoru ürününü, bir enerji yönetim sistemi haline getiriyor.

Yeni Gelir Kapıları

Bu uygulamalar, şirketler açısından yeni iş kolları ve yeni gelir kapıları anlamına da geliyor. Örneğin MAN, kamyon ve otobüslerinde ham verileri gerçek zamanlı olarak izleyebilen ve bu verileri müşterilere ücretli bir hizmet olarak sunan, yararlı bir rapor haline dönüştüren teknolojiye sahip. Müşterilerine önceden tahmini araç bakımı zamanını, motor arızalarını veya diğer olası arızaları tespit etmeyi zaten sağlayan MAN, sağladığı izleme ve kontrol ile de zaman kaybının, dolayısıyla para kaybının azaltılmasını sağlıyor.

“Üretimde Endüstriyel İnternet Yaygınlaşıyor” yazı dizimizin ikinci bölümü, gelecek hafta GE Türkiye Blog’da olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.