Üretim Herkes İçin Dijitalleşiyor

2 Aralık 2016

Dijital Sanayi her geçen gün daha yoğun şekilde konuşuluyor ve Dijital Sanayi örnekleri sürekli olarak üretimi değiştirmeye devam ediyor. Predix, özellikle KOBİ’lerin dijitalleşme ve yeni sanayi devrimini yakalamadaki güçlüğünü aşmada en büyük yardımcısı olabilir. Çünkü Predix sayesinde işletmeler pahalı altyapı ve yazılım harcamalarından tasarruf ederken verimliliklerini büyük oranda artıyor.

Cg5lRDuU0AIQQlc

Endüstriyel internet ve otomasyon uygulamaları işletmelerde üç alanda önemli değişikliklere yol açıyor:

Akıllı İşletme Kontrolü

Günümüzde ERP gibi ürün sistemleri ile Tedarik Zinciri Yönetimi ve ürün yönetimi sistemleri birbirinden bağımsız olarak yönetiliyor. Bu yüzden işletmeler “kendilerinin büyük resmini” görmekte sıkıntı çekiyorlar. Endüstriyel internet uygulamaları sayesinde akıllı işletme kontrolü sistemine geçiş yapmak mümkün. Akıllı İşletme Kontrolü sistemleri sayesinde, talebe uygun ürünler hatasız olarak üretiliyor, üretim planlaması anlık olarak değiştirilebiliyor. Yapılan araştırmalar adece bu alanda yüzde 26 oranında verimlilik kazancı olacağını gösteriyor. Üstelik Akıllı İşletme Kontrolü, mevcut otomasyon sistemlerinin tamamen yeni sistemlerle değiştirilmesini gerektirmiyor. Mevcut otomasyon sistemleri işletme, kullanım ömrü ve değer zinciri sistemlerine bağlanabiliyor.

shutterstock_186113372-1

Varlık Performansı

Enerji yönetimi ve tahmini bakım gibi varlık performansı yönetim uygulamaları, endüstri için yeni değil ancak uygulama maliyeti nedeniyle bu uygulamalara nadiren başvurulur. Predix gibi bulut tabanlı platformlar sayesinde varlık performans yönetimi artık çok daha ucuz ve anlık olarak yapılabiliyor. Kablosuz internet bağlantısı ve bulut tabanlı mimariler, artık maliyet engellerinin üstesinden geliyor. Varlık performansı sistemleri ağır maliyetlere yol açan hatalar, kazalar ve arızaları önceden tahmin ederek işletme kayıplarını en aza indiriyor. Bu araçlar, verilerin kolayca sahadan toplanmasına ve gerçek zamanlı olarak hayata geçirilebilir bilgilere dönüştürülmesine olanak sağlıyor. Bu da daha iyi iş kararları ve geleceğe yönelik karar verme süreçleriyle sonuçlanıyor. Örneğin bir trene yerleştirilen sensörler, taşıtın anlık takibini sağladığı gibi örneğin lokomotifte ortaya çıkabilecek, tren setinin günlerce hizmet dışı kalmasına neden olacak bir arızayı önceden tespit edebiliyor.

Twitter2

Daha Fazla Operatör

Predix, endüstriyel internet uygulamalarının satışa sunulduğu bir platform olarak tasarlandı. Kullanıcılar bu uygulamaları mobil cihazlarına indirebilecek ve diledikleri yerde kullanabilecek. Bu işletmelere pek çok alanda operasyon esnekliği sağlıyor. Çalışanlar sahadaki çalışanların verilerine anlık olarak ulaşabilir, üretim ve pazarlama kararlarını anında düzenleyebilir, üretim sürecinde ortaya çıkabilecek kesintilerden önceden haberdar olup müdahale edebilir.

Nihayetinde, GE’nin geliştirdiği Predix Cloud platformu fabrikaları akıllı hale getirme maliyetini düşürerek yeniçağın avantajlarını geniş bir üretim çevresine yayıyor. Elbette üreticiler geleneksel yöntemlerinden vazgeçmeden de hayatta kalabilir. Ancak sektörlerinde büyüyen ve gelişen firmalar onlar değil değer sistemini dijitalleştirip nesneler interneti uygulamalarına yatırım yapanlar olacak.

Dünyanın her tarafında artık akıllı fabrikaları gözlemlemek mümkün. Fittsu Enerji Santrali, Japonya’daki ilk dijital enerji santrali olmaya hazırlanırken Türkiye’de de GE Gebze Güç Transformatörleri Fabrikası aynı şekilde dijitalleşme için gerekli adımları atıyor. Dijital dönüşümle birlikte ekipmanlarla bilgisayarların birbiriyle konuşabileceği ve Endüstriyel İnternet sayesinde gerçek zamanlı bilgilerin paylaşılabileceği üretim konsepti, iki üretim merkezinde de verimliliği ciddi oranda artıracak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.