Ultrasonla gidecek daha çok yerimiz var! – III

30 Mayıs 2019

“Ultrasonla Gidecek Daha Çok Yer Var” yazı dizimizin üçüncü bölümüyle kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu defa yazımızın konuğu, taşınabilir ultrason cihazıyla hastalarının bulunduğu yere ışınlanan bir doktor. Keyifli okumalar!

Ev Ziyaretlerine Yeniden Hayat Veren “Misafir” Doktor

On beş haftalık hamile Sarah bir gece yarısı uyanarak kanama geçirdiğini fark etti. Eşi seyahatte olduğu için tek başınaydı ve korkuyordu.

Ancak kimi arayacağını biliyordu. Bir saat içinde Dr. Ernest Brown elinde tıbbi bir kit ve cep boyutundaki ultrason cihazı ile kuzey Virginia’daki evine gelmişti.

Kısa bir değerlendirmenin ardından Sarah’nın acile gitmesine gerek olmadığı anlaşılmıştı. Sarah, jinekoloğu ile bir görüşme ayarlamak için ertesi günü bekledi. Doktoru da bebeğin sağlıklı olduğunu onayladı.

Washington’ın yerlisi olan Dr. Brown nadir görülen bir uygulama alanında çalışan bir aile hekimi. Kendisi “sadece” ev ziyaretlerine gidiyor. Hastaları evlerinde, ofislerinde ve eğer şehir dışından gelmişlerse otel odalarında bile ziyaret ediyor.

Bu ziyaretlerin hasta ve sağlık hizmeti sağlayıcıları için çok sayıda faydası var. Gizlilik ve rahatlık bunlardan bazıları. Ayrıca doktora, hastanın sağlığının vazgeçilmez bir parçası olan yaşadığı ortamı görebilme imkânı da sunuyor. Yıllarca bir klinikte yaptıklarından daha fazlasını tek bir ev ziyaretinde yapabiliyorlar.

Dr. Brown, on iki yıldır ev ziyaretlerine gidiyor. 2015 yılında Doctors To You adında, ev ziyareti yoluyla erişime daha açık sağlık hizmeti vermeye odaklı ve sürekli olarak gelişen bir dernek kurdu.

Dr. Brown, Howard Üniversitesi’nde bir tıp öğrencisiyken acil tıp hekimi olmak üzere öğrenim görüyordu. Üçüncü senesinde girdiği çalışma ortamında, ev ziyaretlerinde bulunan tanınmış bir doktor ona eğitmenlik yaptı. Dr. Brown doktorun hastaları üzerinde bıraktığı doğrudan etkiyi gözlemledi ve rotasını değiştirmeye karar verdi.

Bir hastanın kliniğe geldiği zaman çok kontrollü bir ortama adım attığını, doktorun muayenehanesinde geçen on dakikalık bir vizitin aksine, ev ziyaretlerinin hasta ve doktor arasında doğrudan bir ilişki kurma fırsatı doğurduğunu söylüyor.

Dr. Brown, taşınabilir ve cep boyutundaki bir ultrason sistemiyle, klinisyenlerin odaklanmış değerlendirmeler yapmalarını ve bakım noktasında tedavi kararlarını hızlandırmalarını sağlayan GE Sağlık Vscan Extend™‘i kullanıyor.

Bu cihaz, NBC’de çalışan ve mononükleoz teşhisi konulmuş bir yönetici için özellikle faydalı oldu. Hasta, karnında keskin bir ağrı hissediyordu ve dalağının büyüdüğünden emindi. Durum acildi; ancak hasta canlı yayına çıkmak üzereydi ve stüdyoyu terk edemezdi.

Bir saat içinde stüdyoya geldi. Hastayı Vscan Extend™ ile taradı ve dalağının büyümemiş olduğunu teşhis etti. Ağrıya neden olabilecek diğer olası sebepleri araştırmaya başladıklarında Dr. Brown hastanın günde yaklaşık altı bardak kahve içtiğini öğrendi. Sonuç mu? Hastada gastrik ülser gelişimi başlamıştı.

Dr. Brown‘a göre Doctors To You, bir işletmeden çok bir akım. Gerçekten istedikleri tek şey, hastalarına sadece iyi bir bakım hizmeti ve deneyimi sunabilmek.

Yazımızın gelecek haftaki son bölümünde, hızlı müdahale ve teşhis için hastaları helikopterde tedavi eden sınır tanımayan sağlık ekiplerinden bahsedeceğiz.

Herkese sağlık dolu haftalar!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.