Ultrasonla daha çok gideceğimiz yer var! – IV

13 Haziran 2019

“Ultrasonla Gidecek Daha Çok Yer Var” yazı dizimizin önceki bölümlerinde, GE Sağlık’ın Vscan Extend™ adlı taşınabilir portatif ultrason cihazına sahip olan doktorların ve profesörlerin, dünyanın çeşitli yerlerinde hayata geçirdikleri uygulamaları okumuştuk. Yazımızın dördüncü ve son bölümünde ise, ulaşımı zor  bölgelerde hastalara acil sağlık desteği sağlayarak umut olan bir doktorun hikâyesi var. Herkese keyifli okumalar!

Hastalarını Yüksek İrtifalarda İyileştiren Doktorlar

150.000 kilometrekarelik güzel bir tarım arazisine, dağlık bölgelere ve engebeli bir kıyı şeridine sahip olan South Island, Yeni Zelanda’nın iki ana adasının en büyüğü. Burada sağlık hizmeti; çeşitli tıp merkezleri ve küçük hastaneler tarafından sağlanıyor; ancak Güneydoğu Dunedin şehrinde az sayıda ihtisas hastanesi bulunuyor.

Bu Yüzüklerin Efendisi manzarası son derece etkileyici olsa da, güven vermeyen yolları acil bir durumda herhangi bir hastaneye hızlıca ulaşılmasını zorlaştırabilir. Neyse ki, Otago Bölgesel Kurtarma Helikopteri yılın 365 günü, aşağı South Island’da yaşayan insanlara acil kurtarma hizmetleri sunuyor.

http://newsroom.gehealthcare.com/wp-content/uploads/2018/07/IMG_4720-768x512.jpg

Ekip, acil bir çağrı aldıktan sonra beş dakika içerisinde havalanıyor. Cankurtaran salları, sedyeler, portatif oksijen, GPS, radyo yön bulucuları, gece görüş gözlüğü ve en son eklenen GE Sağlık’ın Vscan Extend™ adlı taşınabilir portatif ultrason cihazına sahip olan ekip, acil bakım hizmeti sağlıyor ve ağır hastaları hava yoluyla Dunedin Hastanesi’ne ulaştırıyor.

Havada tıbbi tahliye yapan paramedik veya acil müdahale uzmanının ellerindeki taşınabilir ultrason, genellikle hastalığın altında yatan nedeni “görmek” ve kalbi değerlendirmek için kullanılıyor.

Bu taşınabilir ultason helikopter için özellikle daha yararlı; çünkü böyle durumlarda “görme” dinlemeden daha fazla netlik sağlar. Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Markus Renner’a göre, stetoskobu, gürültü ve titreşimlerle kullanmak oldukça zor.

http://newsroom.gehealthcare.com/wp-content/uploads/2018/07/IMG_4299.jpg

Vscan Extend™ yalnızca bir akıllı telefon büyüklüğünde. Ayrıca, klinisyenlerin odaklanmış değerlendirmeler yapmalarını ve bakım noktasında tedavi kararlarını hızlandırmalarını sağlayan çift proba sahip. Dolayısıyla, sistem küçük, hafif ve uygun maliyetli.

Acil tıbbi durumlarda ultrason kullanımını savunanlardan biri olan Dr. Renner, helikopterde taşınabilir ultrason kullanımı ile ilgili birçok endikasyonun sayılabileceğiniz söylüyor. Bunlar arasında; hem kalp aktivitesinin değerlendirilmesi ve iç kanama, torasik yaralanmalar veya pulmoner embolinin (akciğerlerde bir arterin tıkanması) kontrol edilmesi gibi tanısal uygulamalar hem de pediatrik hastalara intravenöz ilaçların uygulanması için damarların kolayca tespiti gibi girişimsel uygulamalar yer alıyor.

Dr. Renner kısa bir süre önce, anormal derecede düşük kan basıncı ve hipoksi (kanda yetersiz miktarda oksijen bulunması) olan bir hastayı tedavi etti. Olay yerindeki paramediğin bulunduğu şartlar göz önüne alındığında makul sayılabilecek bir varsayımda bulunarak hastada pnömotoraks (akciğer sönmesi) ve ilerleyici basınç birikimi olabileceğini söyledi.

Ancak ultrason akciğer kaymasını göstererek ekibin pnömotoraks olasılığını elemesini ve gerçek şok nedenini aramasını sağladı. Sonuç olarak, ultrason sayesinde uygun olmayan bir prosedürden kaçınabildiler.

Ayrıca, ultrasonografinin serbest abdominal sıvı varlığı söz konusu olan unstabil travma hastalarının triajını sağlayarak bu hastaların ileri tanı için acil servise gönderilmek yerine, doğrudan helikopterden ameliyathaneye yönlendirilebileceği durumlar da öngörülüyor. Böylece, acil servis aşamasını atlayarak zaman kazanılabilir ve hastalar için sonuçlarda bir fark yaratılabilir.

Önümüzdeki aylarda, Otago Bölge Kurtarma Helikopteri Servisi, ultrason teknolojisini kullanmaları için sağlık görevlilerini eğitmeyi planlarken, Dunedin Hastanesi yoğun bakım asistanlarına daha geniş çapta bir ultrason eğitimi sunmaya hazırlanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.