Ultrason İnovasyon Sistemlerinin Başarılı Gebelik Üzerindeki Etkileri

23 Eylül 2020

Tıp dilinde infertilite, halk arasında ise kısırlık olarak bilinen rahatsızlık, bazen bir bazense birçok nedene bağlı olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebiliyor. Dünya çapında ise dört çiftten birinin infertiliteden etkilendiği tahmin ediliyor. Çiftlerin tedavi görerek bebek sahibi olmaya çalıştığı bu zorlu süreçte zaman kaybı ya da yanlış yöntemler hayati bir hal alabiliyor; çünkü hastalar, aile planlamalarıyla ilgili harekete geçmek için hızlı cevaplara ihtiyaç duyuyor. GE Sağlık‘ın Üreme Tıbbı Klinik Bölüm Yöneticisi Fiona Schwab, ultrason inovasyon sistemlerinin hastanın başarılı bir hamilelik hayalini gerçeğe dönüştürmesine nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyor.

İnfertilite ve Üremede Ultrasonun Rolü


Schwab, “GE Sağlık‘ın Voluson™ ultrason sistemleri hastanın üreme yolculuğunun tamamında yer alır. Gelişmiş ultrason cihazları, potansiyel zorlukların erken teşhis edilmesi ve uterus, yumurtalıklar ve fallop tüplerindeki infertilitenin muhtemel nedenlerinin değerlendirilmesi için kullanılır. Voluson ultrason teknolojisi; stimüle folikül izlemesi, yumurta toplama, embriyo transferi ve sağlıklı bir hamilelik sağlanmasında da önemli bir rol oynar.” diyor.

Voluson sistemlerinin, üreme uzmanlarının durumu değerlendirme, laboratuvar ortamında döllenme ve erken gebelik için ihtiyaç duydukları kritik bilgileri sağladığını söyleyen Schwab konuyu şöyle detaylandırıyor: “Örneğin Voluson’un gelişmiş 3B teknolojisi, ‘değerlendirme’ aşamasında koronal düzlemin görüntülenmesini sağlayarak olası patolojilerin bulunmasına ve uterusun şeklinin değerlendirilmesine yardımcı olur. Doktor, SonoAVC™ antral cihazını kullanarak yumurta rezervini tahmin etmek için antral folikül sayısını etkin bir şekilde değerlendirebilir. SonoAVC™follicle, laboratuvar ortamında döllenme aşamasında stimülasyonun etkin bir şekilde izlenmesi ve oosit alımı için en uygun zaman noktasının belirlenmesi için foliküler hacim ölçümlerinin verimliliğini ve tekrarlanabilirliğini artırır. Aynı zamanda verimli iş akışı sağlanmasına yardımcı olur. Voluson’un yüksek kaliteli 2B görüntülemesi, yumurta toplama ve embriyo transferlerinin gerçekleştirilmesinde son derece önemlidir. Embriyo transferi gerçekleştirildikten sonra uygun bir gebeliğin görülüp görülemeyeceğini değerlendirmek için Voluson görüntüleme teknolojisi kullanılır.

Doğurganlıkta Zamanlamanın Önemi

Schwab, üreme uzmanlarının, ultrasonun nasıl kullanılacağını bilse de üreme tıbbı bağlamındaki tam potansiyelin farkında olmayabileceğini söylüyor. “Birçok doktor, foliküler hacimleri ölçmek için kullanılan SonoAVC™ teknolojimizi iyi bilse de GE, laboratuvar ortamında döllenme sürecinin çeşitli aşamalarında doktorlara yardımcı olmak için bu araçtan çok daha fazlasını sunmaktadır.” diyor.

Doğurganlık sorunları söz konusu olduğunda zamanlamanın çok önemli olması konusuyla ilgili ise şunları ekliyor: “Hasta yolculuğunun tamamına özel olarak geliştirilmiş Voluson, doktorların her bir hasta için özel olarak daha güvenilir ve zamanında tanı ile tedavi planı hazırlamasını sağlar.”

Sağlık İçin İş Birliği

Schwab, GE Sağlık’ın yardımla üreme teknolojisinde gelişmeler sağlamak için doktorlar ve farmasötiklerle yaptığı iş birlikten şöyle bahsediyor: “Doktorları dinliyor ve hastalarının başarılı bir hamilelik hayallerini gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olabilmek amacıyla ihtiyaçlarını görüntüleme özelliklerine dönüştürmek için çalışıyoruz. İhtiyaçlarını daha iyi anlamak üzere saha ziyaretlerine giderek, odak gruplarını bir araya getirerek, kongrelere katılarak ve araştırma girişimlerini destekleyerek doktorlarla iş birliği yapıyoruz.”

GE Sağlık Üreme Tıbbı Klinik Bölümü’ndekiler, yalnızca ultrason teknolojisini içeren adımları dikkate almakla kalmıyorlar. Laboratuvar ortamında döllenme sürecini de göz önünde bulunduruyor, üreme tıbbında doktorlara ve hastalara en iyi çözümleri nasıl sunabileceklerini anlamaya çalışıyorlar. Anne adaylarının başarılı bir hamilelik geçirmesine yardımcı olabilmek için klinisyenlere ve hastalara önemli destek sağlayan sahadaki diğer önemli oyuncularla iş birliği yapıyorlar.

Serinin diğer yazıları için:

Endometriozis Hastalığında Hızlı Tanıya Giden Yol: 3B Ultrason

Konjenital Kalp Rahatsızlıkları Tanısında Devrim Niteliğinde Bir Teknoloji: Voluson

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.