Uçuran Fikir: Bir Motorunda Sadece Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Kullanılan İlk Yolcu Uçuşunun Hikayesi

28 Ocak 2022

GE Havacılık‘ta müşteri teknik programları için kıdemli mühendis olarak çalışan Jeff Shaknaitis, United Airlines‘a uçuş CO2 emisyonlarını azaltmak için şirketler ile nasıl işbirliği yapabilecekleri konusunda fikirler sunarken, bir konu United ekibinin dikkatini çekti: %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile çalışan bir motor.

Fikir bu kış gerçek oldu. 1 Aralık tarihinde United, motorlarından bir tanesinde %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanarak yolcu uçuşu yapan ilk havayolu şirketi haline geldi. Shaknaitis, “SAF konusundaki ilk diyaloğumuzdan sonra bir şey hızla diğerine yol açtı ve havacılık için tarihi bir dönüm noktasıyla sonuçlandı.” diyor ve ekliyor: “Uçuşu gerçeğe dönüştürmek için binlerce saatlik çalışmalar yapıldı ve bunu gerçekleştirebilmemizi sağlayan çok fazla insan var.”

Chicago’dan Washington, D.C.’ye yapılan uçuş Shaknaitis, United CEO’su Scott Kirby ve GE Havacılık CEO’su John Slattery de dahil olmak üzere 100’den fazla yolcu taşıdı. Uçuşun gerçekleştirildiği Boeing 737 MAX 8 uçağında GE ve Safran Aircraft Engines arasında %50-50 ortaklığı bulunan CFM International tarafından geliştirilen bir çift LEAP-1B motoru kullanıldı. Motorlardan bir tanesinde %100 SAF ile çalışırken diğerinde aynı miktarda konvansiyonel jet yakıtı kullanıldı. Bu kullanımdaki amaç, SAF ve petrol bazlı jet yakıtı arasında operasyonel bir fark olmadığını göstermekti. Shaknaitis, “İklim değişikliğini durdurmak ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak mümkün, bunun için elimden gelen her şeyi yapmayı planlıyorum.” diyor.

SAF; bitkisel yağlar, algler, gresler, yağlar, atıklar, alkoller, şekerler, yakalanan CO2 ve diğer alternatif hammadde kaynaklarından üretilen bir jet yakıtı. Air Transport Action Group ve The International Air Transport Association’a göre, petrolden SAF’a geçiş havacılık endüstrisinin yakıttaki karbon etkisini %80’e kadar azaltabilir.

GE, 2007’den beri SAF’ı inceliyor ve test ediyor. Şirket, SAF’ın havacılıkta kullanılmak üzere yaygın olarak benimsenmesini sağlamak için üretici personelle, ilgili otoritelerle ve operatörlerle yakın bir şekilde çalışıyor. Aynı zamanda, United uçuşunda bulunan ve GE Havacılık’ın Havacılık Yakıtları ve Katkı Maddeleri Mühendisliği Lideri olan Gürhan Andaç, SAF’ın endüstri kullanımı için onaylanabilmesi adına standartların belirlenmesinde yardımcı rol oynayan bir endüstri komitesine liderlik ediyor. Testler, SAF’ın geleneksel jet yakıtı ile harmanlanmadan kendi başına çalışabileceğini gösteriyor. United, SAF’ı standartlaştırmak ve yaşam döngüsü CO2 emisyonlarını daha da azaltmak için araştırma ve geliştirme çalışmalarına katkıda bulunuyor. Andaç, “Bu uçuş son derece önemliydi” diyor ve ekliyor: “Bu sadece tüm SAF’ı tek bir motorda kullanan ve yolcuların içinde bulunduğu ilk uçuş değildi, bu aynı zamanda SAF karışım oranını %50’lik sınırın üzerine çıkarma konusunda büyük bir pratik değere sahipti.”

 Andaç, motora güç sağlayan SAF’ın iki farklı SAF türünün bir karışımı olduğuna (Farklı hammaddelerden yapılan SAF’lar) dikkat çekiyor. “Bu uçuştan öğrendiğimiz şey, geleneksel jet yakıtının yerine tamamen sürdürülebilir bir sentetik jet yakıtı elde etmek için iki farklı SAF tipini bir araya getirebileceğimizdir.” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.