“Uçan Makine” Patentinden, Dev Jetlere

22 Mayıs 2017

Bugün GE dev LEAP jet motorlarını üretirken CMC yani seramik bileşimli malzemeler kullanıyor. Bunun nedeni, jet motorlarının içindeki sıcaklığın kimi zaman 1300 derecenin bile üzerine ulaşması. Aynı zamanda bu malzeme sayesinde jet motorları ciddi anlamda hafifliyor ve bu da milyonlarda dolarlık yakıt tasarrufunu beraberinde getiriyor. Peki, Wright Kardeşler 1906 yılında ilk uçak patentini aldıklarında, başlattıkları endüstrinin bugününü tahmin edebilirler miydi?

Thomas Edison ve Wright kardeşlerin ortak bir noktası var. Mucitliklerinden öte, ne Edison bir aydınlatma sistemi üzerine çalışan ilk kişiydi, ne de Wright kardeşler bir uçak yapmayı deneyen ilk insanlardı. Buluştukları nokta bir fikrin üzerine gidip sonunu getirerek çalışır hale getirmiş olmayı başarmalarıydı.

Edison ve Wright kardeşlerin inovatif ruhu şimdi aynı şirket altında devam ediyor. GE Havacılık, günümüzde fütüristtik bileşenlerle dünyanın en güçlü ve en verimli jet motorlarını üreten bir şirket.

Wright Kardeşlerin 1906 yılında ilk uçak patentini aldıkları günden beri GE Havacılık tarihinde gerçekleşmiş önemli kilometre taşlarına bir göz atmaya ne dersiniz?

GE’nin LEAP motorları dünyanın en verimli jet motorlarından biri. Özel malzemeler sayesinde hem hafif hem de çok yüksek sıcaklıklara dayanabiliyor.

1942 yılında GE mühendislerinden oluşan bir grup, gizli bir şekilde bir araya getirildi ve Amerika’nın ilk jet motorunu üretti.

GE artık uçak motorlarını üretirken ileri üretim tekniklerini kullanıyor. Bu sayede birçok karmaşık alt parçadan oluşan kritik bölümler artık tek parça halinde üretilebiliyor. Bu da parçanın sağlamlığını artırırken aynı zamanda maliyeti ve ağırlığını düşürüyor.

Dünyanın en güçlü jet motoru olan GE90-115B’nin içinde, karbon fiber bileşenlerinden oluşan bu kanatlar bulunuyor. Ancak bu kanatlar sadece dünyanın en güçlü jet motoruna itiş gücü sağlamakla kalmıyor. Bu kanat aynı zamanda New York Modern Sanatlar Müzesi’nin dev koleksiyonunun oldukça önemli bir sergi parçası.

GE mühendisleri dijitalleşmeyi havacılık endüstrisine en iyi şekilde uyguluyor. Geliştirilen Yakıt ve Karbon Çözümleri yazılımı jet motorlarının performansını, yakıt tüketim miktarlarını, uçağın konumunu sürekli ve gerçek zamanlı olarak veri haline dönüştürerek uçuş bilgilerini düzenliyor. GE’nin ölçümlerine göre bu sistem sayesinde uçuşlarda %3 civarında yakıt tasarrufu sağlamak mümkün. Bu miktar çok görünmese de bir havayolu şirketinin toplam giderlerinin %30-44 arası bir miktarını operasyon ve yakıt giderleri tarafından oluşturulduğu düşünüldüğünde işler biraz değişiyor. Şu anda Çin Havayolları bu sistemi kullanan şirketlerden biri.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.