Uçak Seyahatleri Yeniden Süpersonik Hale Geliyor

23 Ocak 2018

Kıvrık burunlu ikonik tasarımı, Paris, New York ve Londra gibi seçkin rotaları ve eşsiz uçuş deneyimi… Zamanının ötesinde bir uçak olan Concorde, 27 yıl çalıştıktan sonra 14 yıl önce son inişini yaptı. Ondan sonra da süpersonik yolcu jetleri yapıldı; Rusya’nın ürettiği TU-144 gibi. Ancak hiçbiri onun kadar sevilmedi.

Uçak tasarım şirketi Aerion’a göre Concorde, teknik açıdan çok başarılı bir uçak olsa da, ekonomik olarak pahalı, yakıt konusunda savruk, sınırlı menzile sahip ve gürültülü bir uçaktı. Çoğu süpersonik uçağın sahip olduğu bu ortak olumsuz özellikler ise yakın gelecekte ortadan kalkabilir: Aerion, Lockheed Martin ve GE Havacılık’ın Washington’da imzaladıkları anlaşmayla “dünyanın ilk süpersonik özel jetinin ortak fizibilite çalışmaları” konusunda çalışmaya başladılar. 3 şirketin havacılık mühendisleri 12 ay boyunca ortak çalışarak mühendislik, sertifikasyon ve üretim süreçlerinin iskeletini geliştirecekler.

AS2 adı verilen 12 yolcu kapasiteli jet, okyanusun üzerinde 1.4 Mach hızla uçacak. Bu, ses hızının %40 fazlasına, daha basitçe söylemek gerekirse 1.609 km/s hıza eşit. Ayrıca uçak özel tasarımı sayesinde yer seviyesinde ses patlamasına yol açmadan izin verilen alanlar üzerinde 1.2 Mach hızda da uçabilecek.

AS2 Los Angeles’tan Paris’e kesintisiz olarak ulaşılabilecek ve transatlantik uçuşları 3 saate indirecek. Böylece Amerikalı yöneticilerin ve kabin ekibinin Avrupa’ya veya ABD’nin Doğu Sahili’ne yapacakları yolculuk, günü birlik bir geziye dönüşecek.

Aerion son 15 yılını, 12 kişiyi süpersonik hızla ve yüksek konforla taşıyacak AS2 için harcadı. Şirket, verimliliği artırarak işletme maliyetlerini düşürmeye ve uçağın menzilini artırmaya odaklandıklarını belirtti.  En büyük hedefleri ise bu uçağın transatlantik kullanımın ötesine geçmesi. Kendi deyimleriyle “Sizi gerçekten bir yerlere götürebilecek bir uçak” yapmayı planlıyorlar.

Şirket, uçak için en ideal tasarımı ortaya çıkarmak için NASA ve Airbus’un Savunma ve Uzay birimi bile çalışıyor. Diğer tarafta ise GE Havacılık, jet için en uygun motoru arıyor. Sıfırdan bir motor üretmek çok zamana ve paraya mal olacağından, GE Havacılık mevcut bir motor çekirdeğini bu uçağa adapte etmek için çalışmalar yapıyor.

AS2’nin tasarımının en önemli kısmı Richard Tracy. Tracy, Canadair Challenger jet uçağı ve yörüngeye tek aşamalı olarak çıkması planlanan Rockwell X-30 konsept uzay uçağı üzerinde de çalıştı. Bu iki uçağın tasarımındaki ortak nokta ise Tracy’nin önerdiği doğal laminer akış adı verilen bir kavram. Bu kavram AS2’nin tasarımında da kullanılacak. Süpersonik doğal laminer akış, hava tabakasının türbülans yaratmadan kanatların üzerinden geçmesini sağlayacak. Bu uçağa en düşük en/boy oranına sahip kompozit kanatların tasarlanması için Aerion tescillenmiş yazılımlar kullanıyor.

Concorde’un delta şeklindeki kanatlarının aksine AS2’de, doğal laminer akışı artırmak için daha geniş kanatlar kullanılacak. Bu tasarım Aerion’un kanattaki sürtünmeyi %60’a varan oranda azaltmasına izin veriyor. Ayrıca laminer bir akış kuyruğu ve optimize edilmiş bir gövde ile uçak düzleminin sürtünmesi %20 daha az olacak; bu havacılık tarihinde büyük bir sıçrayış. Düşük sürtünme sayesinde uçak daha küçük ve verimli motorlar kullansa bile 1.4 Mach hıza ulaşabilecek. Aerion, bu konuda GE’ nin süpersonik motorlarla ilgili tecrübesine güveniyor.

Çalışmalar planlandığı gibi giderse, AS2 ilk uçuş denemelerine 2023’de başlayacak ve 2 yıl içerisinde FAA tarafından sertifikalandırılıp gökyüzünde yerini alacak.

AS2’nin birebir ölçekte modeli.

 

Yöneticiler ve kabin ekibinin Avrupa’ya veya Doğu Sahili’ne yapacakları yolculuklar transatlantik bir günübirlik geziye dönüşecek.

 

AS2, 12 kişiye yüksek hizmet standartlarında hizmet verebilecek.

 

Doğal laminer akışa uygun tasarlanan AS2, daha az sürtünmeye maruz kalacak.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.