Uçak Motorlarının Tamirinde Yılan Robot Devri

18 Eylül 2018

2012’de Hong Konglular deniz seviyesinden 50 metre aşağıda bir tünel yol yapmayı planlarken, yerel mühendisler de tüneli açacak kesicilerin bıçaklarını kalkan şeklindeki koruyucunun içinde sağlam ve keskin tutmanın yolunu aramaya başladılar. Makineyi denetlemek için işçilerin 17 metre çapındaki kalkan ile kayanın arasına girmeleri gerektiğinden Hong Kong ekibinin işçileri bıçaklardan uzak tutmaları için bir fikir bulmaları lazımdı.

Yılan kolu robotlar, işçilerin kontrolünde en tehlikeli yerlerde bile görev yapabiliyorlar.

Konu üzerinde çalışan ekip, aradığı fikri İngiltere’de buldu. İngiltere merkezli bir kuruluş olan OC Robotics, ürettiği yılan robotların Hong Kong’daki mühendislere yardım edebileceğini düşünüyordu. Şirket, denetleyici işçilerin yerine yaklaşık 2 metre uzunluğundaki yenilikçi makineleri koymayı önerdi.

OC’nin robotları sadece kalkanı denetlemekle kalmıyor, aynı zamanda yüksek basınçlı su püskürterek bıçakları temizliyor ve lazer yardımıyla bıçakların keskinliğini ölçüyor. OC Robotics kurucularından Andrew Graham, “Bu daha hızlı ve daha kolay bir yol. Üstelik insanları güvende tutuyor.” diyerek teknolojilerine duyduğu güveni bir kez daha vurguladı.

Geçtiğimiz yaz GE Havacılık, OC Robotics’i satın aldığında, GE Havacılık mühendisleri robotun becerilerinden çok etkilenmişti. GE mühendisleri, yılan robotların jet motorlarının bakımına inanılmaz etkilerinin olacağını düşünüyor. Bu robot sayesinde teknisyenler, uçak motoru kanada bağlıyken bile motor üzerinde çalışabilecekler. Hem motorun sökülmesinin çok zaman alması hem de uçağın günlerce kullanım dışı kalması ve bunun uçuş trafiğini etkiliyor olması göz önüne alındığında, yılan robotların bu süreyi ortadan kaldırması havacılık sektörü için çok önemli.

GE Havacılık liderlerinden Lance Herrington’a göre “Havacılık uygulamaları bu inanılmaz teknolojinin başlangıç noktası olacak”. Yılan robotlar önümüzdeki zamanlarda diğer GE şirketlerinde de kullanılabilir. Bu robotlar ileride santralleri ve trenleri denetleyebilir, hatta sağlık alanında da önemli roller üstlenebilir.

Etkileyici değil mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.