Türkiye’nin Yeşil Enerjisine GE’den İki Yeni Rüzgar Santrali Daha

3 Eylül 2020

Yenilenebilir Enerjinin Yükselişi İçin Durmadan Çalışmak

İklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilirlik konusunda yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjinin oynadığı rol her geçen gün artıyor. Hiç şüphe yok ki Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında koyduğu hedefler, ülkenin sürdürülebilirlik ve büyüme yolunda büyük bir itici güç teşkil ediyor. 

GE Yenilenebilir Enerji, dünyanın enerji ihtiyacını güvenilir ve sürdürülebilir yeşil elektronlarla karşılamayı hedefliyor. Bugün, uzmanlığını kullanarak müşteri ve iş ortaklarıyla yaptığı çalışmalar doğrultusunda, yenilenebilir enerji ile Türkiye’nin elektrik şebekesi kapasitesini artırmak için çalışmalar yapıyor.

Türkiye İçin Daha Fazla Yeşil Enerji

GE Yenilenebilir Enerji, Türkiye’de güvenilir ve ekonomik yeşil enerji kullanımının artması için hız kesmeden çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar sonucunda, 53 MW üretim kapasiteli Kirazlı ve 32 MW üretim kapasiteli Meryem Rüzgar Santralleri’nin kurulum ve devreye alma süreçlerini tamamladı ve Türkiye iki yeni rüzgar santraline daha kavuştu. Kirazlı Rüzgar Santrali’nin kurulumu; bulunduğu alanın, çiftlik ve köylerin içinden geçen 20 kilometrelik küçük ve zahmetli bir yolun sonundaki tepenin üzerinde yer alması sebebiyle, teknik açıdan önemli bir başarıyı temsil ediyor.

LM Wind Power’ın İzmir, Bergama’daki üretim tesislerinde şu an GE’nin 450’nin üzerinde personeli çalışıyor. Yeni rüzgar santrallerinde kullanılan türbin kanatları da bu tesislerde yerel olarak üretildi.

Birlikten Yenilenebilir Enerji Doğar

Türkerler İnşaat ve RT Enerji tarafından verilen sipariş ile hayata geçirilen rüzgar santrallerinin dahil olduğu proje, aslında çok daha kapsamlı. Kirazlı, Meryem, Şile, Pamukova ve Mahmut Şevket karasal rüzgar santralleri olmak üzere toplam 5 tesisi içeriyor. Bu tesislerde, 49 adet 3 MW’lık karasal rüzgar türbini kullanılacak ve toplam 158 MW’lık enerji üretilecek. Bu sayede bölgeye 183.000 hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede yenilenebilir enerji sağlanacak.

RT Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Taş ve Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, GE’nin genel merkezi ve Türkiye ekibiyle birlikte yürüttükleri çalışmaların sonucunda ortaya çıkan enerjiden mutluluk duyduklarını belirtiyorlar. Ortak açıklamalarında yer alan, “Bu sinerji sayesinde, Meryem ve Kirazlı Rüzgar Enerjisi Santrallerini devreye alıyoruz. Diğer yandan, bu iki projeyi de içeren 158 MW’lık portföyümüzde tarife garantisine ek olarak yerli katkı teşviğinden yararlandık. GE bizim için bu anlamlı yolculukta sadece bir tedarikçi değil aynı zamanda bir çözüm ortağıdır.” sözleriyle kolektif çalışmalarının sonuçlarından duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar.

 “2020 Türkiye’de Rüzgar Enerjisinin Yılı Oldu”

GE Yenilenebilir Enerji Karasal Rüzgar Türbini Grubu Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO’su Manar Al-Moneef, Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji sağlamaktan mutluluk duyduklarını söylüyor. Duygularını “Halihazırda 1.2 GW’yi aşkın kurulu güç ve 500 rüzgar türbinimizin bulunduğu Türkiye’de yeni enerji projelerini hayata geçiriyor olmanın heyecanını yaşıyoruz.” sözleriyle ifade ediyor. Aynı zamanda, ülkede yürürlüğe giren YEKDEM ile birlikte 2020’nin Türkiye Rüzgar Enerjisi Sektörü için çok önemli bir yıl olduğunun altını çiziyor. Türkerler ve RT Enerji ile birlikte bu momentumun bir parçası olmaktan gurur duyduklarını söyleyerek sözlerini tamamlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.