Türkiye’nin İlk Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Hastanesi

30 Mart 2017

2003 yılında Türkiye’de vatandaşlara tamamen yeni bir sağlık hizmeti standardı sunmak için 41.000 yeni yatak kapasitesi sağlayacak, 29 markanın birleştiği Entegre Sağlık Kampüsleri kurmak için 15 milyar dolarlık bir plan hazırlandı. Geçtiğimiz ay ise ülkenin yeni ve 1300 yatak kapasiteli ilk Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Sektör Ortaklığı Hastanesi Mersin’de halkın ve ilgili paydaşların katılımıyla açıldı. Kent, bölgenin önemli bir limanı olmasının yanı sıra aynı zamanda ticaret, ulaşım, tarım ve sanayi merkezi olma özelliği taşıyor.

Hastanede kurulu olan tüm yüksek teknoloji tıbbi ekipmanların %90’dan fazlasını ve yenilikçi bir finansman çözümü sağlayan GE, resmi açılış töreninde Sağlık Bakanlığı, konsorsiyum ortağı olan DIA Holding Türkiye ve yabancı yetkililer de dahil diğer önde gelen VIP katılımcıların yanında gururla yerini aldı. GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin, “Sağlık Hizmeti Kamu Özel Sektör Ortaklığı’nın gerçekleştirilmesi ile Türkiye’de bir hayal gerçek oldu. Yasal ve düzenleyici sistemlerdeki değişiklikler ve devletin tüm sektörlerde ve sağlık hizmetleri sektöründe artan yenilik isteği, değişime odaklı olmayı sağlayan bir ekosistem oluşturdu.” dedi.

Yelda Ulu Colin, “Türkiye’ye olan yerelleştirme taahhüdünü genişletmek için uzun dönemli bir plan uygulayan GE için bu girişim, yeni iş ve finansman modelleri yoluyla gelen yatırım ve çözüm sağlama fırsatını temsil ediyor.  Aynı zamanda, küresel olarak GE Sağlık tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen en komplex işlerden biri anlamına geliyor. Sürdürülebilir sağlık hizmetleri sağlama yolunda Türkiye’nin sıçrama yaşamasına yardımcı olduğumuz için heyecanlıyız.” diyerek sözlerine devam etti.

Mersin Kamu Özel Sektör Ortaklığı Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Recep Aydın ise şu açıklamayı yaptı: “Mersin Kamu Özel Sektör Ortaklığı en yeni küresel sağlık hizmeti standartlarını Türkiye’de ilk kez bir merkezde bir araya getiriyor. 370.000 m2 alanıyla Türkiye ve Avrupa’nın en büyük hastanesi ve devletimizin sağlık turizmi odağı ile uyumlu. Afrika, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Avrupa dahil olmak üzere geniş bir coğrafyadan hasta kabul etmesi amaçlanıyor.

Mersin’e sağlanan çözüm, GE Sağlık’ın Türkiye’de bugüne kadarki en büyük projesi. Her bir yatak başına düşen ortalama bir teknolojik ürün anlamına gelen 1212 kurulum, GE ekibinin hastanenin açılışına kadar günün 24 saati çalışması ve kapsamlı bir 6 aylık uygulama stratejisi izlemesi sonucunda gerçekleşti.

Mersin’de bölge için yapılan diğer ilklerden biri de GE’nin; tek bir taramada sekiz kontrast oluşturabilen MAGiC adlı uygulamasının da dahil olduğu, MR görüntüleme sistemi olan SIGNA Pioneer’ı bölge insanlarına sunması oldu. Bu teknoloji, klinisyenlerin önceden harcanan sürenin üçte biri gibi kısa bir sürede görüntü elde etmesini ve her gün her saat fazladan bir hasta tarayabilmesini sağlıyor.

Konvansiyonel MR tarayıcıları, bir rock konserinin yarattığı gürültüye denk olan ve kulak koruması gerektiren 110 desibel seviyesinin üzerine çıkan gürültü yaratabiliyor. GE’nin gelişmiş Silent Scan teknolojisi ise MR tarayıcı gürültüsünü ortam (arka plan) gürültü seviyelerine düşürerek MR çekimi sırasında hastanın konforunu artırıyor.

Mersin kampüsündeki operasyonlar devam ederken, bu teknolojiyi her gün işyerinde kullanacak olan sağlık çalışanlarının sayısını artırmak için uygulamalı eğitimler de devam ediyor. GE; klinisyenlerin tüm özellik ve faydaları en üst düzeye çıkarabilmesi ve teknolojinin tam olarak benimsendiğinden emin olmak amacıyla tam 271 saatlik eğitim verdi. Haziran 2017’de ise 648 saatlik bir eğitim daha planlanıyor.

GE, Sağlık Bakanlığı’nın “hizmet karşılığı ödeme” yöntemini mümkün kılan harcama planını kabul etmesine imkân tanıyan 5 yıllık bir sözleşme ile kampüste görüntüleme departmanları için de çözüm sağlıyor. Türkiye’de ilk olan bu yaklaşım Sağlık Bakanlığı’nın sermaye harcamalarının iniş ve çıkışlarını ortadan kaldırarak daha öngörülebilir harcama ve nakit akışı planlama olanağı sağlıyor.

502 tek kişilik ve 252 çift kişilik hasta odası ile Mersin Şehir Hastanesi’nin 51 ameliyathanesi, 210 yoğun bakım birimi, 230 polikliniği, 30 yataklı diyaliz merkezi ve 50 yataklı kemoterapi merkezi bulunuyor.  Binalardan teknoloji ve enerji sistemlerine kadar teknoloji harikası olan kampüs; etkinliği artıracak ve Türkiye’de sağlık hizmetleri koşullarının çıtasını önemli ölçüde yükseltecek olan dünyadaki en yüksek standartlara göre tasarlanmış, tam otomatik sistemleri de içeriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.