Türkiye’nin İlk Kamu Özel İş birliği GE İle Gerçekleşiyor

27 Temmuz 2016

GE Sağlık ve DİA Holding, Türkiye’nin sağlık alanında ilk Kamu Özel İş Birliğini sunmak için 95 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. TC. Sağlık Bakanlığı’nın 15 milyar dolarlık sağlıkta dönüşüm stratejisinin bir parçası olan ve alanında dünyanın en büyük yatırımı olacak 29 Kamu Özel İş Birliği projesi, Türkiye’nin gelişim planları doğrultusunda yaklaşık 41 bin hasta yatağı kapasitesine sahip olacak. Anlaşma, GE’nin Türkiye’de daha da iyi bir sağlık sistemi sağlamak ve hasta memnuniyetini desteklemek için sürdürdüğü stratejik iş birliğini destekliyor.

DİA Holding ve GE Sağlık, Türkiye’nin Sağlık alanında faaliyete geçecek olan ilk Kamu Özel Ortaklığı Projesini (PPP) hayata geçirmek için 95 milyon dolarlık stratejik teknoloji ve çözüm ortaklığı anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

Program, Cenevre’de düzenlenen 69. Dünya Sağlık Toplantısı’nda T.C Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün katılımıyla açıklandı. Müsteşar daha sonra, sağlık sistemlerini güçlendirmede global perspektifleri birleştiren GE’nin Bakanlık panelinde bir araya getirdiği, farklı ülkelerden Sağlık Bakanlıkları’nın 100’den fazla üst düzey temsilcisine, Uluslararası Gelişim Ajanslarına ve STK’lara konuşma yaptı. Gümüş, “Türkiye’nin sağlık alanındaki ihtiyaçları son 20 yılda giderek artmıştır. 1990 yılında yalnızca 54 milyon olan nüfusun, 2023 yılında büyük oranda gençlerden oluşması ve 84 milyona ulaşması bekleniyor. Bu da, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar da dâhil olmak üzere artacak sağlık ihtiyaçlarına işaret ediyor. Modern sağlık hizmetlerine erişimi artırmak, genel nüfusun uzun süreli sağlık görünümünün iyileştirilmesine yardımcı olacaktır ve böylece vatandaşlarımız daha sağlıklı yaşam sürerek bulundukları çevreye daha çok katkıda bulunacaktır. Bununla birlikte, kaynakların kullanımını iyileştirmek adına atıkları azaltmak ve verimlilik alanlarını optimize etmek, hükümetin, kapasiteyi artırmak ve sistemi toplamda daha da üst seviyeye taşımak için yatırımlarını öncelikli diğer alanlara yeniden odaklamasını sağlayacak. Bunu başarmak adına, PPP’ler Türkiye’nin geniş ölçekteki sağlık dönüşüm stratejisi için mihenk taşlarıdır. Son yıllarda bu durum önemli politikalar ve mevzuat reformlarıyla sağlanmaktadır ve doğrudan yabancı yatırımlar artmış, kamu ve özel iş birliklerinin çoğalması için bir teşvik ortamı sağlanmıştır. Bu da sürdürebilir bir sağlık gelişiminin yolunu açmıştır. DİA Holding ile çalışan, dünyanın önde gelen sağlık tedarikçisi ve bu dönüşüm planındaki ortağımız olarak GE Sağlık’ın yetkinlik ve teminatlarına güvenimiz tamdır.” dedi.

Program kapsamında GE Sağlık, ileri teknolojiler ve çözümlerden oluşan kapsamlı bir paket sunacak:

1. Uzun süreli hizmet kontratlarıyla, Manyetik Rezonans, Bilgisayarlı Tomografi gibi sistemlerin, tanı ve görüntüleme cihazlarının yanı sıra yaşam destek ünitelerini de içeren 3000 üniteden fazla tıbbi cihaz ve çözümün kurulumu

2. GE Sağlık’ın odaklandığı beceri gelişimini ve kapasite kullanımını artırma kapsamında yüzlerce sağlık profesyoneline ulaşılması

3. Sağlık sektöründe verimliliğini artırmak, Türkiye’de bilgi ve teknoloji paylaşımı sağlamak için varlık yönetimi ve finansal çözümler

DİA Holding Ve GE Yöneticileri Konuyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

DİA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen:

“Sağlık Bakanlığı’na hizmet eden öncelikli PPP Yüklenicilerinden biri olan DİA Holding olarak, Türkiye’de yürütülen en büyük PPP Sağlık yatırımı Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü ve 2016 yılında hedeflediğimiz açılışıyla ilk defa faaliyete geçecek PPP Sağlık yatırımı olan Mersin Entegre Sağlık Kampüslerini hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Özel ve Kamu sektörleri arasında kurulan iş ortaklıkları, kamu sektörünün en iyi uygulama modellerini özel sektör yetkinlikleri ile birleştiren PPP’lerin uzun süreli başarısı için hayati önem taşıyor. Sağlık teknolojileri ve çözümlerinde küresel bir lider olan GE, dünya çapında, dünya standartlarındaki PPP’lerin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda başarısını kanıtlamış ve global uygulamalara imza atmıştır. Bilkent ve Mersin projelerinin başarılı uygulamalarında GE ile birlikte teknoloji ortağı olarak yakın bir iş birliği içinde çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

GE Sağlık Büyüyen Doğu Pazarları Başkanı ve CEO’su Maher Abouzeid:

“Sürdürülebilir sağlık sistemi dönüşümü, iş modeli inovasyonuna, finans erişimine ve değişimi destekleyen yenilikçi bir kamu yönetimine ihtiyaç duyar. Bunların hepsini ve daha fazlasını Türkiye’de PPP projelerinde görüyoruz. GE Sağlık olarak, DİA Holding’in ana teknoloji sağlayıcısı ortağı olmanın gururunu yaşıyoruz.”

GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin:

“T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizdeki ilk Sağlık Kamu Özel Ortaklığı projesi olan1260 yatak kapasiteli Mersin ve ardından 3704 yatak kapasiteli Bilkent şehir hastanelerini, uzun görüşmeler sonucu DİA ile birlikte başarıyla hayata geçirmeyi taahhüt ettik. Toplamda 5000’e yakın yatak kapasitesine sahip olan bu iki projede de GE Sağlık’ın tüm çözüm portföyünde yer alan- tanı/görüntüleme ve yaşam destek ürünleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra, GE Sağlık olarak, yerel üretim için de çok büyük bir potansiyel olacağına inandığımız PPP projelerindeki varlığımız ve ülkemizin sağlık sistemine desteğimizi çoğaltmak adına diğer olası iş ortakları ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yaptığımız çalışmalar ile ilgili zamanı geldiğinde, daha detaylı bilgileri de paylaşacağız.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.