Türkiye’nin İlk Dijital Enerji Santrali

13 Şubat 2017

Dünyada elektrik üretim endüstrisi, dijital dönüşümle daha verimli bir geleceğe hazırlanıyor. 2016 yılındaki Dünya Ekonomik Forumu’na göre 2025 yılına kadar elektrik alanındaki bu dönüşümün 1,3 trilyon dolarlık fırsat yaratması bekleniyor. Enerji santrallerinin servis platformlarıyla donatılması, Bulut Bilişim ve Endüstriyel İnternet olanaklarının kullanılması; daha verimli enerji üretimi ve müşterilere kesintisiz ulaşması açısından önemli avantajlar sunuyor.

Türkiye’de ise elektrik üretim endüstrisindeki ilk dijitalleşme anlaşması, GE ve GAMA Enerji arasında Türkiye’deki ilk endüstriyel internet çözümünü hayata geçirmek için imzalandı. GAMA Enerji’nin Kırıkkale Enerji Santrali’ndeki yeni dijital GE çözümleri; öngörülebilirlik, güvenilirlik, emre-amadelik ve gelişmiş santral performansı sağlayacak. Bu santral, tek başına Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 2,5’ini, başkent Ankara’da tüketilen elektriğin ise yüzde 50’sinden fazlasını karşılıyor.

Yapılan anlaşma ile Türkiye’de ilk defa bir enerji santralinde verimliliği ve üretkenliği artıran endüstriyel bulut yazılım uygulamaları kullanılmış olacak. GE, GAMA Enerji’nin Kırıkkale ilindeki 840 MW kurulu gücündeki İç Anadolu Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nde GE’nin endüstriyel internet işletim sistemi Predix™’in gelişmiş dijital çözümleri olan Varlık Performans Yönetimi (APM) ve Operasyon Optimizasyonu (OO) kurulumu gerçekleştirecek. Söz konusu dijital çözümlerin 2017’nin ilk çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.

GE’nin dijital çözümleri bakım planlamalarının verimli ve güvenilir bir biçimde yapılabilmesi amacıyla, santral operatörlerine arızaları daha ortaya çıkmadan öngörmek ve tanılamak için daha fazla iç görü sağlayacak. Böylelikle plansız bakımlardan kaynaklanan ve %3-8 arasında olan durma süreleri azalacak, santraldeki operasyonlardan istikrarlı gelir sağlanabilecek. GE, 15 yıllık anlaşmanın bir parçası olarak performansın arttırılması ve bakım aralıklarının uzatılması için özelleştirilmiş santral çözümleri arasında yer alan Fleet360* platformunu da bu anlaşma ile birlikte devreye alacak.

GE Varlık Performans Yönetimi çözümü, uygulandığı santrallerde plansız bakımlardan kaynaklanan plansız duruşların erken tespitiyle yılda 3 milyon dolara varan tasarruf sağlayacağını öngörüyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.