Türkiye’nin En “Havalı” Yazılımcıları: Tuğçe Kahveci

18 Temmuz 2019

Gebze’deki GE Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC), GE Havacılık’ın dünya çapındaki 4 merkezinden bir tanesi. Buradaki yazılım ekibindeki mühendislerimiz de havacılık endüstrisini doğrudan etkileyen önemli yazılım ürünleri üretiyorlar. Ürettikleri yazılımlar bazen bir uçağın gökyüzünde güvenli bir şekilde hareket etmesini, bazen de bir havayolu şirketinin yolcularını gecikme olmadan gidecekleri yerlere ulaştırmalarını sağlıyor. Havacılık endüstrisi için dünya çapında yazılımlar üreten yazılımcılarımızın hikâyelerini anlattığımız bu yazı dizimizde sıra Tuğçe’de.

Tuğçe, 1988 Kastamonu doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Kastamonu’da tamamladıktan önce Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisansını, sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış. Halen Marmara Üniversitesi bünyesinde doktora eğitimine devam etmekte. 3 yıl önce de GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde Yazılım Mühendisi rolüyle çalışmaya başlamış.

Tuğçe’nin görevi Uzman Yazılım Mühendisliği. Yazılım ürünü geliştiren otonom ekiplerden birinde yazılım geliştiriyor. Ekibiyle birlikte üzerinde çalıştığı uygulama, havacılık sektöründeki şirketlerin satın alma departmanlarının akıllı fiyatlandırma yapmalarına yardımcı oluyor. Tuğçe’nin görevi sadece yazılım ürünü üretmek değil, buna ek olarak ürettiği yazılımın test sürecinde de görev almak. Test süreci sonrasında ortaya çıkan hataların düzeltilmesi ve müşteri ile iletişimde olarak düzenli yazılım güncelleme desteği vermek de Tuğçe’nin görev alanında. 

Tuğçe, başarılı bir yazılım mühendisi olmanın yanında bir de anne. Fakat GE’de çalışan bir kadın olarak anneliği de başarı ile yerine getiriyor. GE’nin tüm dünyada 2020 yılında kadın ve erkek çalışan sayısını %50-%50 oranında eşitleme hedefiyle paralel olarak kadın çalışanlarına sunduğu bazı özel uygulamalar var. Bunlardan biri de annelere sunulan esnek çalışma saatleri. Tuğçe esnek çalışma saatleri sayesinde çalışma saatlerini ihtiyaç duyduğu gibi planlayabiliyor. Bu sayede çocuğunun ihtiyaç duyduğu anlarda onun yanında olabiliyor. Ayrıca GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’ndaki mentorü ona çalışan bir anne olmakla ilgili destek veriyor ve mentörünün deneyimlerini sayesinde Tuğçe kendisini hem bir anne hem de bir çalışan olarak daha da geliştiriyor. Tuğçe, “Çalışan bir anne olarak iş ve çocuk arasında bir denge yakalamak gerçekten zor. Ama GE’de çalışmak, bu dengeyi yakalayabilmek için oldukça farklı olanaklar sunuyor” diyerek durumu özetliyor.

Tuğçe daha fazla kadının yazılım alanında çalışması gerektiğine inanıyor. “Bence bir kadının en kolay şekilde çalışabileceği mühendislik dalı, yazılım mühendisliği. Çünkü bilgisayarın başına oturduğunuz anda sadece nasıl kod yazacağınız önemli. Kadın veya erkek olmanızın bir önemi yok. Gereken tek şey beyin gücü” diyen Tuğçe, kadın mühendislerin bu konuda daha cesaretli olmaları gerektiğini söylüyor.

Tuğçe, GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde çalışmaktan çok mutlu. Çünkü buradaki çalışma sisteminin bir mühendisin daha özgür üretmesine yardımcı olduğunu düşünüyor. GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde mühendislerin “çevik yazılım geliştirme” adını verdikleri bir sistem var. Otonom hareket eden çok sayıda takım farklı projelerle ilgileniyor. Ekip ilgilendiği proje özelinde müşterisinin ihtiyaçlarına en uygun olacak yazılım ürününün ne olacağına kendisi karar veriyor, günlük toplantılarla süreç takip ediliyor ve bu sayede kaliteli bir yazılım ürünü çok kısa sürede ortaya çıkabiliyor. Tuğçe’ye göre bu çalışma şekli başka bir şirkette daha farklı işleyebilir veya işlevsiz olabilir. Fakat burada ekip üyeleri birbirlerine geri bildirim vermekten çekinmediği için bu tarz sorunlar hemen dile getiriliyor ve bu sayede ortaya çıkan yazılım ürünü hem hızlı hem de sorunsuz olarak tamamlanıyor.

Tuğçe gelecekteki meslektaşları için de bazı tavsiyelerde bulunuyor; “Size değer vermeyen, değersiz hissettiğiniz bir yerde çalışmayın” diyor. “Çalıştığınız yer size hayatınızın her anınızda destek olursa siz de kendinizi oraya ait hissediyorsunuz.” Ona göre “Çalıştığınız yeri sevdiğinizde, yaptığınız işi de seviyorsunuz.” 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.