Türkiye’nin En “Havalı” Yazılımcıları: Tuğba Kınaoğlu

26 Haziran 2019

Gebze’deki Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC), GE Havacılık için dünya çapındaki dört teknoloji merkzinden biri. Bu merkezdeki yazılım ekibi de dünya için önemli yazılım ürünleri üretiyorlar. Onların üretttiği yazılımlar dünyada her iki saniyede bir havalanan GE motorlu uçaklarda kullanılıyor ve havacılık sektörüne gerek verimlilik gerek yüksek performans açısından önemli katkılar sağlıyor. Dünya havacılığını doğrudan etkileyen yazılımcılarımızın hikâyelerini sizlerle paylaştığımız bu yazı dizimizde sıra Tuğba’da.

Tuğba, 1989 Antalya doğumlu. İlkokul ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun olmuş. 5,5 sene başka şirketlerde çalıştıktan sonra yeni teknolojiler ve küresel çapta projelerde çalışmak için GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde işe başlamış.

Merkezdeki ilk görevi yazılım mühendisliği olan Tuğba, birçok projede yazılım ürünleri üzerinde çalışmış. Daha sonra kişisel becerileri onu şu anki Teknik Ürün Yöneticisi pozisyonuna taşımış. Yeni pozisyonundaki görevi ise yazılım ürününün tüm geliştirme sürecinde ürün ihtiyaçlarını anlamak ve ürün gereksinimlerini tanımlamak üzerinde çalışmak. Yani ürünün ihtiyaçları neler, vizyonu nedir, yapılması gereken isler tam olarak ne, hangi sırayla yapılması daha uygun olur gibi konuların kararında rol oynuyor. Bir yandan da hem ürün ekibiyle hem de geliştirme ekibi ile koordinasyon kurarak ürün geliştirme sürecinin eksiksiz işlemesini sağlıyor. “Yaptığım işin kişisel gelişim sağlayan bir zorluğu var. Havacılık doğrudan insan hayatı ile alakalı bir endüstri. Böyle olduğu için yazılım üretme kısmının hiçbir adımında hata olmaması gerekiyor. Bu kusursuz iş çıkarma durumu zorlayıcı fakat kişisel gelişim ve kariyer açısından oldukça verimli” diyen Tuğba, olaya iyi tarafından baktığını söylüyor.

Tuğba, mesleğinden bahsettiğinde insanların kafasında sadece “yazılımların Türkçeleştirilmesi, güncelleme desteği verilmesi” gibi ufak kısımların belirdiğini söylüyor. “İnsanlar burada yaptığımız işe ön yargılı çünkü Türkiye’de böyle büyük, etkileri dünya çapında olan yazılım ürünlerinin yapıldığını düşünmüyorlar. Oysaki biz havacılık endüstrisinin üretim kısmından havayolu şirketlerinin operasyonlarını hatasız gerçekleştirmesine kadar birçok alanda işe yarayan yazılımları, ilk aşamasından son adımına kadar burada, GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde yapıyoruz. Sadece bakım ve destek yapmıyor, sıfırdan yazılımlar üretiyoruz” diyerek de yaptıkları işin büyüklüğünü gururla anlatıyor. 

“Ekip çalışması” kavramı elbette tüm meslekler için önemli. Ancak GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde bu durum bir zorunluluk. Burada yapılan işin önemini ve etkilerini göz önüne aldığınızda ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. “Yaptığımız işin önemini göz önüne alırsanız, tüm ekibin birbiri ile kusursuz bir uyum içerisinde olması gerektiğine siz de hak verirsiniz. Burada ekip çalışması bireysel başarının her zaman üstünde yer alır. Dünya çapında kullanılan yazılım ürünleri de bu takım çalışması sayesinde ortaya çıkıyor” diyen Tuğba, sadece çalışma sürecinde değil, bir şeyler öğrenme sürecinde de ekip arkadaşlarının yoğun desteğinin olduğunu söylüyor.

Tuğba, mühendislik alanında çalışan bir kadın olmanın dışardan göründüğü kadar zor olmadığını söylüyor: “Ben bu mesleği tercih ederken ve mesleğe yeni atıldığımda ailem her zaman arkamda durdu, evlendikten sonra da eşim beni hep destekledi.” İnsanlar tarafından destek görmenin önemli olmasının yanı sıra kadın çalışanların şirketleri tarafından da desteklenmesi gerektiğini düşünen Tuğba, GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’nın büyük bir destek olduğunu dile getiriyor. “Teknik rollerde çalışan diğer kadın çalışanlarla GE Türkiye Kadın Çalışan Ağı’nın bir etkinliğinde bir araya geldiğimizde, kadın mühendis olmanın aslında hiç de zor olmadığını anladım çünkü etrafınıza baktığınızda yalnız olmadığınızı görüyorsunuz ve bu size güç veriyor. GE, teknik rollerde daha fazla kadının olmasını teşvik eden bir şirket ve bunu her gün anlıyorsunuz.”

“Çalıştığınız şirketin size değerli olduğunuzu hissettirmesi çok önemli” diyen Tuğba, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “GE’nin kendini geliştirmesi için verdiği teşviklerden de bahsediyor. Yıl içerisinde sınıf eğitimleri, mentor ile birlikte düzenli kişisel kariyer planı takibi, online kişisel gelişim dersleri bütçesi gibi etmenler, çalışanların her geçen gün daha donanımlı bir mühendis olmasına olanak sağlıyor. Tüm bunların yanında, benim bilmediğim herhangi bir konuda uzman olan çalışma arkadaşlarımın olması benim için en önemli kişisel gelişim kaynağı. GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde çalışıyor olmaktan çok mutluyum.” 

Her yıl büyüyen yazılım ekibimizin bir parçası olmak isterseniz, siz de kariyer fırsatlarını takip edebilirsiniz.  

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.