Türkiye’nin Covid-19 ile Mücadelesine En Çok Katkı Sağlayan Şirket Olmanın Haklı Gururu

25 Aralık 2020

Bilge filozof Konfüçyüs’ün de dediği gibi: “Kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.” Peki gerçek başarı yalnızca kariyer yapmak, ünlü olmak ya da yüksek kazanç elde etmek midir; yoksa başarının insan olmanın erdemleriyle de bir ilgisi var mıdır? GE Sağlık ekipleri, gerçek başarının bir işi gönülden yapmaktan geçtiğine inanıyor. Mesleğini severek yapan ve söz konusu insan sağlığı olunca büyük bir özveri ile çalışan dev bir ekiple bir amaç peşinde koşuyor ve kendilerini başarı merdivenlerinin zirvesinde buluyor. Bu merdivenleri tırmanırken ellerini ceplerine değil, yüreklerine koyuyor.

GE Sağlık; 2020’nin başında Çin’den başlayarak tüm dünyaya hızla yayılan ve Mart ayında Türkiye’ye giriş yapan Covid-19 virüsü ile mücadelede pek çok ilke imza attı. Odağına insan sağlığını alarak sağlık sektörü çalışmalarına yeni bir “soluk” getirdi. Olağan dışı ilerleyen bu zorlu süreçte Türkiye’nin ilk Çok Amaçlı Acil Durum Hastaneleri’nin hizmete girmesine katkı sağladı. Toplamda 250 bin metrekare üzerine kurulu 150 bin metrekare kapalı alana sahip bu hastaneler ülkemize, 864’ü yoğun bakım olmak üzere, toplam 2016 yeni yatak kazandırdı. Hastanelerin inşaata başlamasından itibaren GE Sağlık Proje Ekipleri, yüklenici firma Rönesans Holding ile birlikte saha hazırlıkları konusunda koordineli bir çalışma yürüttü ve Sağlık Bakanlığı’nın da destekleriyle yalnızca 45 gün içinde hastanelerin hizmete girmesini sağladı. Pandemi sürecinde karşılaşılan lojistik zorluklara rağmen tüm sağlık ekipmanları, fabrikadan çıkışını takiben toplam 1,5 haftalık bir sürede havayolu aracılığıyla Türkiye gümrük sahasına indirildi. Siparişin alınmasından itibaren yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede 4 MR, 7 BT, 349 monitör ve 36 anestezi sistemi, GE Sağlık depolarına girdi. Gerekli güvenlik önlemleri alınarak, uzman proje ve kurulum ekiplerimizin 7/24 özverili çalışmaları sonucunda ekipmanlar tek seferde sahaya indirildi ve Sancaktepe, Hadımköy ve Yeşilköy’de yer alan bu Acil Durum Hastaneleri’ne girişi sağlandı.

Tüm bu çalışmalar elbette üstlenilen görevi tamamlamayı hedefliyordu ama daha da önemlisi insan sağlığını korumayı ve kurtarmayı başarmak içindi. Ekibimizin nefes almakta zorluk çeken Covid-19 hastalarına solunum desteği sağlarken yorulmak gibi bir kaygımız yoktu. Sağlık ekipmanı takviyelerinin yanı sıra kullanılamayacak durumda olan 105 ventilatörün bakım ve tamirini yaparak hastanelere geri kazandırdık. Hem dünya hem de ülke çapında yaşanan lojistik sorunların da bizim için önemi yoktu. GE Sağlık Ekibi, 5000 saat fazla mesai yaparak gerekli sağlık sistemlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı başardı.

Bu projeye paralel olarak, tamamen yalıtılmış modüler bir konteyner içinde gelişmiş BT cihazı içeren yenilikçi bir çözümü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kampüsü Acil Servisi dışına, yine rekor bir hız (7 gün) ve yaratıcı bir yöntemle (özel hava kargo uçağı ile) getirerek kurulumunu sağladı.


GE Sağlık ekibimiz tüm bu çalışmaların sonucunda binlerce kişinin hayatına dokundu ve geçtiğimiz günlerde de bu çabaların bir meyvesini daha aldı: Amerikan Şirketler Derneği‘nin düzenlediği IAmChampion Awards töreninde Türkiye’de Covid-19 ile Mücadeleye En Çok Katkı Sağlayan Proje Ödülü’ne layık görüldük. Dünya Gazetesi’nden Hakan Güldağ tarafından verilen ödülü; GE Sağlık Ortadoğu, Kuzey Doğu Afrika, Orta Asya ve Türkiye Genel Başkanı Naël Dabbagh aldı. Nael Dabbagh, ödülü almaktan dolayı duyduğu mutluluğu ve Covid-19’la mücadele süreçlerini şöyle anlattı: “Bu ödülü almaktan dolayı mutluluk duyuyorum, bu benim için bir onur. Bu ödülü bütün GE Sağlık ekibi adına alıyorum. Hepimizin bildiği gibi Mart’tan bu yana devam eden Covid-19 süreci zorlu bir süreçti. Bu virüsle baş etmek için mücadeleye erken fazda girmek gerekiyordu. Biz de GE Sağlık olarak; 1000 yataklı Acil Durum Hastanelerinin yapım aşamasından itibaren projelendirmeye başladık ve 500’e yakın görüntüleme cihazına kadar pek çok medikal ekipmanı 160 gün yerine 50 gün kadar kısa bir sürede nakledip kurulumunu ve aktivasyonunu tamamladık. Bütün bunlar gerçekten sıra dışı bir zamanda, büyük bir eforla yapıldı. Pandemi nedeniyle uçak seferleri yoktu ve bu ekipmanların kurulacağı hastaneler bile mevcut değildi. Biz de bu sıra dışı sürece sıra dışı bir çalışma ile yaklaştık ve başarıya ulaştık. Bu başarıya ulaşmamızda bizlere büyük katkıları olan tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ederiz.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.