Türkiye’de Verimlilik ve Ekonomik Büyüme için Yeni Açılımlar

9 Aralık 2014

dusuk_coz_Fotograf_2_457
GE Türkiye’nin düzenlediği Endüstrinin Geleceği etkinliğinde, moderatörlüğünü Canan Özsoy’un üstlendiği, “Endüstrinin Geleceği: Türkiye’de Verimlilik ve Ekonomik Büyüme için Yeni Açılımlar” paneli gerçekleştirildi. Panelde katılımcı olarak OMV Petrol Ofisi A.Ş. & OMV Gaz ve Enerji Holding A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Azeri, TAV Havalimanları Holding CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Sani Şener, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı ve Vestel Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.’nin (TUSAŞ) Teknoloji Yönetimi Müdürü Dr.Eyüp Serdar Gökpınar ve Markafoni Kurucu Ortağı ve Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra yer aldı. Panelde, endüstriyel internet ve ileri üretim tekniklerinin, temel endüstriler açısından sahip olduğu perspektif ve bununla ilgili fırsat ve zorluklar tartışıldı. Bunun yanı sıra teknolojik dönüşümün iş süreçlerine dahil edilerek verimlilik artışı sağlama yolları da gündem konuları arasındaydı.

Katılımcılar, Türkiye’nin inovasyon için çok uygun bir ülke olduğu konusunda hemfikirdiler. Gerek insani özellikler açıdan gerekse ekonomik iyileşmelerin sonucu olarak Türkiye’nin geleceğinin parlak olacağı ve bu konuda çok çalışılması gerektiği konuşuldu.


endgelpan2

Panelin ilk konuşmacısı olan Gülsüm Azeri, “İstediğiniz kadar kaliteli ve ucuz üretim yapın, pazarın ne istediğini bilmiyorsanız başarısız olursunuz” dedi. Azeri’nin ardından söz alan Cengiz Ultav, Bir ülkenin inovasyon potansiyelini %50-60 üst sınır olarak belirlemesi kabul edileme.” şeklinde konuştu. Görüşlerini deneyimlerinden verdiği örneklerle anlatan Sani Şener ise “Havalimanı yolcularının %76’sı akıllı telefon kullanıyor. Biz onları mobil uygulamalarımızla takip ediyor, büyük faydalar sağlıyoruz.” dedi. Başarının bir süreç olduğunu aktaran Sina Afra, “Bizim başarılı örneklere ihtiyacımız var. Başarılı örnekler ve rol modelleriyle Türkiye çok hızlı bir değişime gidebilir.” Diye konuştu. İnovasyon sürecinin teknolojik boyutlarına değinen Eyüp serdar, “Teknolojiyi çabuk kabul ediyoruz ve bununla ilgili hemen harekete geçme reflekslerimiz var. Türkiye, inovasyonda ilerlemek için yeterli insan kaynağına sahiptir.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.