Türkiye’de Türbin Bakım ve Servisinin Son 10 Yıldaki Gelişimi

10 Ağustos 2015

blog1

Dünyanın gidişatını değiştiren bir mucit tarafından kurulan General Electric, yenilikçiliği destekleyen kurum kültürü ile dünyada 100’den fazla ülkede bulunan yetkin mühendisleri ile verimlilik ve performans artırıcı yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Yaklaşık 305 bin GE çalışanı, dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesi için emek veriyor.

GE Türkiye Saha Mühendisi Burak Kağıtçıbaşı da onlardan bir tanesi… Türkiye’de yaklaşık 10 yıldır GE gaz ve buhar türbinlerinin bakımı ve servisi konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor. Saha servis faaliyetleri ile ilgili Türk mühendislerin General Electric içerisinde neredeyse tüm ödülleri aldıklarını belirten Kağıtçıbaşı, bunun sebebinin daha çok kültürel olduğunu belirtiyor ve milletçe tez canlı oluşumuzun da önemli bir etkisi olduğunu söylüyor.

GE Türkiye saha mühendisimiz Burak Kağıtçıbaşı anlatıyor…

Son 10 yılda bakım sürelerinde %30 azalış

Mühendisimiz Burak, 2008 yılında aynı 9FA gaz türbinine yapılan bakımın vardiya başına 15 teknisyen ile yaklaşık 37-38 gün aldığını, 2014 yılında ise aynı gaz türbininin yenilikçi teknolojiler ile donatılması ile vardiya başına 8-9 teknisyen ile 26-27 günlere kadar bakımın düştüğünü iletiyor.

Bir gaz türbininin bir gün çalışmamasının milyonlarca evi etkilediğini düşünecek olursak, yenilikçi teknolojiler santrallerin verimliliklerini artırarak daha hızlı devreye girmesini sağlıyor.

Burak Kağıtçıbaşı: “Biz kazanıyoruz, müşteriler kazanıyor, herkes kazanıyor!”

Burak Kağıtçıbaşı ile kısa kısa sohbet:

blog2

  • Türbinlere uygulanan bakım çeşitleri nelerdir?

Müşterilerimizin sahalarındaki gaz ve buhar türbini modellerine göre yapılacak bakım farklılık gösteriyor. Planlı ve plansız olarak bakımlarımız gerçekleşiyor. Planlı bakımlarımızı ise 3 farklı şekilde sınıflandırıyoruz: “Yanma, sıcak gaz yolu ve majör bakım”.

  • Bakım başlamadan önce nasıl bir süreç ilerliyor? Hangi hazırlıklar gerçekleştiriliyor?

Örneğin, 9FB gaz türbinin yer aldığı bir santralde bakım sürecine başlayacağız. Öncelikle müşterimiz ile 18 ay önceden masaya oturuyoruz ve iş kapsamını belirliyoruz. Daha sonra bir yıl ve 6 ay öncesi toplantılarında biraz daha bakım kapsamını detaylandırıyoruz. Bakım kapsamında neler yapılacak, kaç mühendis sahada aktif olarak yer alacak, hangi parçaların değişmesi, yenilenmesi gerekiyor detaylı bir şekilde ele alınıyor. Zaten süre yaklaştıkça da iş planları iyice detaylandırılarak son haline getiriliyor.

İlginizi Çekebilir:

  • Samsun’daki Gaz Türbini santrali, dünyanın en verimli çalışan santrallerinden birtanesi

http://geturkiyeblog.com/karadenizde-turkiyenin-gelecegine-enerji-veren-ge-gaz-turbinleri/

  • General Electric Türkiye için özel rüzgar türbini tasarladı:

http://geturkiyeblog.com/ge-turkiye-icin-ozel-ruzgar-turbini-tasarladi/

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.