Türkiye’de Robotlarla Birlikte Üreten Mühendislerimiz

23 Ekim 2015

GE Havacılık’ın Robotik Teknoloji ile uçak motoru üretimi üzerine çalışan üç teknoloji merkezinden biri Türkiye’de: Türkiye Teknoloji Merkezi.

Türkiye Teknoloji Merkezi’ndeki Bakım ve Onarım Merkezi, GE’nin Havacılık ve Enerji iş kolu için uçak motoru ve gaz türbini için teknoloji geliştiren, bakım ve onarım yapan global bir mühendislik merkezi. Burada mühendislerimiz metalurji, ileri kaynak ve parça işleme alanında dünyaya teknoloji üretiyor.

Robotlara ve Otomasyona Duyulan İhtiyaç Artıyor

Dünyada üretim yöntemlerinde ve iş yapış şekillerinde radikal bir değişim yaşanıyor. Bu değişim üretimde de ileri seviye teknikleri beraberinde getirdi. İnsan beynine, yaratıcılığına, zekasına duyulan ihtiyaç önemini korurken, üretimi hızlandırmak ve daha güvenli hale getirmek için robotlar daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Bu dev robotlar artık kendi fabrikalarını bile oluşturabiliyorlar. GE olarak biz bu döneme “Endüstrinin Geleceği” diyoruz.

Türkiye Teknoloji Merkezi’nde çalışan robotik mühendislerimiz de daha önce insan eliyle yani manuel yapılan işlemleri otomasyon ve robotik teknolojilerle yapıyor.

Robotik Teknolojiler ve Yeni İş Fırsatları

Robot ve otomasyon sistemleri insan hatasının ortadan kaldırılması, işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla manuel işlemlerin bazılarını yapmakla birlikte yeni iş imkanları da yaratıyor. Robotlar insanların yerini mi alacak tartışmasına da bir açıklık getirilmiş olunuyor. Günümüzde artık üretimde robot ve insanın bir arada olduğu kolaboratif çalışmalar başladı. Bu da beraberinde yeni iş gücü talebi yaratıyor.

Geleceğin endüstriyel mesleklerine baktığımızda ‘Robot Psikiyatristi’ gibi bir meslek alanın ortaya çıkması aslında endüstrinin geleceği ile ilgili ipuçları da veriyor.

Merkezimizde çalışan Robot Mühendis Lideri Haydar İçli, geleceğin teknolojilerini geliştirmek ve GE uçak motorlarının verimliliğini artırmak üzere çalışmaktan gurur duyduğunu söylüyor. Zamanının büyük bir çoğunluğunu robotlarla geçiren Haydar ile konuştuk.

Haydar ve ekibi, Türkiye Teknoloji Merkezi’nde bulunan Bakım ve Onarım Merkezi’nde tel ve toz metalik malzemeleri lazer ile eriterek robot manipülasyonu ile büyük uçak motorları inşa ediyor. Dünya’da GE Havacılık içinde robot teknolojisi ile büyük uçak motoru üretimi için teknolojiler geliştiren üç merkezden biri olmanın verdiği sorumluluk ve gururla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Siz robotlarla ne üretmek isterdiniz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.